Akcja „Zmieniamy nawyki na lepsze”
w ramach programu „Zmieniamy nawyki na lepsze” – cykl ekologicznych eksperymentów, wycieczek i pogadanek w tarnowskich placówkach oświatowych.
Zieleń w mieście pełni bardzo ważną rolę. Wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Nie od dziś wiadomo, że drzewa poprawiają miejski klimat i obniżają temperaturę otoczenia. Redukują hałas i zapewniają drenaż dla wody deszczowej. Tworzą też naturalną barierę przed słońcem, dając cień i wytchnienie w upalne dni. Ze względu na to, że nie każda placówka oświatowa ma możliwość sadzenia drzew i większych krzewów, tym razem zdecydowaliśmy się na przekazanie tarnowskim szkołom
i przedszkolom darmowych sadzonek zielonych roślin doniczkowych do przedszkola, szkoły, domu lub na balkon.
Chcemy, żeby to był naturalny bodziec do dbania i szanowania zieleni w mieście. Pragniemy także uświadomić mieszkańcom – zarówno tym najmłodszym w wieku szkolnym, jak i nieco starszym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za najbliższe otoczenie. Nie ważne czy będzie to ogródek, balkon czy zwykły parapet, najważniejsze by był to początek zmian na lepsze.
W celu otrzymania przez placówki oświatowe darmowych sadzonek prosimy o kontakt mailowy: e.iwaniec@umt.tarnow.pl. Informujemy, że placówka może otrzymać maksymalnie 25 sadzonek, które będzie można odebrać w Referacie Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa, ul. Nowa 4, pok. 325 w dn. 12.09.2025, w godzinach 9.30-14.00. Dodatkowo dla najaktywniejszych uczestników akcji przewidzieliśmy ekologiczne butelki z tritanu. Tritan jest substancją bezpieczną dla zdrowia człowieka, więc taka butelka idealnie sprawdzi się w szkole czy na spacerze.
Akcja „Zmieniamy nawyki na lepsze”, skierowana jest m.in. do przedszkolaków i uczniów tarnowskich placówek oświatowych, którym przekażemy sadzonki zielonych roślin doniczkowych do samodzielnego posadzenia w przedszkolu szkole lub domu. Dzięki akcji chcemy zaszczepić w młodych ludziach szacunek do otaczającej przyrody.
Placówki, które otrzymają zestaw sadzonek i butelek tritanowych będą zobowiązane do przedstawienia krótkiego sprawozdania z dokumentacją fotograficzną oraz umieszczenia informacji o prowadzonej akcji na swoich mediach społecznościowych.
Zadanie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.