TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

Projekcje specjalne 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej zakończą się Tarnowskim Wieczorem Filmowym, w którym przedstawione zostaną filmy zrealizowane w ostatnim roku przez twórców o korzeniach tarnowskich („Fanatyk”, „Le Monde”, „Todmachine”). Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami poszczególnych filmów: aktorami Mikołajem Kubackim, Łukaszem Szczepanowskim, reżyserami filmów Michałem Tylka, Gawłem Dykasem, Bogusławem Kornasiem i Grzegorzem Stokłosą.

Przedstawiciele Muzeum Okręgowego w Tarnowie uczestniczyli w odbywającej się w ukraińskiej Kołomyi międzynarodowej konferencji „Sztuka zdobnictwa pisankowego – socjokulturowy skarb Ukrainy”. Odbyła się ona w ramach XI Ogólnoukraińskiego Festiwalu Folklorystycznego „Pisanka”.

Malarka i artystka wizualna, Anna Adamiak oraz projektant wnętrz i mebli, grafik, nauczyciel sztuk plastycznych Piotr Rączka, zostali laureatami Nagrody Publiczności Salonu Wiosennego 2018. Zwiedzający wystawę w Pałacyku Strzeleckim oddali 723 głosy. Zwycięzcy dostali po 51 głosów.

 

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Za horyzont domu” Afganistan – opowieści o ludziach. Gościem specjalnym będzie Zbyszek Pawlak, który od 25 lat przemierza Jedwabny Szlak. Jest zafascynowany jego mieszkańcami - ich życiem i kulturą. Na spotkaniu opowie o obrazach z życia w Afganistanie. Spotkanie odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce 26 kwietnia o godz. 19.00.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przyłącza się do wspólnego świętowania. 12 maja w ramach ogólnopolskiej akcji GROSZE GRAJĄ ROLĘ, na tarnowskiej scenie zostanie zagrany spektakl „Disco Solski” w reż. Łukasza Fijała.

W salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie od 23 kwietnia do końca września 2018 r. prezentowana będzie wystawa „W malowanej chacie Felicji Curyłowej”. Jej celem będzie pokazanie bogatego dorobku twórczego tej wiodącej zalipiańskiej malarki, a jednocześnie propagatorki unikatowej ludowej sztuki zdobniczej.

W piątek 20 kwietnia w Galerii Niebieskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się spotkanie autorskie z Katarzyną Solak, połączone z promocją jej debiutanckiej powieści pt. „Dwie rodziny – dwa światy”.

Aktorka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, pani Katarzyna Pośpiech, została laureatką Nagrody LOŻA 2017 przyznawanej przez krakowski oddział Związku Artystów Scen Polskich za rolę Małej Mi w spektaklu „Lato Muminków” w reżyserii Barbary Wiśniewskiej. Wręczenie nagrody odbyło się 8. kwietnia br. w Krakowie.

Wystawa zdradza kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF. Odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Odwiedzający Galerię TCK w dniach 12-29 kwietnia będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym. Wystawa jest jednym z elementów 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Instytutem Adama Mickiewicza organizuje serię przeglądów filmów o tematyce historycznej. Pokazy arcydzieł polskiego kina odbywać się będą przez cały 2018 rok, na czterech kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej, Azji oraz Australii.

Archiwalne