TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Weekendowe zapowiedzi

Weekendowe zapowiedzi

Weekendowe zapowiedzi

Najbliższy weekend przebiegał będzie pod znakiem Dni Pamięci Żydów Tarnowskich, koncertów i wystaw plastycznych. Coś ciekawego dla siebie znajdą także miłośnicy teatru i poezji, nie zabraknie również emocji sportowych.

Piątek

Do godz. 18 w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury (Rynek 5) oglądać będzie można wystawę z okazji 25-lecia Autorskiej Pracowni Plastycznej Elżbiety i Witolda Pazerów. Wystawa czynna będzie również w sobotę, w godz. 10-17

O godz. 17, w Sali Lustrzanej odbędzie się charytatywny koncert „Kontrabasiści dla Joli”, z którego dochód przeznaczony zostanie na leczenie Jolanty Ujek.

Godzinę później, czyli o godz. 18 w Galerii Sztyler rozpocznie się wernisaż wystawy prac malarskich, urodzonej w Tarnowie i ocalałej z Zagłady, Miny Nath, mieszkającej od roku 1947 aż do śmierci w Wenezueli.

Tarnowski Teatr zaprasza na sztukę Mariusa von Mayenburga „Brzydal”.  Przedstawienie w reżyserii Łukasza Fijała rozpocznie się o godz. 19. Spektakl zaprezentowany zostanie również w sobotę o godz. 18 i w niedzielę o godz. 19.

Sobota

Na terenie po dawnej „Kapłanówce” odbędzie się akcja „Motoserce – krew darem życia”. Jej oficjalne otwarcie połączone z uruchomieniem punktu honorowego krwiodawstwa, nastąpi o godz. 12, na godz. 17 przewidziano natomiast koncert „W podzięce dawcom”.

W ramach Dni Pamięci Żydów Tarnowskich, czyli Galicjaner Sztetl, o godz. 20.30 pod Bimą nastąpi otwarcie zrekonstruowanej wystawy „Tarnowscy Żydzi” oraz wystawy fotografii Tomasza Łabuza „Kamienne historie”. Pół godziny później rozpocznie się Koncert pod Bimą, czyli występ Olgi Avigail i zespołu Tango Attack, prezentujących po polsku, jidysz, hebrajsku i hiszpańsku nowe aranżacje tang w tradycyjnym składzie argentyńskim.

W sobotnie popołudnie odbędzie się kolejny plenerowy koncert przy budynku Centrum Sztuki Mościce „Muzyka z kocyka” – koncerty na zielonej trawie. Tym razem usłyszymy przeboje muzyki klasycznej i filmowej, prezentowane przez żeński kwartet smyczkowy „Con Fuoco”, czyli Karolinę Kowal, Joannę Jachimek, Patrycję Strejczek oraz Magdalenę Bujak. Początek koncertu o godz. 16.

Ostatni w tym sezonie mecz rozegrają piłkarze czwartoligowej Tarnovii. W rozpoczynającym się o godz. 17 spotkaniu zmierzą się oni z zdegradowaną już do klasy okręgowej, Jadowniczanką Jadowniki.

Niedziela

O godz. 9 na terenie Parku Biegowego „Marcinka” nastąpi start do rajdu rowerowego Tarnowska Setka „Rowerem na Rysy”. Jego uczestnicy pokonają trasę 100 kilometrów z sumą przewyższeń 2499 metrów.

Bohaterem ostatniego przed wakacyjną przerwą Salonu Poezji będzie Ernest Bryll. Jego wiesze zaprezentują na Małej Scenie Teatru Solskiego, tarnowscy aktorzy: Ewa Sąsiadek i Tomasz Piasecki, a oprawę muzyczną zapewnią Kamila Dauksz (wokal, wiolonczela) i Tomasz Boruch (gitara). Początek o godz. 11.

W godz. 11-13 wszyscy chętni zwiedzić będą mogli wraz z przewodnikiem cmentarz żydowski, najstarszą czynną nekropolię w mieście. Czas zwiedzania ok. 90 minut, oprowadzać będą Adam Bartosz i Janusz Kozioł.

Stadnina Koni w Klikowej zaprasza na XI Regionalny Czempionat Hodowlany Koni Rasy Małopolskiej. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi po zaplanowanym na godz. 13 uroczystym otwarciu.

W meczu dziesiątej kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej, Grupa Azoty Unia Tarnów zmierzy się na własnym torze z Orłem Łódź. Początek meczu o godz. 18.

O godz. 20 w Galerii Sztyler odbędzie się prezentacja, przygotowanego przez uczniów V Liceum Ogólnokształcącego, projektu poświęconego jednemu ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Juliuszowi Madritschowi i uratowanym przez niego tarnowskim Żydom.

W rozpoczynającym się o godz. 21 Koncercie pod Bimą wystąpi Kapela Brodów, prezentująca utwory (wyłącznie instrumentalne) ze swojej płyty „Muzikain”, będącej wynikiem poszukiwań śladów muzyki żydowskiej w muzyce polskiej.

(sm)

Znaczniki

Archiwalne