TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Tarnów w pilotażowym programie wymiany polsko – rosyjskiej

Tarnów w pilotażowym programie wymiany polsko – rosyjskiej

Tarnów gości młodzież z partnerskiego Kotłasu, oddalonego o blisko 3 tysiące kilometrów, w północnej Rosji. Młodzież przyjechała na zaproszenie Projektu Tarnów. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które rozdziela środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Polsko-Rosyjskiej wymiany młodzieży i studentów. W projekcie uczestniczy tylko dziesięć organizacji pozarządowych z Polski.

TOP_0065

Gości powitała w Tarnowie zastępca prezydenta Dorota Skrzyniarz. - Współpraca pomiędzy Tarnowem, a Kotłasem pielęgnowana przez obydwie strony, rozwija się coraz bardziej. Ostatnio są to nawet wizyty o charakterze biznesowym – mówi prezydent Skrzyniarz.

TOP_0058

W Tarnowie przebywa około dwudziestu osób. Pozostaną tu do 18 sierpnia. - Bardzo podoba nam się Polska, wzięłyśmy udział w tym projekcie, ponieważ od kilku lat zajmujemy się dokumentowaniem wspomnień „świadków historii” w Kotłasie – mówią przedstawicielki Rosyjskiej Młodzieży Zamira Jakubowa i Anna Zaborskaia. - Podczas pobytu w Polsce młodzi ludzie zwiedzą Tarnów, poznają i nawiążą kontakt ze swoimi polskimi rówieśnikami. Przygotowaliśmy dla naszych gości bardzo atrakcyjny program pobytu. Zobaczą nie tylko Tarnów, ale również miejsca, które będąc w Polsce trzeba zobaczyć – krakowską starówkę, najważniejsze miejsca w Warszawie oraz muzeum w Auschwitz-Birkenau – dodaje Paweł Gądek ze Stowarzyszenia Projekt Tarnów.

TOP_0061

Opiekę nad młodzieżą sprawuje wiceprezes Polonii w Kotłasie Galina Likhanowa. Współpraca z Tarnowem jest dla nas bardzo ważna, cieszymy się, że możemy wziąć udział w tym projekcie, który pozwala zmieniać oblicze Rosjan w Polsce i Polaków w Rosji - mówi. Podróż grupy do Tarnowa rozpoczęła się we wtorek rano, goście na miejsce przybyli w czwartek w godzinach popołudniowych.

TOP_0048

Przypomnijmy, współpraca pomiędzy Tarnowem a Kotłasem rozpoczęła się w 1995 roku z inicjatywy Tobiasa Weissmana, którego wnuczka jest jedną z opiekunek młodzieży podczas wymiany.

TOP_0057

Znaczniki

Archiwalne