TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Synoptycy ostrzegają, że nad Małopolską będą dziś przechodzić słabe opady marznącego deszczu i mżawki, powodujące gołoledź. Drogi mogą być śliskie, stąd apel służb o ostrożność.

 

W najbliższą sobotę, 20 stycznia w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbędzie się turniej piłkarski dzieci z rocznika 2007. Zawody będą miały charakter charytatywny, podczas ich trwania prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na dokończenie budowy hospicjum Via Spei, budowanego z inicjatywy Fundacji „Kromka Chleba”.

Oferta firmy Strabag, opiewająca na ponad 19,1 milionów złotych, została wybrana w przetargu nieograniczonym na rozbudowę ulicy Spokojnej. - To najkorzystniejsza i najwyżej oceniona spośród pięciu złożonych ofert – mówi Marian Ogrodnik, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

 

W sobotę, 27 stycznia, Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie zaprasza wszystkich zainteresowanych na bezpłatne USG bioder dla niemowląt do szóstego tygodnia życia. – Chcemy uczulić rodziców, by zwracali uwagę na tego rodzaju nieprawidłowości, które można skutecznie wyeliminować – mówi prezes tarnowskiego ZPS, Jarosław Kolendo.

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, przekazał przedstawicielom Tarnowskiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy statuetkę – miniaturkę rzeźby kataryniarza z targowiska na Burku. Figurkę można wylicytować w internecie. - Mam nadzieję, że kataryniarz, który jest jednym z symboli Tarnowa, pomoże Orkiestrze grać, a ktoś, kto go wylicytuje, przyczyni się do pięknej i pożytecznej akcji - podkreśla prezydent miasta.

 

Tym razem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków, a na tarnowskich ulicach będzie można spotkać ponad tysiąc wolontariuszy. - Z roku na rok ich liczba rośnie, co bardzo nas cieszy – mówi Agata Grudzień, zastępca szefa Tarnowskiego Sztabu WOŚP. Na niedzielę, 14 stycznia, zaplanowano między innymi koncerty, imprezy sportowe oraz zabawy i konkursy dla dzieci. Będzie też okazja, żeby oddać krew, która zawsze jest bardzo potrzebna.

 

Domknięty system gospodarki odpadami miasta, powstanie lokalnego rynku energii, ograniczenie spalania węgla – to tylko niektóre korzyści, na które może liczyć Tarnów w przypadku powstania na Piaskówce instalacji termicznego przekształcania przetworzonych odpadów komunalnych.

Jak informuje dyżurny operacyjny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w najbliższych godzinach na terenie Małopolski przewiduje się możliwość wystąpienia opadów marznącego deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź.

W najbliższą niedzielę, 14 stycznia, kolejny, 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na tarnowskie ulice wyjdzie ponad tysiąc wolontariuszy, a ich pracę będą koordynowały trzy sztaby. Najstarsi wolontariusze mają po około 80 lat, a najmłodszy jeszcze nie ukończył roku. Z Agatą Grudzień, zastępcą szefa Tarnowskiego Sztabu WOŚP, rozmawiała Daniela Motak:

 

Redakcja miesięcznika „Perspektywy” ogłosiła wyniki dwudziestego ogólnopolskiego rankingu liceów i techników. Jego autorzy brali pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych oraz wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, w przypadku techników uwzględniono także wyniki egzaminów zawodowych. Według jubileuszowego rankingu najlepsze szkoły w Tarnowie to III Liceum Ogólnokształcące i Technikum nr 4 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.

Znaczniki