TARNÓW / Miasto / Dla mieszkańca / Polityka społeczna i zdrowie / Niepełnosprawni / Aktualności dla niepełnosprawnych

Urząd Miasta Tarnowa i Fundacja Motyle zaprasza w dniach 5-9 grudnia 2016 r. na TARNOWSKI TYDZIEŃ AUTYZMU POD HASŁEM: „OBLICZA AUTYZMU”.

Testy elektronicznej tablicy świetlnej, zainstalowanej na przystanku autobusowym, przy ulicy Mickiewicza dobiegł końca i od wczoraj (24 listopada) urządzenie służy już pasażerom. Tablica  komunikuje się z GPS autobusów miejskich i podaje na wyświetlaczu realny czas przyjazdu konkretnej linii, np.: 229 Marszałka – 2 minuty, oznacza też symbolem człowieka na wózku inwalidzkim pojazdy, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych a gwiazdką autobus wyposażony w klimatyzację.

Informujemy, że z przyczyn osobistych dyżur Konsultanta ds. osób niepełnosprawnych Pana Andrzeja Ziembowskiego z dnia 3 listopada 2016 r. (czwartek) zostaje przełożony na dzień 4 listopada 2016 r. (piątek).

Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Regionalnych eMagra, Spółdzielnia Socjalna SerwiS, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie oraz ISS Projekt sp. z o.o. zapraszają do udziału w projektach: "Niepełnosprawni aktywni na rynku pracy", "Jestem niepełnosprawny i chcę pracować" oraz "Przygotowanie niepełnosprawnych do podjęcia pracy".

Aktywizacja zawodowa i podniesienie zdolności do podjęcia pracy to główne cele projektu stażowo-szkoleniowego  „Łamiemy Bariery – młodzi niepełnosprawni samodzielni i aktywni na rynku pracy”. Zatrudnienie znajdzie 70 osób niepełnosprawnych w wieku od 15 do 29 lat. Rekrutacja rozpoczyna się 7 kwietnia.

80 pilotów służących do uruchamiania dźwiękowego systemu identyfikacji autobusów komunikacji miejskiej trafi do niewidzących i słabowidzących mieszkańców Tarnowa. Sprzęt zostanie użyczony nieodpłatnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. - To dobry przykład wprowadzania w życie idei inteligentnego miasta, której głównym celem jest rozwiązywanie określonych problemów - podkreśla Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

W 2016 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje „Program wyrównywania różnic między regionami III”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie.

Spółdzielnia Socjalna Serwis w partnerstwie z Centrum Inicjatyw Ekologicznych i z Fundacją Rozwoju Regionalnego VIRIBUS UNITIS rozpoczyna realizację Projektu „Łamiemy Bariery – młodzi niepełnosprawni samodzielni i aktywni na rynku pracy” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Priorytet I. Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy 1.2.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Od dnia 1 marca do dnia 31 grudnia 2016 r. konsultant ds. osób niepełnosprawnych Pan Andrzej Ziembowski pełni dyżury w następujących terminach:

- w każdy czwartek miesiąca w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4, pokój nr 1, parter, w godzinach 8 00 – 15 00,

- w każdy wtorek miesiąca konsultant wykonuje swoje czynności poprzez dokonywanie wizji w terenie, w godzinach 8 00 – 15 00.

Ruszył nabór do programu dla rodzin opiekujących się dziećmi, które wskutek choroby lub wypadku znalazły się w ciężkim stanie klinicznym. Wnioski o stypendia można składać do 20 marca.