TARNÓW / Miasto / Tańsze bilety przystankowe

Tańsze bilety przystankowe

Od początku lutego mieszkańcy zapłacą mniej za bilety autobusowe. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu taryfy przystankowej. Oznacza to, że osoby podróżujące komunikacją miejską zapłacą za konkretny przejazd w zależności od liczby przejechanych przystanków. Warunkiem korzystania z nowej taryfy jest posiadanie Tarnowskiej Karty Miejskiej. Dla użytkowników karty w wersji premium koszt najtańszego, 3-przystankowego biletu wynosi 1,20 zł, zaś dla studentów 0,60 gr.

Korzystanie z komunikacji miejskiej dzięki TKM jest bardzo łatwe. Po prostu przy wsiadaniu do autobusu należy zbliżyć kartę do kasownika, a wysiadając po kilku przystankach, trzeba przybliżyć ją ponownie do urządzenia celem wyrejestrowania z pojazdu i otrzymania zwrotu środków – tłumaczy Krzysztof Kluza, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Karta premium przeznaczona jest dla osób na stałe zameldowanych w Tarnowie, zaś standard dla zameldowanych poza miastem. Opłata za przejazd będzie rozliczana za pomocą karty na podstawie rejestracji wejścia i wyjścia z pojazdu. Aby móc korzystać z tańszych biletów, należy doładować TKM. Można tego dokonać na kilka sposobów. Tzw. transportową portmonetkę można zasilić w punktach obsługi klienta (ul. Krakowska 42, Brama Pilzneńska 3) lub drogą elektroniczną, wykonując przelew środków na stronie sdk.umt.tarnow.pl. Użytkownicy, posiadający pieniądze na Karcie, na tzw. e-portmonetce, mogą dokonać transferu środków na t-portmonetkę za pomocą kasowników, znajdujących się w każdym autobusie (minimalna kwota to 5 zł).

Najtańszy bilet dla użytkowników premium, obowiązujący na trasie przejazdu trzech przystanków, będzie kosztował 1,20 zł (cena dla emerytów, rencistów i uczniów to odpowiednio jeden złoty). Kolejne bilety to kursy obejmujące od czterech do ośmiu przystanków (1,80 normalne, 1,40 ulgowe) od dziewięciu do 16 (2 zł i 1,50 zł), od 17 do 25 (2,20 zł i 1,60 zł) i powyżej 25 przystanków (2,40 zł i 1,70 zł). Dodatkowo wprowadzono bilety przesiadkowe, w których należność naliczona jest wtedy, gdy przejazd następnym autobusem rozpocznie się w ciągu 15 minut od zarejestrowania wyjścia w poprzednim autobusie. Jego koszt to 1,20 zł-normalny, 1 zł-ulgowy. Najkorzystniejsze ceny przewidziano dla studentów, którzy zapłacą połowę stawki biletu normalnego.

Nieco wyższe ceny przygotowano dla osób posiadających karty w wersji standard, czyli zameldowanych poza Tarnowem. Przykładowo za przejazd na trasie do trzech przystanków osoby te zapłacą 1,40 zł lub 1,20 zł-ulgowe.

Pełny wykaz cen biletów znajduje się tutaj.

 

Plakaty informacyjne:

  1. O nowej taryfie.
  2. Instrukcja korzystania z kasownika w taryfie przystankowej.

Filmy instruktażowe:

  1. Jak doładować elektroniczną t-portmonetkę? FILM
  2. Przeniesienie wybranej kwoty z e-portmonetki na t-potmonetkę. FILM
  3. Jak korzystać z kasownika w taryfie przystankowej? FILM
  4. Sprawdzanie stanu karty. FILM
  5. Korzystanie z biletów przesiadkowych. FILM