TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Jak co roku przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych na drogach krajowych, dojazdowych do miast, w okolicach cmentarzy i kościołów będzie więcej policjantów. Kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli m.in. prędkości i trzeźwości. Akcja "Znicz 2013" rozpocznie się w czwartek, 31 października i potrwa do niedzieli, 3 listopada.

Ponad 300 dzieci i młodzieży w Brazzaville, stolicy Republiki Konga ma nową szkołę i dobre warunki do nauki. Powstała ona dzięki pomocy diecezji tarnowskiej. Z ofiar zebranych przez kolędników misyjnych w 2012 r. przekazano na ten cel ok. 100 tysięcy złotych. (25 tys. euro)

W ramach uroczystości żałobnych po śmierci Tadeusza Mazowieckiego prezydent Bronisław Komorowski ogłosił jednodniową żałobę narodową, którą wyznaczył na 3 listopada. Tego dnia odbędzie się pogrzeb byłego premiera.

Zakończyła się trwająca niecały rok rozbudowa ulicy Spokojnej w Tarnowie. Inwestycję na zlecenie Urzędu Miasta Tarnowa wykonała firma Skanska. Dzięki inwestycji ulica Spokojna zyskała drugą jezdnię. 

Uczniowie I LO oraz Zespołu Szkół Technicznych biorący udział w II edycji projektu „Gry Miejskie Ścieżkami Zakochanych w Tarnowie” przeprowadzili w swoich szkołach akcję zbierania funduszy na zakup cegiełek na budowę tarnowskiego hospicjum.

Podczas uroczystej, niepodległościowej sesji połączonych rad miasta i powiatu poznaliśmy nazwiska laureatów siódmej edycji Nagrody im. Tadeusza Tertila. Po raz kolejny nagrodzono najlepsze prace licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie poruszające tematykę Tarnowa oraz regionu tarnowskiego. Wręczone zostały również wysokie rangą odznaczenia państwowe.

Szczątki sprzed wieków spoczęły w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Krzyżu. Odbyła się uroczysta msza święta wraz z ceremonią pogrzebową. Uczestniczyli w nich także kupcy z tego najbardziej znanego w Tarnowie placu handlowego. – Dopełniliśmy moralnego i społecznego obowiązku – mówi zastępca prezydenta Henryk Słomka – Narożański. 

Tarnów – Pierwsze Niepodległe jest już odświętnie udekorowany. To zapalony znicz przy Grobie Nieznanego Żołnierza, warta honorowa tarnowskich harcerzy, odświętne flagi państwowe i uroczysta, wspólna sesja Rady Miasta i Rady Powiatu w Ratuszu. Sesja już w środę, 30 października, w samo południe. Będzie jej towarzyszyć m.in. wręczenie nagród za najlepsze prace dyplomowe w konkursie im. Tadeusza Tertila oraz odznaczeń państwowych.

- Przedsięwzięcie przerosło nasze oczekiwania, choć nie było łatwe. Niektórzy wręcz wątpili, że się uda. Efekt jest znakomity – mówi dyrektor Wydziału Marki Miasta Maria Zawada – Bilik. Mowa o nietypowym konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta Tarnowa oraz telewizje regionalną i portal tarwizja.pl pod hasłem „Tu… Kocham Tarnów”. Jego głównym założeniem było promocyjne udokumentowanie obecności tarnowian w różnych zakątkach świata.

Jest jedyna w Polsce, w Tarnowie odbywa się dwa razy do roku. W rocznicę Odzyskania Niepodległości oraz w maju – z okazji Dnia Flagi Państwowej RP, ulice zabarwiają się na biało – czerwono. – To już tarnowska tradycja, z której korzystają także inne miasta – mówi zastępca prezydenta Dorota Skrzyniarz. 

Znaczniki

Archiwalne