TARNÓW / Miasto / Urząd Miasta Tarnowa / Współpraca międzynarodowa / Współpraca międzynarodowa / Miasta partnerskie na trasie Karpackiego Wyścigu Kurierów 2017

Miasta partnerskie na trasie Karpackiego Wyścigu Kurierów 2017

Miasta partnerskie na trasie Karpackiego Wyścigu Kurierów 2017

29 kwietnia wystartowała z Tarnowa do naszego miasta partnerskiego, węgierskiego Veszprem, 34. edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów (U-23) UCI Europe Tour, który został rozegrany przez pięć kolejnych dni, na szosach trzech państw Grupy Wyszehradzkiej – Węgier, Słowacji i Polski.

Od 1975 roku Tarnów, jest miejscem, w którym rozgrywany jest Karpacki Wyścigu Kurierów UCI Europe Tour. Wyścig, który od ponad 40 lat promuje młodych, polskich kolarzy i w nowoczesny sposób czci pamięć bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w czasie II wojny światowej, docierali z naszego okupowanego kraju na Węgry.

Wyścig uznawany jest jako drugi, po francuskim Tour de l’Avenir, wyścig dla zawodników młodzieżowych w Europie. Wyścig znajduje się na stałe w kalendarzu imprez Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) z klasą 2.2U, co oznacza, że startują w nim zawodnicy w wieku 19-22 lat (U-23) z reprezentacji narodowych, regionalnych, grup zawodowych i klubów sportowych. Impreza, objęta jest tradycyjnie, patronatem honorowym Ministra Spraw Zagranicznych RP i wspierana jest przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (IVF).

Głównym organizatorem wyścigu jest MZKOL Sp. z o.o., występująca jako podmiot celowy Małopolskiego Związku Kolarskiego do zadań związanych z organizacją profesjonalnych imprez sportowych. Partnerami zagranicznymi są: CycloKlub Epic Dohnany na Słowacji oraz Bakony & Balaton Turisztikai Nonprofit Kft. na terenie Węgier.

W tym roku na starcie stanęło 30 ekip, w tym osiem reprezentacji narodowych - Polski, Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Rosji.

Zobacz zdjęcia z prologu: http://www.tarnow.pl/Galeria/Galeria-Sport/Galeria-Sport-2017/Prolog-Wyscigu-Kurierow

Drugiego dnia zmagań w Karpackim zawodnicy zmierzyli się z etapem trasy przebiegającej przez centrum Małopolski z Nowego Sącza, miasta partnerskiego Tarnowa, który powrócił na trasę wyścigu, do Oświęcimia.

Więcej na: http://www.nowysacz.pl/carpathian-courier-race/16464

Triumfatorem finałowego, węgierskiego etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów został marokański zawodnik Ahmed Galdoune z Delio Gallina Colosio. Z kolei po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej LOTTO sięgnął Alessandro Pessot z Cycling Team Friuli.