Plenerowa wystawa na podsumowanie 30-lecia samorządności

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę działalności w naszym kraju odnowionych samorządów. Z tej okazji Wydział Komunikacji Społecznej UMT przygotował plenerową wystawę obrazującą zmiany, jakie w tym czasie zachodziły w Tarnowie. Wystawę oglądać będzie można na placu Sobieskiego od najbliższego piątku 18 września. Otwarcie o godzinie 13.

W czerwcu 1990 roku odbyły się pierwsze po drugiej wojnie demokratyczne wybory w rad miast i gmin, które zapoczątkowały olbrzymie zmiany w naszych małych ojczyznach – nowe rady i nowi radni otrzymali możliwości zarządzania dużą częścią spraw publicznych, realny wpływ na gospodarkę komunalną, gminy otrzymywały też własne źródła dochodów i możliwość decydowania o wydatkach. Tak było również w Tarnowie.

- Z uwagi na epidemię koronawirusa obchody tej istotnej dla nas wszystkich rocznicy były bardzo skromne, sprowadzały się w większości przypadków do okolicznościowych publikacji – mówi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. – Jako samorząd Tarnowa chcieliśmy te obchody symbolicznie podsumować, prezentując na placu Sobieskiego specjalnie przygotowaną plenerową wystawę fotogramów, które w skrótowy sposób prezentują, jak w ciągu tych trzydziestu lat, przede wszystkim dzięki lokalnemu samorządowi, ale też różnym środowiskom mieszkańców i przedsiębiorców, zmieniało się nasze miasto.

Wystawa składa się z 20 plansz, na których pomieszczono kilkadziesiąt fotografii autorstwa Pawła Topolskiego, obrazujących różne miejsca Tarnowa w początkach lat 90. ubiegłego wieku, gdy startowały odnowione samorządy, i współczesne zdjęcia tych miejsc.

- To tylko skromna prezentacja tego, jak zmieniał się Tarnów, jak zmieniali go także mieszkańcy. Podczas spacerów po miejskich ulicach, osiedlach i parkach, do których Państwa zapraszam, można dostrzec więcej – podkreśla prezydent Ciepiela.

W najbliższy piątek 18 września o godzinie 13 na placu Sobieskiego odbędzie się symboliczne otwarcie tej plenerowej wystawy.

Wystawie towarzyszy specjalne wydanie miejskiego miesięcznika „Tarnów.pl”, w którym znalazły się wszystkie prezentowane na wystawie zdjęcia.

W planach jest, aby przez najbliższe tygodnie wystawa była obecna w różnych miejscach naszego miasta – nie tylko w centrum, ale również na osiedlach mieszkaniowych.