TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Autor pomnika katyńskiego w Chicago otrzymał „Anioła Ciepła”

Autor pomnika katyńskiego w Chicago otrzymał „Anioła Ciepła”

W amerykańskim Chicago stanął Pomnik Ofiar Katynia. Stało się to z sprawą Wojciecha Seweryna, tarnowianina, którego ojciec został zamordowany w Katyniu. Autor pomnika otrzymał od prezydenta statuetkę „Anioła Ciepła”.

 

Wojciech Seweryn urodził się 31 VIII 1939 roku w Tarnowie. Jego ojciec, Mieczysław Seweryn, oficer 16 pułku piechoty, uwięziony w obozie w Kozielsku, podzielił los polskich jeńców wojennych.

Wojciech Seweryn ukończył w Tarnowie Liceum Sztuk Plastycznych, później studiował w ASP w Krakowie. Do USA wyemigrował by móc, jak sam napisał, zrealizować „testament swojego życia” – zbudować Pomnik Ofiar Katynia.

W maju 2000 roku w Chicago zawiązał się Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich, którego przewodniczącym został Wojciech Seweryn. Jego członkowie realizowali z uporem i konsekwencją przez 9 lat zamierzony cel – budowę pomnika, nazwanego również pomnikiem Golgoty Wschodu.

17 maja 2009 roku podczas poświęcenia Pomnika Katyńskiego kardynał Józef Glemp powiedział w homilii: - Chicagowski Pomnik Katyński posiada wielorakie znaczenie dla Polonii amerykańskiej. Dla Wojciecha Seweryna – pomysłodawcy i głównego wykonawcy ma on bardzo osobiste odniesienie. Pśród tysięcy zamordowanych był jego ojciec, porucznik Mieczysław Seweryn z Tarnowa. W 1939 roku ojciec widział swego nowo narodzonego syna zaledwie przez godzinę. Zaraz po tym wyruszył na wojnę, z której nigdy nie powrócił

Znaczniki

Archiwalne