TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Przedszkole „Pod Stokrotką” oficjalnie otwarte

Przedszkole „Pod Stokrotką” oficjalnie otwarte

Z początkiem września 200 dzieci rozpoczęło zajęcia przedszkolne w nowym budynku Przedszkola Publicznego nr 8 przy ul. Olszynowej. Ten najnowocześniejszy obiekt tego typu w mieście został właśnie oficjalnie otwarty. Przyjął też wdzięczną nazwę „Pod Stokrotką”.

Lokalizacja nie jest przypadkowa – okolica się rozwija, powstają nowe bloki, do których wprowadzają się rodziny z małymi dziećmi. Sam budynek to m.in. ponad 100-metrowa sala wielofunkcyjna do zajęć ruchowych, tanecznych i korekcyjnych. Projektant przewidział również salę do zajęć dodatkowych, gdzie prowadzone są m.in. indywidualne zajęcia z dziećmi oraz lekcje języków obcych. Jest też gabinet logopedyczny – miejsce do zajęć z dziećmi przedszkolnymi w ramach udzielanej przez przedszkole pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz pokój rozmów z rodzicami przeznaczony do indywidualnych konsultacji z nauczycielami poszczególnych grup. Całości dopełnia wykwalifikowana i posiadająca bogate doświadczenie w pracy z małymi dziećmi kadra pedagogiczna.

- Miasto od dawna potrzebowało takiego obiektu. Poprzednia siedziba przedszkola mogła pomieścić o 50 maluchów mniej niż obecna. Nie było warunków do prowadzenia zajęć dodatkowych, na które było i jest ogromne zapotrzebowanie. Brakowało także zaplecza socjalnego dla pracowników. Nowe przedszkole rozwiązało wszystkie te problemy – mówi dyrektor Wydziału Edukacji Bogumiła Porębska.

Koszt inwestycji zamknął się kwotą prawie pięciu milionów złotych. To w całości inwestycja tarnowskiego samorządu. Zrealizowana została w trybie zaprojektuj i wybuduj i została zrealizowana w ciągu 22 miesięcy przez konsorcjum w składzie: WMPS Wylewki Maszynowe S.C. i „STOP-DEK”. Nadzór sprawowany był przez Janusza Kieckę (specjalność konstrukcyjno-budowlana), Romana Sowińskiego (specjalność instalacyjno-inżynieryjna w zakresie sieci i instalacji elektrycznych) oraz Waldemara Ozimka (specjalność instalacyjno-inżynieryjna w zakresie instalacji i sieci sanitarnych).

Dodajmy, że Tarnów, pod względem jakości opieki przedszkolnej plasuje się w czołówce w kraju. Liczba dzieci w przedszkolach publicznych wynosi 3412, w tym 109 w oddziałach przedszkolnych w 5 szkołach, w przedszkolach niepublicznych zaś 420 dzieci. W razie potrzeby, jesteśmy gotowi do uruchomienia dodatkowych oddziałów – dodaje dyrektor Porębska. Na fachową pomoc i opiekę mogą liczyć także chore maluchy. Oddziały integracyjne funkcjonują w przedszkolach: 1,14,18,35.

Miasto ma też najniższą w regionie opłatę za tzw. godzinę ponad podstawę programową w przedszkolach. Wynosi ona jedynie 1,40 zł, co oznacza, że maksymalna opłata, którą ponoszą rodzice za 11 godzinny pobyt dziecka w przedszkolu wynosi, wraz z wyżywieniem, około 250 złotych.

Przedszkola aktywnie uczestniczą w życiu miasta, w przedsięwzięciach takich jak „Słodkie Urodziny”, ubieranie choinki na Rynku, czy w wydarzeniach kulturalnych m.in. „Małej Talii”, Kinie Młodych, Małym ArtFeście i wielu innych.

Znaczniki

Archiwalne