TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

W trzeciej dekadzie marca w Fabryce Przyszłości w Tarnowie ruszy Akademia Komiksu, która ma nauczyć swoich studentów między innymi tworzenia scenariuszy, grafiki i kreowania bohaterów. Jej studentami mogą zostać młodzi, utalentowani plastycznie tarnowianie, w wieku 10 – 14 lat. Casting dla chętnych do korzystania z tej formy zajęć pozalekcyjnych odbędzie się 10 marca. Zajęcia Tarnowskiej Akademii Komiksu potrwają trzy miesiące i będą bezpłatne.

 

Od jutra w różnych częściach miasta pojawią się tabliczki z humorystycznymi wierszykami. W ten nietypowy sposób Straż Miejska chce przypomnieć mieszkańcom o obowiązku sprzątania po swoich pupilach. – Z tym problemem borykają się wszystkie miasta w Polsce. Chcemy zmienić podejście niektórych osób do tej kwestii, niekoniecznie sankcjami – wyjaśnia Aldona Matusik ze Straży Miejskiej.

To ostatni moment, by skorzystać z miejskich lodowisk. Z początkiem marca zamknięty zostanie obiekt w Mościcach. Wciąż jednak będzie można korzystać ze ślizgawki przy ul. Wojska Polskiego.

Tarnów otrzyma blisko pięć milionów złotych unijnego dofinansowania na rewitalizację Parku Strzeleckiego. W ramach projektu parkowa zieleń zostanie uporządkowana, alejki - zmodernizowane i przebudowane, a Mauzoleum Bema, brama wejściowa, fontanna, staw i ogrodzenie – gruntownie wyremontowane.

 

Wydział Podatków i Windykacji Urzędu Miasta w Tarnowie przypomina o możliwości uiszczenia podatków lokalnych bez dodatkowych opłat, w urzędach pocztowych na terenie całego miasta. - Możemy w ten sposób opłacić między innymi podatek od nieruchomości i opłatę za użytkowanie wieczyste – mówi Marek Witek, dyrektor Wydziału Podatków i Windykacji UMT.

 

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą osiągnąć nawet 90 kilometrów na godzinę.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie przewidują, że mocno wiało będzie aż do wieczora. Średnia prędkość wiatru może osiągać od 30 do 45 kilometrów na godzinę, mocne podmuchy z zachodu – nawet do 90 kilometrów. Apelujemy o zachowanie ostrożności.

Rada Miejska w Tarnowie uchwaliła stawki opłaty za usunięcie drzew i krzewów. Ich wysokość będzie od pięciu do dziesięciu razy niższa niż dotychczas, przykładowo – opłata za wycięcie dębu, liczącego w obwodzie trzy metry wynosiła około 54 tysięcy złotych, teraz będzie to około 7,5 tysiąca.

Osiem i pół milionów złotych wyniosą wydatki miasta w tym roku na rozbudowę Zespołu Szkół Muzycznych o salę koncertową, na którą Tarnów otrzyma ponad 13 milionów złotych dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wizualizacja projektu sali koncertowej wzbudziła kontrowersje podczas dzisiejszej (23 lutego) sesji Rady Miejskiej.

1 marca rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji Tarnowa. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu przez internet, pocztą lub osobiście. Konsultacje potrwają do 23 marca.

Gotowa jest już dokumentacja techniczna i projektowa dla nowego muzeum. Pokoszarowy budynek, w którym obecnie mieści się Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów, ma zostać zmodernizowany i zaadaptowany do potrzeb nowoczesnej ekspozycji. - Chciałbym zrealizować ten projekt jak najszybciej, żeby móc radość z niego dzielić z kombatantami AK – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którego częścią jest Izba. 

Znaczniki

Archiwalne