TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Malarstwo Gabriela Morvay’a drugi raz wraca do Tarnowa.

Malarstwo Gabriela Morvay’a drugi raz wraca do Tarnowa.

Malarstwo Gabriela Morvay’a drugi raz wraca do Tarnowa.

Gabriel Morvay, malarz współczesny, urodzony w Tarnowie w 1934 r., jest artystą, którego nie wymieniają słowniki artystów polskich. Zmarł w Sabadell w Hiszpanii, w 1988 r., gdzie pozostawił największą ilość swoich prac.

Jego sylwetkę miasto Sabadell, uhonorowało powstaniem prywatnego muzeum, które zgromadziło największą ilość jego obrazów. Jego kuratorem i opiekunem jest prof. katedry Historii Sztuki Współczesnej na Uniwersytecie w Gironie, w Hiszpanii, prof. Maria-Josep Balsach. Jej rodzice, przez wiele lat przyjaźnili się z artystą, ona także została uwieczniona na wielu jego obrazach.
Program wydarzeń związanych z wystawą, wernisaż 19 VI 2009 r.
- Monografia artysty, katalog wystawy pt. „Gabriel Morvay – malarz nieznany (1934-1988)”, towarzyszący wystawie „Gabriel Morvay – malarz nieznany” (etap II).
- Wystawa obrazów, w Galerii Miejskiej, której towarzyszyć będzie prezentacja filmu przedstawiającego postać G. Morvay`a i najlepiej udokumentowany okres jego twórczości - tzw. „włoski okres”, oraz zdjęcia przedstawiające wcześniejsze wydarzenia, które miały miejsce w Tarnowie w latach 2005-2006 (przekazanie tablicy miastu – 2005; 2006 - wystawa w Leno we Włoszech, wystawa w Ratuszu, wmurowanie tablicy na ścinanie domu rodzinnego, podpisanie porozumienia pomiędzy miastami Casalmaggiore we Włoszech i Tarnowem; 2007 – wystawy w Bochni i w Budapeszcie).
- W trakcie wystawy, będzie miał miejsce pokaz filmów francuskich, z lat 60. i 70., oraz wystawa plakatu filmowego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Wystawa pod patronatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Tarnowa i Instytutu Cervantesa w Krakowie,
Wernisaż w piątek 19 czerwca o godz. 19:00, wystawa czynna do 31 sierpnia 2009 r.
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie, Pasaż Tertila, Rynek 4,
www.gm.tarnow.pl/ 146888820
Galeria czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-17, w soboty w godz. 10-14.
Sponsorzy: Mirosława i Roman Krzyśko, Maria-Josep Balsach, Andrzej S. Grabowski; Instytut Cervantesa w Krakowie; Fondazione Dominato Leonense, Leno (Włochy); PNGiN, Hortar.

Archiwalne