Grosz praski w Galerii Jednego Obiektu

W niedzielę, 15 grudnia, w tarnowskim Muzeum Okręgowym (Rynek 3) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Galerii Jednego Obiektu. Tym razem, tematem rozpoczynającej się o godz. 12 prelekcji, będzie bity w latach 1300-1305, grosz praski czeskiego króla Wacława II. Wstęp wolny.

W ubiegłym roku podczas badań archeologicznych prowadzonych na zamku w Czchowie znaleziono srebrną monetę. Ogląd jej awersu i rewersu pozwolił na stwierdzenie, że jest to grosz praski „grossus pragensis”. Na awersie widoczna jest korona otoczona przez dwa otoki z napisami „Wencezlavs Secvndvs” i „Dei [gratia rex] Boemie”.

Monety średniowieczne były wybijane ręcznie przy pomocy stempli. Krążek srebra kładziono na stemplu (awers) i drugim stemplem wybijano rewers monety. Nie zawsze mincerz dobrze ustawił stempel awersu i rewersu, przez co niekiedy wybity wzór był krzywy lub niepełny. Tak też jest w przypadku naszej monety.

Warto wspomnieć, że nie był to pierwszy przypadek znalezienia grosza praskiego na czchowskim zamku. W latach 60. ubiegłego wieku również odkopano tam taką monetę, która jednak zaginęła.

Niedzielna prelekcja połączona będzie z kuratorskim oprowadzaniem po czynnej tylko do końca roku wystawie „Przerwana historia – polski system monetarny na przestrzeni dziejów”.

(sm)