TARNÓW / Miasto / Urząd Miasta Tarnowa / Współpraca międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa

 

Wizję lokalną w obiektach i na terenach objętych programami dofinansowywanymi z funduszy europejskich na terenie miasta Tarnowa rozpoczęto drugi dzień projektu.

Projekt „Jestem Europejczykiem - kreuję rzeczywistość wokół mnie” został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”

Gmina Miasta Tarnowa, wraz z miastami partnerskimi: Veszprém i Kiskőrös (Węgry) oraz miastem zaprzyjaźnionym Sfântu Gheorghe (Siedmiogród, Rumunia), realizuje  w dniach 23-25 czerwca projekt pn. „Jestem Europejczykiem – kreuję rzeczywistość wokół mnie” dofinansowany przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego EACEA w ramach programu Unii Europejskiej „Europa dla Obywateli” (2014–2020), Komponentu  2:  Demokratyczne  zaangażowanie  i  uczestnictwo  obywatelskie, Działania 2.1.: Partnerstwo Miast.

Planowana jest wizyta 25 uczestników z partnerskich gmin projektu oraz ok. 12 z miast partnerskich Tarnowa na Ukrainie: Winnicy, Białej Cerkwi i Tarnopola.

Na praktyki do Portugalii, Anglii i na Węgry pojedzie kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie. Na ten cel mościckiej szkole udało się pozyskać około 500 tys. złotych ze środków europejskich z programu Erasmus+.

Ambasador Tajwanu, Henry M.J. Chen, gości w Tarnowie, gdzie prowadzi rozmowy dotyczące współpracy m.in. z tarnowskimi Zakładami Mechanicznymi. Wczoraj z kolei, 9 maja, wziął udział w posiedzeniu Rady Gospodarczej, a następnie dokonał otwarcia wystawy „Odkryj piękno Tajwanu”, którą można oglądać do 26 maja w tarnowskim teatrze.

29 kwietnia wystartowała z Tarnowa do naszego miasta partnerskiego, węgierskiego Veszprem, 34. edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów (U-23) UCI Europe Tour, który został rozegrany przez pięć kolejnych dni, na szosach trzech państw Grupy Wyszehradzkiej – Węgier, Słowacji i Polski.

Konferencja pod nawą „Hołd bohaterom” odbyła się dzisiaj, 22 marca, w Tarnowskim Ratuszu, w ramach uroczystości z okazji 60 rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 r. na Węgrzech.

W wydarzeniu uczestniczyli  Dr hab. Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Węgier w Krakowie oraz Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa, który zaprezentował przykłady wieloletniej i owocnej współpracy miasta z ośrodkami na Węgrzech, podkreślając aspekty historyczne oraz współczesne inicjatywy m.in. tarnowskich szkół w postaci licznych wymian uczniowskich, turniejów sportowych i staży zagranicznych.  Konsul Generalna Węgier wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Więzi węgiersko-polskie w perspektywie historycznej”w której zaznaczała jak ważna jest solidarność i wspólne wartości, które łącza obydwa narody.

Reprezentanci Gimnazjum nr 2 wyjechali do Szwajcarii, gdzie przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w międzynarodowej wymianie. Projekt był okazją do prowadzenia dyskusji na temat dyskryminacji oraz komunikacji kulturowej.

Przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych, eksperci i naukowcy z Ukrainy odwiedzili 30 marca 2017 r. Urząd Miasta Tarnowa w ramach wizyty studyjnej, poświęconej zapoznaniu się z doświadczeniami w zakresie rozwoju lokalnego i regionalnego, innowacji w e-usługach dla mieszkańców oraz planowanych i obecnie wdrażanych projektach informatycznych.

Ochrona środowiska, ochrona zdrowia, zarządzanie kulturą, inwestycje i rozwój miasta to tematy omawiane przez Prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę podczas spotkania z przedstawicielami samorządów mołdawskich.

Burmistrz miasta partnerskiego Veszprém– Gyula Porga, wraz z delegacją odwiedził Tarnów w dniach 22-23 marca br. Celem wizyty było m.in. uczestnictwo w prologu tegorocznego Karpackiego Wyścigu Kurierów, wydarzenia sportowego, które już od kilku lat łączy obydwa miasta partnerskie.

Blisko 41 tysięcy złotych na pomoc dla oddziału wcześniaków Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Winnicy na Ukrainie zebrano podczas Charytatywnego Rautu Konsularnego, który odbył się w piątek, 17 lutego, w tarnowskim teatrze.

Zagraniczne praktyki na Węgrzech odbywali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych. Podczas piętnastodniowej wizyty w Veszprem mieli okazję poznać najnowsze technologie wykorzystywane m.in. w tamtejszych zakładach produkcyjnych.

Pod koniec listopada grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 odwiedziła rówieśników w czeskim Polevsku. Ich wizyta była możliwa dzięki programowi Erasmus+, realizowanemu przez tarnowską szkołę. Uczniowie dyskutowali o zdrowym stylu życia, ale także mieli okazję brać udział w lekcjach i sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Wystawa „Permeation. Przenikanie” uczniów V Liceum Ogólnokształcącego została zaprezentowana tym razem w Mevasseret Zion w Izraelu. W wernisażu prac uczestniczyli nie tylko przedstawiciele szkoły i mieszkańcy Jerozolimy, ale także Izraelczycy, którzy albo sami mieszkali przed II wojną światową w Tarnowie lub których przodkowie wywodzili się z naszego miasta.

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w spotkaniu dla tarnowskich szkół dotyczącym współpracy międzynarodowej. Chętni, którzy pojawili się 25 listopada w Sali Lustrzanej, mieli okazję podyskutować o realizowanych w Tarnowie projektach, poznać wykorzystywane źródła finansowania, a także sposoby na poszukiwanie szkół partnerskich.

Z okazji 60 rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego w Centrum Sztuki Mościce odbył się koncert Orfeo Orkiestra. Uroczystość zbiegła się w czasie z jubileuszem 60-lecia powstania Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. 

15 października 2016 r. w Tarnowskim Ratuszu odbyła się uroczystość poświęcona 60 rocznicy Powstania Węgierskiego 1956 r. a tym samym 60 rocznicy powstania Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier.

Budżet obywatelski, zwolnienia z podatku od nieruchomości, Strefy Aktywności Gospodarczej i innowacyjne rozwiązania stosowane w Tarnowie to tematy, które najbardziej zainteresowały przedstawicieli ukraińskiej Białej Cerkwi, goszczących w Tarnowie na zaproszenie prezydenta Romana Ciepieli. Wizyta studyjna w ramach współpracy miast partnerskich była okazją, by zapoznać się z przykładami dobrych praktyk w lokalnym samorządzie. Goście odwiedzili inkubator przedsiębiorczości oraz zapoznali się z działalnością tarnowskich instytucji otoczenia biznesu.

Na szerokie możliwości współpracy gospodarczej tarnowskich przedsiębiorstw i firm z Tajwanu wskazywał goszczący dzisiaj (24 czerwca) w Tarnowie ambasador Tajwanu w Polsce Henry Ming-Jeng Chen. Dyplomata odwiedził m.in. Inkubator Przedsiębiorczości i siedzibę Grupy Azoty.