Wystawa „Malarstwo polskie z XIX i początku XX wieku”
Kolejną bardzo ciekawą propozycję przygotowało Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Już w najbliższy poniedziałek, 15 czerwca w Siedzibie Muzeum (Rynek 3) będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Malarstwo polskie z XIX i początku XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej”. Początek o godz. 18, wstęp jest bezpłatny.
Wystawa ukazuje bogactwo i różnorodność polskiej sztuki przełomu epok – od realizmu i romantyzmu XIX wieku po symbolizm, secesję i Młodą Polskę. Prezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Tarnowskiej i tworzą wielowątkową opowieść o przemianach artystycznych, społecznych i kulturowych tamtego czasu. Na ekspozycji prezentowane będą prace wybitnych twórców, między innymi Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Teodora Axentowicza, Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Artura Grottgera, Józefa Brandta oraz Juliusza i Wojciecha Kossaków. Ważnym kontekstem wystawy jest również postać Jana Matejki – mistrza i pedagoga, którego działalność wywarła ogromny wpływ na kolejne pokolenia polskich artystów.
- Szczególne miejsce na tarnowskiej wystawie zajmują pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i historyczne, a także motywy związane z kulturą ludową oraz poszukiwaniem narodowej tożsamości w okresie zaborów. W prezentowanych pracach można odnaleźć zarówno fascynację polskim krajobrazem i tradycją, jak i refleksję nad przemijaniem, historią oraz rolą artysty w zmieniającym się świecie. Ekspozycja pokazuje również „wielogłosowość” polskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku – epoki napięć między tradycją a nowoczesnością, akademizmem a poszukiwaniem nowych środków wyrazu. Prezentowane dzieła nie tylko dokumentują przemiany stylistyczne, ale także odsłaniają bogactwo tematów i inspiracji, które kształtowały polską sztukę tego czasu – czytamy na stronie Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Istotnym elementem wystawy są – obecne w biografiach twórców, historii kolekcji i podejmowanej tematyce - związki prezentowanych dzieł i artystów z Tarnowem oraz regionem.
Ekspozycja czynna będzie do 11 października. Towarzyszyć będą jej cykliczne oprowadzania kuratorskie. Pierwsze z nich zaplanowano na piątek, 26 czerwca na godz. 16.Początek formularza
(sm)




