TARNÓW / Miasto / Urząd Miasta Tarnowa / Współpraca międzynarodowa / Współpraca międzynarodowa / Tarnowskie uroczystości z okazji 60 rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 r. na Węgrzech

Tarnowskie uroczystości z okazji 60 rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 r. na Węgrzech

Tarnowskie uroczystości z okazji 60 rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 r. na Węgrzech

Konferencja pod nawą „Hołd bohaterom” odbyła się dzisiaj, 22 marca, w Tarnowskim Ratuszu, w ramach uroczystości z okazji 60 rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 r. na Węgrzech.

W wydarzeniu uczestniczyli  Dr hab. Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Węgier w Krakowie oraz Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa, który zaprezentował przykłady wieloletniej i owocnej współpracy miasta z ośrodkami na Węgrzech, podkreślając aspekty historyczne oraz współczesne inicjatywy m.in. tarnowskich szkół w postaci licznych wymian uczniowskich, turniejów sportowych i staży zagranicznych.  Konsul Generalna Węgier wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Więzi węgiersko-polskie w perspektywie historycznej”w której zaznaczała jak ważna jest solidarność i wspólne wartości, które łącza obydwa narody.

Zebrani goście, w tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Generała Józefa Bema w Tarnowie, mogli też posłuchać wykładów Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Pana Andrzeja Szpunara pt. „Rok 1956 w Tarnowie” oraz Prezes Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, Pani Wiesławy Kozaki-Jaworskiej pt. „60 lat Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier”.

Miasta partnerskie Tarnowa były reprezentowane m.in. przez Pana Imre Hirscha z Kiskoros oraz Tamása Bartę z Veszprém – pracownika muzeum, który wygłosił prelekcję w języku polskim o protestach kobiet m.in. w Budapeszcie i Veszprem w roku 1956.

Konferencji pod patronatem Konsul Generalnej Węgier i Prezydenta Tarnowa, towarzyszył wernisaż wystawy pn. „1956 Budapeszt - Tarnów” a została zakończona odczytem ( w językach polskim i węgierskim ) studentki hungarystyki w imieniu Dr. Géza Cséby, historyka literatury, tłumacza literatury zatytułowanym: „Rok 1956 w literaturze polskiej”.

Po części naukowej, tarnowianie i goście z zagranicy udali się na Plac Sandora Petőfiego w Tarnowie, gdzie nastąpiło posadzenie dębu pamięci oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci założycieli Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier.

Koncert muzyki smyczkowej pt. „Węgierki czar”, w wykonaniu Ediny Szirtes Mókus i jej kwartetu oraz Balázsa Cserty, artysty muzyki ludowej, uwieńczył dzień poświęcony przyjaźni polsko-węgierskiej.

Program otrzymał wsparcie węgierskiego Komitetu Pamięci, powołanego dla uczczenia 60 rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 r. oraz Urzędu Miasta Tarnowa, Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Fundacji o Jawność i Społeczeństwo Obywatelskie, Balatonfűzfő, Węgry.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu: