TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Pytania o drogi w Krzyżu

Pytania o drogi w Krzyżu

Ponad trzy godziny trwało spotkanie mieszkańców Osiedla Krzyż z prezydentem Tarnowa Romanem Ciepielą. Dyskusja została zdominowana przez tematy przyszłości kurnika przy ulicy Wiśniowej, przeciwko którego działalności protestuje część mieszkańców i naprawy osiedlowych dróg.

W spotkaniu, któremu gościny użyczyła Szkoła Podstawowa nr 14, uczestniczyli przedstawiciele policji i straży miejskiej, a także Jan Radoń, przewodniczący Rady Osiedla Krzyż, Jacek Jarmuła, przewodniczący Zarządu Osiedla, osiedlowi radni oraz radni miejscy: Grażyna Barwacz i Józef Gancarz. – Spotkanie z państwem to okazja, żeby przedstawić problemy i o nich porozmawiać. Może uda się też wspólnie je rozwiązać – powiedział prezydent, rozpoczynając spotkanie. Z uczestnikami spotkania rozmawiali także zastępcy prezydenta: Jadwiga Stankiewicz i Piotr Augustyński oraz dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji Marian Ogrodnik, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem Monika Jaszczur, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Małgorzata Abramowicz, Krystyna Ratusznik z Wydziału Architektury, dyrektor Wydziału Podatków i Windykacji Marek Witek oraz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Marek Kaczanowski.

Prezydent wyliczył inwestycje, wykonane w ostatnim czasie na Osiedlu Krzyż.  –  Co jeszcze przed nami – rozmawiajmy o tym – zachęcał Roman Ciepiela i dodał, że na żadnym osiedlu nie udało się zrealizować aż tylu zadań. Jeden z mieszkańców podziękował za remont ulicy Wiśniowej i zapytał, kiedy pojadą nią miejskie autobusy. W odpowiedzi prezydent poprosił o sprecyzowanie prośby i przypomniał, że zmniejszenie cen biletów przez Radę Miejską w Tarnowie utrudnia zbilansowanie potrzeb mieszkańców i wydatków MPK. Sporo emocji towarzyszyło tematowi kurnika w Krzyżu. – Dwa lata temu obiecał pan, że kurnik nie będzie istniał, tymczasem on dalej działa -  mówił prezydentowi jeden z mieszkańców. - Wszystko, co mogłem zrobić w ramach moich kompetencji i kompetencji miejskich służb, zostało zrobione. Zostały wydane stosowne decyzje, ten obiekt nie powinien istnieć – odpowiadał Roman Ciepiela. Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie przypomniał, że straż we współpracy z mieszkańcami skierowała do sądu dwa wnioski przeciwko właścicielowi kurnika i że przeprowadzono w tej sprawie postępowanie mandatowe. Komendant podkreślił również, że strażnicy przyjeżdżają na wezwania mieszkańców. – Patrol straży był tam wczoraj – mówił komendant i dodał, że do sądu trafią kolejne wnioski. Radna Grażyna Barwacz postulowała intensyfikację działań w tej sprawie, a Grzegorz Habel, komendant komisariatu Tarnów – Centrum, mieszkający w Krzyżu, zadeklarował, że spotka się z mieszkańcami osiedla. Radny Józef Gancarz pytał między innymi o remonty ulic Śliwkowej, Malinowej, Żurawinowej, Bukowej i o stan prac przy innych osiedlowych inwestycjach.  - Wprowadziliśmy do budżetu miejskiego kilkanaście zadań dla Osiedla Krzyż. Czekamy, kiedy zostaną wykonane. W odpowiedzi prezydent poinformował, że przetarg na remonty ulic w Krzyżu zostanie powtórzony, możliwe też, że wykonawca zostanie wybrany z wolnej ręki. Pojawiły się też kwestie własnościowe, dotyczące osiedlowych ulic oraz sprawa przejezdności i odwodnienia ulicy Chryzantemowej.

W czasie spotkania proboszcz parafii w Krzyżu ksiądz Zdzisław Puścizna, który przechodzi właśnie na emeryturę, podziękował za współpracę wspólnocie parafialnej, urzędnikom, służbom miejskim, radzie osiedla i osiedlowym radnym. – To piękna praca. Tarnów i Osiedle Krzyż się zmieniają, obserwuję to od 26 lat – mówił ksiądz i zwracał uwagę na zadania remontowe, wykonane dzięki współpracy miasta z parafią. – Chcę wszystkim bardzo serdecznie jeszcze raz podziękować.

Kolejne spotkanie prezydenta z mieszkańcami odbędzie się jutro, 14 czerwca, na Osiedlu „Chyszów”. Początek o godzinie 17, w Szkole Podstawowej nr 11 przy ulicy Mościckiego 177a.

(dm)

Znaczniki

Archiwalne