TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Najbliższy weekend zapowiada dużo emocji sportowych, nie zabraknie jednak elementów świątecznych i odrobiny poezji.

Na koniec listopada w Tarnowie zameldowanych było 209 cudzoziemców, obywateli 40 państw z wszystkich kontynentów (z wyłączeniem rzecz jasna Antarktydy). Zdecydowana większość z nich pochodzi z krajów nie należących do Unii Europejskiej. W gronie tym są trzy „rodzynki”: dwie osoby pochodzące z ZSRR i jedna z Jugosławii. Zameldowały się one w Tarnowie w czasie, kiedy te państwa istniały, a obecnie brak informacji o ich obywatelstwie.

Podobnie jak w roku ubiegłym w wigilię, 24 grudnia odbędzie się miejska wieczerza wigilijna dla osób samotnych. W hali przy ul Kopernika 10, w Szkole Podstawowej nr 3 stanie kilkadziesiąt stołów przygotowanych na przyjęcie gości. Ponad 300 miejsc w wigilijny wieczór będzie czekało na wszystkich, którzy będą chcieli wspólnie świętować ten szczególny czas. 

Ponad 600 osób zakwalifikowało się do badań laboratoryjnych pomagających wykryć obecność wirusa HCV w organizmie. Program realizowały dwie przychodnie w Tarnowie, a koszt badań wyniósł blisko 20 tys. złotych.

Anna Tomaszkiewicz-Gorgosz została laureatką honorowego wyróżnienia w konkursie Konkurs ,,Małopolski Pracownik Socjalny Roku 2017 – Mamy moc pomagania”. Pracownicę tarnowskiego MOPS doceniono w kategorii Animacje.

Do 4 stycznia 2018 roku można składać oferty w ogłoszonych przez prezydenta Tarnowa pięciu konkursach dla organizacji pozarządowych. Do rozdysponowania w nich jest w sumie blisko 1,4 mln złotych. W przypadku trzech konkursów wyniki naboru poznamy w najbliższych dniach, jeden został już rozstrzygnięty. W sumie o dotacje można się ubiegać w blisko 30 konkursach.

Mieszkańcy Osiedla Mościce, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, dotyczących przyłączenia do Tarnowa południowej części Kępy Bogumiłowickiej, wyrazili pozytywną opinię w tej sprawie. 

Tarnowska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa po raz trzeci z rzędu okazała się najchętniej wybieraną wyższą szkołą zawodową w Polsce. Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na internetowych stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym roku do grona studentów, świętującej jubileusz dwudziestolecia, tarnowskiej uczelni dołączyło 1606 osób (łącznie studiuje w niej około 4 tysięcy studentów). Dla porównania, druga w tym zestawieniu PWSZ w Białej Podlaskiej przyjęła ich o ponad trzystu mniej.

Jeszcze dziś, 13 grudnia, o godzinie 19:00 odbędzie się koncert z okazji 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. ”…a mury runą” na scenie Underground „Solskiego”. Wspólne śpiewanie będzie okazją do wspomnień o czasach, kiedy to słowa o wolności dawały ludziom nadzieję i otuchę. Bilety w cenie 5 zł można kupićw kasie teatru.

W wigilię, pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok nieczynna będzie większość obiektów sportowych Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wyjątkiem są lodowiska przy ul. Traugutta i ul. Wojska Polskiego, na których będzie można pojeździć na łyżwach zarówno 24 grudnia, jak i 1 stycznia oraz otwarty w wigilię stadion przy ul. Piłsudskiego.