TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Groźne upały

Groźne upały

W związku z trwającymi upałami ratownicy tarnowskiego pogotowia odnotowali 912 wyjazdów karetki. To nawet o jedną trzecią przypadków więcej niż zwykle.

Jak informują pracownicy pogotowia, podczas upałów liczba wyjazdów karetki wzrasta od 20 do 30 proc. – Najwięcej zgłoszeń otrzymujemy w porze wieczorno-nocnej. Ostatnio wzrosła liczba omdleń i przypadków duszności. Te ostatnie dotyczą głównie „sercowców” i astmatyków – wyjaśnia Witold Duda, kierownik skoncentrowanej dyspozytorni pogotowia nr 2 w Tarnowie.

To właśnie osoby starsze najczęściej mdleją. – U seniorów stosowane są leki, które często są moczopędne. Przy upałach pocimy się, nietrudno o odwodnienie, spadki ciśnienia i zasłabnięcie. Osoby starsze nie czują pragnienia, dlatego są szczególnie narażone podczas upałów. Przy takich temperaturach spacery i przebywanie na otwartych przestrzeniach powinny ograniczyć nie tylko osoby starsze, ale również dzieci i ciężarne – dodaje Patrycja Kosińska, specjalista hipertensjologii ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza.

(ww)

Znaczniki

Archiwalne