TARNÓW / Miasto / Dla mieszkańca / Polityka społeczna i zdrowie / Niepełnosprawni / Aktualności dla niepełnosprawnych

Informujemy, że w piątek 22 września 2017 r., w godz. 8.00 – 15.00 odbędzie się dodatkowy dyżur Konsultanta ds. osób niepełnosprawnych.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych kolorowo i muzycznie zrobiło się w centrum Tarnowa za sprawą inauguracji Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, która wczoraj, 8 maja, odbyła się w Tarnowie. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób z Tarnowa i regionu tarnowskiego. Najbliższy tydzień w naszym mieście zapisze się pod znakiem integracji i otwartości.

Urząd Miasta Tarnowa informuje w 2017 r. będzie po raz kolejny realizowany Moduł I programu „Aktywny samorząd”, finansowany ze środków PFRON. Celem głównym programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających jego uczestników w życiu społecznym, zawodowym.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym”, w dniach 13 – 15 marca 2017 r. w godzinach 10.00 – 13.00 pod numerem telefonu 603-900-782 udzielane będą telefoniczne konsultacje dla osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin z zakresu ulg i uprawnień podatkowych. Porad udzielać będą doradcy podatkowi zrzeszeni w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Jesteś osobą niepełnosprawną i poszukujesz pracy? Weź udział  w projekcie „Niepełnosprawni aktywni na rynku pracy” organizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Regionalnych eMagra. Rekrutacja rozpocznie się 20 lutego. Liczba miejsc ograniczona.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło, w ramach działania 3.2 Studia doktoranckie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Konkurs na Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich dotyczące zwiększenia jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014 - 2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat i jest wynikiem połączenia następujących europejskich programów realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: „Uczenie się przez całe życie”, „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Szacuje się, że z programu skorzysta 2 miliony studentów.

W ubiegłym roku miasto pozyskało dotację w kwocie  blisko 4,5 miliona złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki przekazano miedzy innymi na likwidację barier architektonicznych, program „Aktywny samorząd” oraz rehabilitację zawodową i społeczną. Z dofinansowania skorzystało ponad 1600 indywidualnych mieszkańców Tarnowa.

W 2017 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje „Program wyrównywania różnic między regionami III”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie.

Kolejny rok tłumacz języka migowego będzie bezpłatnie pomagał osobom niesłyszącym, głuchoniemym i głuchoniewidomym przy załatwianiu spraw urzędowych we wszystkich wydziałach Urzędu Miasta Tarnowa. Usługa jest świadczona od ponad 4 lat (od 1. kwietnia 2012 roku) i będzie kontynuowana również w roku bieżącym.