PracOFFnia - warsztaty wiązania chusty Furoshiki - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

PracOFFnia - warsztaty wiązania chusty Furoshiki

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza serdecznie na pierwsze w nowym 2013 roku warsztaty w ramach cyklu PracOFFnia, który już od niemal pięciu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i zyskał sobie wielu zwolenników i stał się źródłem inspiracji dla wielu z nich. W trzecią sobotę lutego tj. 16.02.2013 obędą się po raz pierwszy w Tarnowie, we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, warsztaty wiązania chusty Furoshiki. 

Historia Furoshiki sięga ósmego wieku p.n.e., natomiast nazwa furoshiki powstała z połączenia dwóch słów: furo, czyli łaźnia i shiki, czyli rozłożenie, gdyż służyła do zawijania ubrań w publicznych łaźniach. Za czasem jednak zaczęli jej również używać kupcy i handlarze, służyła im do przenoszenia towarów. Później wpisała się już na stałe do japońskiej kultury i była używana do pakowania prezentów, w myśl tradycji oraz zgodnie z  japońską etykietą, iż nie można podarować prezentu bez opakowania.

W połowie XX wieku zmniejszyło się użycie tych chust, wypartych przez rosnący wtedy popyt na plastik, z którego powstawały jednorazowe torebki, którymi świat wtedy się zachwycił. Jednak na szczęście z końcem XX wieku, wraz ze wzrostem ekologicznej świadomości w japońskim społeczeństwie, furoshiki wróciło do łask. Teraz na nowo cieszy się popularnością i zyskuje na niej coraz więcej, nie tylko w Japoni, ale i w innych krajach, trafiając wreszcie do Polski.

Chusta furoshiki to rzecz wprost genialna w swej prostocie – tworzy ją kawałek materiału w formie kwadratu lub prostokąta. W furoshiki można zapakować wszystko – od prostych kształtów po butelki i bukiety kwiatów. Można z niej także zrobić efektowną torbę, równie praktyczną jak gotowe torby na zakupy, ale dużo bardziej oryginalną. Odpowiednio udrapowana furoshiki może stać się częścią garderoby albo ozdobą włosów. Ostatecznie można po prostu nakryć nią stół albo powiesić na ścianie. Nie istnieje jedyny „słuszny model” furoshiki – występuje w wielu rozmiarach: może być mała jak dłoń lub wielka jak prześcieradło. Do jej wykonania używa się też różnych tkanin: od bawełny, przez wiskozę i nylon, po jedwab. Te oryginale, powstające w Japonii niejednokrotnie są przepięknie, ręcznie malowane.

Warsztaty wiązania chusty furoshiki odbędą się 16 lutego 2013 r. (tj. sobota) w dwóch grupach, obie dla osób, które ukończyły 10 lat:

grupa I  -  w godz. 16.00 - 17.30

grupa II -  w godz. 17.30 - 19.00

Koszt uczestnictwa w warsztatach to tylko 20 złotych.

Zapisywać można się od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00 w Biurze Obsługi TCK. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona.   


Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoEuropejski Fundusz SpołecznyProgram czyste powietrze - weź dotację, wymień piecEkointerwencja - Zgłoś spalanie odpadów lub naruszenie uchwały antysmogowejCiepłe mieszkanieTarnów.pl miesięcznik miejski