TARNÓW / Miasto / Dla mieszkańca / Polityka społeczna i zdrowie / Niepełnosprawni / Aktualności dla niepełnosprawnych

Kolejny rok tłumacz języka migowego będzie bezpłatnie pomagał osobom niesłyszącym, głuchoniemym i głuchoniewidomym przy załatwianiu spraw urzędowych we wszystkich wydziałach Urzędu Miasta Tarnowa. Usługa jest świadczona od ponad 4 lat (od 1. kwietnia 2012 roku) i będzie kontynuowana również w roku bieżącym.

Od dnia 4 stycznia do dnia 31 grudnia 2017 r. konsultant ds. osób niepełnosprawnych Pan Andrzej Ziembowski będzie pełnił dyżury w każdy roboczy czwartek miesiąca w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4, pokój nr 1, parter, w godzinach 8 00 – 15 00.

Kolejne trzy tarnowskie budynki zostały wyposażone w windy. Wszystko po to, by ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie się po tych obiektach. Dźwigi osobowe wybudowano w III Liceum Ogólnokształcącym, Sali Lustrzanej oraz w siedzibie byłego Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Zbylitowskiej. Inwestycja kosztowała w sumie niemal 900 tysięcy złotych.

Urząd Miasta Tarnowa i Fundacja Motyle zaprasza w dniach 5-9 grudnia 2016 r. na TARNOWSKI TYDZIEŃ AUTYZMU POD HASŁEM: „OBLICZA AUTYZMU”.

Testy elektronicznej tablicy świetlnej, zainstalowanej na przystanku autobusowym, przy ulicy Mickiewicza dobiegł końca i od wczoraj (24 listopada) urządzenie służy już pasażerom. Tablica  komunikuje się z GPS autobusów miejskich i podaje na wyświetlaczu realny czas przyjazdu konkretnej linii, np.: 229 Marszałka – 2 minuty, oznacza też symbolem człowieka na wózku inwalidzkim pojazdy, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych a gwiazdką autobus wyposażony w klimatyzację.

Informujemy, że z przyczyn osobistych dyżur Konsultanta ds. osób niepełnosprawnych Pana Andrzeja Ziembowskiego z dnia 3 listopada 2016 r. (czwartek) zostaje przełożony na dzień 4 listopada 2016 r. (piątek).

Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Regionalnych eMagra, Spółdzielnia Socjalna SerwiS, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie oraz ISS Projekt sp. z o.o. zapraszają do udziału w projektach: "Niepełnosprawni aktywni na rynku pracy", "Jestem niepełnosprawny i chcę pracować" oraz "Przygotowanie niepełnosprawnych do podjęcia pracy".

Aktywizacja zawodowa i podniesienie zdolności do podjęcia pracy to główne cele projektu stażowo-szkoleniowego  „Łamiemy Bariery – młodzi niepełnosprawni samodzielni i aktywni na rynku pracy”. Zatrudnienie znajdzie 70 osób niepełnosprawnych w wieku od 15 do 29 lat. Rekrutacja rozpoczyna się 7 kwietnia.

80 pilotów służących do uruchamiania dźwiękowego systemu identyfikacji autobusów komunikacji miejskiej trafi do niewidzących i słabowidzących mieszkańców Tarnowa. Sprzęt zostanie użyczony nieodpłatnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. - To dobry przykład wprowadzania w życie idei inteligentnego miasta, której głównym celem jest rozwiązywanie określonych problemów - podkreśla Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

W 2016 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje „Program wyrównywania różnic między regionami III”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie.