TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Tarnowskie Centrum Kultury zapraszają na wystawę plakatów Mieczysława Wasilewskiego. Wystawa będzie eksponowana w BWA w ramach 32.Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wernisaż wystawy zaplanowano na 21 kwietnia na godz. 17.30. Wstęp na wystawę i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

„Tarnowskie spotkania z Herbertem” - takie jest hasło dwudniowej imprezy poświęconej postaci jednego z najwybitniejszych poetów w historii literatury światowej. Spotkanie organizowane w dniach 12 i 13 kwietnia w dwudziestą rocznicę śmierci autora „Pana Cogito” uświetnią wykłady i spotkania ze znawcami jego twórczości: prof. dr. Hab. Aleksandrem Fiutem oraz dr. Andrzejem Franaszkiem – autorem monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta. Całość uzupełnią pokazy teatralne przygotowane przez studentów PWSZ oraz występy artystyczne uczniów z I i III LO w Tarnowie. Przypomnijmy, że Sejm RP rok 2018 ustanowił Rokiem Herberta.

Urząd Miasta Tarnowa oraz Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz zapraszają 4 kwietnia do kina Marzenie, na spektakl „Koniec świata”. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Tarnowa przy Rynku 7, w pokoju 12, w dni robocze od 7.30. Spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie – o godzinie 9.30 i o 12.

 

Chcesz zostać jurorem/jurorką festiwalu filmowego we włoskim Giffoni? Interesujesz się filmem? Znasz dobrze język angielski lub włoski? Zapoznaj się z warunkami uczestnictwa i regulaminem konkursu.

32. edycja TNF zainaugurowana zostanie w sali kina Marzenie 21 kwietnia 2017 r. o godz. 19:00. Po oficjalnej części sceną zawładnie duet Paweł Domagała & Łukasz Borowiecki. Na zakończenie festiwalu 28 kwietnia 2018 o godz. 19:00 również kinie Marzenie odbędzie się Gala Wręczenia Nagród 32. TNF, którą muzycznie zwieńczy recital Hanny Banaszak.

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w Solskim 25 marca odbyła się premiera spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Bożeny Suchockiej. Święto teatru, poza ucztą dla ducha, było także sposobnością do wręczenia okolicznościowych wyróżnień.

8 kwietnia br. o godz. 17:00 Muzeum Zamek w Dębnie, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie rozpocznie cykl kwartalnych spotkań muzyczno-artystycznych. Pierwsze z nich - „Wiosenne spotkania przy kawie” uświetnią: otwarcie wystawy akwareli i rysunków dr. Andrzeja Krupińskiego oraz koncert młodej artystki z Łysej Góry Alicji Regi. Całość okrasi pyszna kawa, która będzie serwowana dla gości spotkania. Wydarzenie organizowane wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury, zapoczątkuje jubileusz 40-lecia istnienia placówki muzealnej w zamku.

Tegoroczne święto filmu odbędzie się w dniach 21-28 kwietnia. W tym roku – ze względu na jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  – 32. Tarnowska Nagroda Filmowa poprzedzona zostanie prologiem „Stulecie Odzyskania Niepodległości - Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego”, który potrwa od 15 do 20 kwietnia.

Musica Poetica 2018 to znaczący regionalny festiwal muzyczny, który od roku 2011 odbywa się w Tarnowie, w okresie przedwielkanocnym. Ideą Festiwalu są muzyczne prezentacje dzieł wielkopostnych, realizowane przez wybitnych polskich i międzynarodowych artystów, zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą.

W najbliższy czwartek (22 marca) w kinie Marzenie zaprezentuje się Stare Dobre Małżeństwo – legendarna grupa złożona z wyśmienitych muzyków, którą tworzą Krzysztof Myszkowski (śpiew, gitara, harmonijka ustna), Bolo Pietraszkiewicz (gitary, cajon), Roman Ziobro (kontrabas, gitara basowa); grupa która wciąż przemierza koncertowe szlaki, tłumnie przyciągając widownię na swoje recitale.

Archiwalne