TARNÓW / Miasto / Dla mieszkańca / Polityka społeczna i zdrowie / Niepełnosprawni / Aktualności dla niepełnosprawnych

Trwa rekrutacja na warsztaty w ramach projektu „CISERWIS”!

Urząd Miasta Tarnowa informuje, że w 2018 r. będzie po raz kolejny realizowany Moduł I programu „Aktywny samorząd”, finansowany ze środków PFRON. Celem głównym programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających jego uczestników w życiu społecznym, zawodowym.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do siedziby Oddziału w Tarnowie przy ul. Kościuszki 32 w dniu 11 maja 2018 roku (piątek), w godz. od 9.00 do 14.00 i udziału w „Dniu Osób z Niepełnosprawnością”, który będzie przebiegał pod hasłem: „Sięgnij po sukces”. Podczas Dnia Otwartego będzie można uzyskać informacje o prawach osób niepełnosprawnych w obszarze zagadnień związanych z  ubezpieczeniami społecznymi, rehabilitacją zawodową i społeczną oraz aktywizacją zawodową.

Z pomocy w module II mogą skorzystać osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie miasta Tarnowa, które:

• posiadają ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • pobierają naukę w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu) lub szkole policealnej lub kolegium lub mają otwarty przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.

Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne bądź na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre  z tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Z odliczenia może także korzystać podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, ponoszący wydatki na cele rehabilitacyjne tej osoby.

Po raz kolejny, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje „Program wyrównywania różnic między regionami III”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych kolorowo i muzycznie zrobiło się w centrum Tarnowa za sprawą inauguracji Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, która wczoraj, 8 maja, odbyła się w Tarnowie. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób z Tarnowa i regionu tarnowskiego. Najbliższy tydzień w naszym mieście zapisze się pod znakiem integracji i otwartości.

Urząd Miasta Tarnowa informuje w 2017 r. będzie po raz kolejny realizowany Moduł I programu „Aktywny samorząd”, finansowany ze środków PFRON. Celem głównym programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających jego uczestników w życiu społecznym, zawodowym.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym”, w dniach 13 – 15 marca 2017 r. w godzinach 10.00 – 13.00 pod numerem telefonu 603-900-782 udzielane będą telefoniczne konsultacje dla osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin z zakresu ulg i uprawnień podatkowych. Porad udzielać będą doradcy podatkowi zrzeszeni w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Jesteś osobą niepełnosprawną i poszukujesz pracy? Weź udział  w projekcie „Niepełnosprawni aktywni na rynku pracy” organizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych i Regionalnych eMagra. Rekrutacja rozpocznie się 20 lutego. Liczba miejsc ograniczona.