O wystawie w Muzeum Ziemi Tarnowskiej oczami twórców
Najnowsza wystawa „Szklany zawrót głowy. Forma i kolor. Kruchy design PRL-u” prezentowana w Muzeum Ziemi Tarnowskiej cieszy się dużym zainteresowaniem odbiorców. Dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć na nią oczami twórców, przygotowane zostało oprowadzanie kuratorskie.
Odbędzie się ono w niedzielę, 16 listopada o godz. 12 w siedzibie Muzeum (Rynek 3). Podczas półtoragodzinnego spotkania, o wystawie opowiedzą Adam Ząbek – tarnowianin, kolekcjoner, właściciel prezentowanych obiektów i Barbara Bułdys – kuratorka wystawy. Wstęp jest bezpłatny.
Ekspozycja prezentuje blisko 400 obiektów szklanych pochodzących z najważniejszych polskich hut i ośrodków szklarskich działających po II wojnie światowej – w większości już nieistniejących. Wśród prezentowanych prac znajdują się dzieła najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich projektantów szkła, m.in. Zbigniewa Horbowego i Jerzego Słuczan-Orkusza. Reprezentowani są także: Czesław Zuber, Stefan Sadowski, Stanisław Gołdyn, Kazimierz Krawczyk, Lucyna Pijaczewska, Eryka Trzewik-Drost, Jan Sylwester Drost, Bogdan Kupczyk, Ludwik Fiedorowicz, Ryszard Serwicki i wielu innych twórców. Na wystawie podziwiać można również szkła autorstwa Józefa Górskiego, związanego z hutą szkła w Tarnowie, a także unikatowe wyroby wykonane m.in. w Krakowskim Instytucie Szkła.
To wyjątkowa okazja, by poznać historię, technikę i estetykę polskiego szkła użytkowego i artystycznego z czasów PRL-u oraz usłyszeć opowieść o kolekcjonerskiej pasji, która zamieniła się w fascynującą podróż po świecie szkła.
Wystawa z cyklu „Tarnowscy kolekcjonerzy” została zrealizowana w ramach projektu: „Muzea domowe – ożywianie tożsamości w społecznościach lokalnych Małopolski” i będzie prezentowana do 31 grudnia. Na zwiedzających czekają katalogi, kartki pocztowe oraz zakładki do książek.
(sm)



