Wakacyjne propozycje Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza dzieci, młodzież oraz grupy zorganizowane do wspólnego wakacyjnego odkrywania przeszłości w ciekawy i angażujący sposób. Przez całe lato – zarówno w placówkach w Tarnowie, jak i w regionie - będą odbywać się zajęcia i spotkania z historią.
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci stawia na edukację poprzez zabawę, z wykorzystaniem np. gier wielkoformatowych, zajęcia, które spodobają się najmłodszych i całym rodzinom. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 11 i trwają 90 minut, a ich koszt to 14 złotych od osoby. Obowiązują zapisy telefoniczne (najpóźniej dzień przed) pod numerem 14 657 18 67.
We wszystkie lipcowe i sierpniowe wtorki w filii przy ul. Mościckiego 27A odbywać będą się zajęcia „Warto ciało wprawić w ruch i w muzeum też rób”. Na ich uczestników czekać będą zadania sprawnościowe (rzuty na celność „granatami”, slalom „w pionie i poziomie”), będą mieli także możliwość zapoznania się z wyposażeniem wojskowym oraz replikami broni z okresu II wojny światowej. To wszystko zostanie wzbogacone ekspozycją obiektów historycznych (broń, hełmy i elementy ekwipunku żołnierskiego). Na zakończenie uczestnicy wykonają własnoręcznie breloczki z motywami wojskowymi i patriotycznymi.
W czwartki 10 lipca oraz 7 sierpnia, RCEoP zaprasza na zajęcia „Niedźwiedź nosi, konik biega – takich w wojsku też potrzeba”. Mają one na celu przedstawienie słynnych zwierząt, biorących udział w działaniach wojennych XX wieku. Uczestnicy będą mogli zwiedzić ekspozycję oraz miło spędzić czas na placu za budynkiem oddziału, uczestnicząc w licznych grach i zabawach. Na zakończenie wykonają własnoręcznie maskotkę „misia Wojtka”.
Dwa inne czwartki: 17 lipca oraz 14 sierpnia przeznaczone będą na zajęcia „Polska to my”, czyli połączenie zabawy z nauką oraz sprawnością fizyczną. W trakcie gry wielkoformatowej uczestnicy poznają istotne postaci i miejsca z regionu oraz powtórzą wiedzę o symbolach narodowych. Gra zawiera również ćwiczenia fizyczne w myśl powiedzenia „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Każdy wykona ponadto trójwymiarową postać żołnierza lub żołnierki z tekturowego szablonu.
Czwartki 24 lipca i 21 sierpnia zarezerwowane są na poznawanie legend związanych z dawnymi i obecną stolicą Polski oraz z Tarnowem – „Z legendą w historię”. Dodatkowo podczas gry planszowej dzieci oraz młodzież poszerzą swoją wiedzę geograficzną i historyczną i poznają herby miast związanych z prezentowanymi legendami. Na koniec wykonają metodą witrażową herb Tarnowa.
W ostatnie czwartki obu wakacyjnych miesięcy (31 lipca i 28 sierpnia) Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci gościć będzie natomiast uczestników zajęć „Życie zwykłe i niezwykłe wybitnych Polaków”. Dadzą one możliwość poznania sylwetek ważnych postaci polskiej z historii, literatury i sztuki (także związanych z Tarnowem i regionem) w kontekście ich sukcesów zawodowych, ale też pasji i ciekawostek z życia osobistego. Możliwe to będzie dzięki wykorzystaniu wielkoformatowej gry edukacyjnej „Wybitni Polacy”.
W lipcu warto również zajrzeć do Muzeum Etnograficznego przy ul. Krakowskiej 10, gdzie można zorganizować wakacyjną lekcję muzealną dla uczestników indywidualnych (minimum 6 osób). Zapisy: 14 622 06 25.
Dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży dostępna jest oferta edukacyjna, obejmująca kilkadziesiąt tematów zajęć. Szczegóły można znaleźć na stronie muzeum (www.muzeum.tarnow.pl) w zakładce Edukacja.
(sm)