Obejrzyj niebo nad Tarnowem - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Obejrzyj niebo nad Tarnowem

W nocy z piątku na sobotę będziemy mieć szansę zobaczyć rekordowy deszcz meteorów. To właśnie wtedy, w nocy z 12 na 13 sierpnia, astronomowie spodziewają się największej aktywności Perseidów. Spaść ich może nawet 140 w ciągu godziny. Z kolei synoptycy prognozują czyste, bezchmurne niebo które pomoże dostrzec gwiazdy spełniające życzenia.

Perseidy zwiększyły swoją aktywność już dziś, 10 sierpnia, a momentem kulminacyjnym będzie noc z piątku na sobotę. Noc Spadających Gwiazd 2016 rozpocznie się około godziny 20 i potrwać może nawet do 6 rano. Rój Perseidów najlepiej widoczny będzie w późnych godzinach nocnych. Oświetlenie w centrum Tarnowa może przytłumić dobrą widoczność, najlepiej wybrać się za miasto. Ze względu na „zanieczyszczenia światłem” w mieście będziemy widzieć tylko najjaśniejsze obiekty. Bezchmurne niebo z pewnością pomoże w obserwacji zjawiska, ale my także możemy sprawić, że nasze polowanie na spadające gwiazdy będzie skuteczniejsze. Powinniśmy zadbać, aby w pobliżu nie było sztucznego światła, czyli powinno być solidnie ciemno.  Możemy także przyzwyczaić nasz wzrok do ciemności. – Na początek wyłączmy wszystkie źródła światła.  Źrenica akomoduje się do ciemności około dziesięciu do dwudziestu minut. Przez pierwsze kilka minut nie będziemy widzieć meteorów, ale nie zrażajmy się – to normalne, zasięg wzroku wówczas się zwiększa. Pamiętajmy, że nie wolno przerywać tego procesu, na przykład patrząc na telefon, to niszczy adaptację i trzeba zaczynać od nowa – doradza dr Waldemar Ogłoza z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.  Kolejna sprawa, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to wygodna pozycja, najlepiej leżąca, która sprzyja dobremu „działaniu” oka. Tak przygotowani możemy już tylko patrzeć w niebo i myśleć o życzeniach, które nam się spełnią.

Przypomnijmy, że meteory zwane Perseidami to resztki komety Swift-Tuttle, które spalają się po wejściu z dużą prędkością w atmosferę ziemską. Są zjawiskiem regularnym, można je obserwować każdego roku w czasie wakacji. Obserwacja meteorów nie wymaga użycia teleskopu. Wpatrujmy się w  dowolny „kawałek” nieba i wykażmy się cierpliwością, średnio możemy zobaczyć jeden meteor na minutę.

(ah)


Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoEuropejski Fundusz SpołecznyProgram czyste powietrze - weź dotację, wymień piecEkointerwencja - Zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowejCiepłe mieszkanieTarnów.pl miesięcznik miejski