TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

W najnowszym numerze poczytnego tygodnika „Świat i Ludzie” znajdziecie Państwo artykuł o Tarnowie. Tekst i zdjęcia są autorstwa znanej rodziny podróżniczej Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa, którzy wraz z dwójką małych dzieci podróżują po świecie. Są m.in. autorami portalu o rodzinnym podróżowaniu „Mały Podróżnik”. W 2007 roku Kobusowie wzięli udział w taborze cygańskim (relacja z tej imprezy na http://www.malypodroznik.pl/swiat/rumunia2007/rum1.htm) a wcześniej byli gośćmi imprezy studyjnej dla dziennikarzy zorganizowanej przez Tarnowskie Centrum Informacji, które jest w kontakcie z podróżnikami.

Uczestnicy XXX Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej dotarli do Racławic. To już czwarty dzień podróży. Do celu pozostało jeszcze ok. 100 km.

Tarnów czeka na ostatni odcinek autostrady. Rondo u zbiegu ulic Jana Pawła II i Błonie, które zapewni drożne połączenie z tą drogą szybkiego ruchu, jest w trakcie odbioru technicznego. Zostanie oddane do użytku najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu. To część kluczowej dla miasta inwestycji, czyli połączenia z węzłem autostrady A4 Tarnów-Północ.

Roboty dotyczą odcinka od ul. Krasińskiego do ul. Targowej i są związane z usuwaniem usterek nawierzchni. Nastąpi zwężenie ulicy w miejscach realizacji prac, ale utrzymana zostanie przejezdność i obecna organizacja ruchu. Ograniczony będzie postój w bezpośredniej bliskości prowadzonych robót. Prace ruszają w najbliższy czwartek, 16 sierpnia.

Pielgrzymi wyjdą na szlak już w najbliższy piątek, 17 sierpnia. Towarzyszyć im będą w drodze relikwie bł. Karoliny i bł. Jana Pawła II.

15 sierpnia tarnowianie uczczą 92. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Została ona stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany bolszewików rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią.

Tarnów gości młodzież z partnerskiego Kotłasu, oddalonego o blisko 3 tysiące kilometrów, w północnej Rosji. Młodzież przyjechała na zaproszenie Projektu Tarnów. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które rozdziela środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Polsko-Rosyjskiej wymiany młodzieży i studentów. W projekcie uczestniczy tylko dziesięć organizacji pozarządowych z Polski.

Tegoroczne upały powodują spore problemy zdrowotne wśród mieszkańców Tarnowa i regionu. Przekłada się to na wyraźny wzrost wizyt w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. – Dorośli skarżą się na złe samopoczucie, nieokreślony niepokój, na bóle serca. Szczęśliwie w większości wypadków wystarczy uspokajająca rozmowa – mówi doktor Agnieszka Wojtasik-Spyra. – Z kolei dzieci łapią anginy, co jest skutkiem jedzenia zbyt dużej ilości lodów i picia zbyt zimnych płynów. Tu już trzeba zastosować regularne leczenie.

IV sektor w tarnowskim Zakładzie Składowania Odpadów Komunalnych został właśnie zrekultywowany. Prace trwające ponad rok kosztowały ponad milion złotych.

Podczas upałów pijemy ogromne ilości wody mineralnej i innych napojów pakowanych w plastikowe butelki – popularne „pety” (od: PET – politereftalan etylenu). W związku z tym narasta problem zagospodarowania zużytych opakowań. – Wśród odpadów przywożonych na nasze składowisko widać, jak ogromne ilości tych butelek są nieposegregowane, zmieszane z innymi odpadami – mówi Piotr Zieliński, Kierownik Zakładu Składowania Odpadów Komunalnych w Tarnowie. – To efekt niskiej świadomości ekologicznej ludzi oraz niedoskonałości naszego prawa.

Znaczniki

Archiwalne