TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Trudne obce rynki FORUM GOSPODARCZE

Trudne obce rynki FORUM GOSPODARCZE

Trudne obce rynki FORUM GOSPODARCZE

W Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie trwa pierwszy dzień II Forum Gospodarczego Polonii Świata. Udział w nim biorą przedstawiciele środowisk polonijnych, prowadzący działalność gospodarczą oraz społeczno-kulturalną. – Nie chcielibyśmy dzisiaj i jutro rozmawiać wyłącznie o relacjach polskich i warunkach funkcjonowania Polaków za granicą. Będę gorąco zachęcał do rozmowy, w jaki sposób zacieśniać relacje gospodarcze – mówił podczas otwarcia Forum prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego, prezydent Roman Ciepiela, zachęcał przedstawicieli Polonii do tworzenia z polskimi przedsiębiorstwami podmiotów, mogących korzystać z funkcjonujących w Małopolsce bonów na innowacje. - Ponad 200 milionów euro przeznaczonych jest na wsparcie średnich i małych przedsiębiorstw, które same nie mają biur badawczo-rozwojowych i ośrodków badawczych. Taki bon, to realny pieniądz, którym przedsiębiorca może zapłacić w ośrodku naukowym czy laboratorium na rozwiązanie jakiegoś problemu czy też wprowadzenie nowego rozwiązania. Roman Ciepiela zwrócił również uwagę na całkowicie inne niż w USA podejście w Polsce i w Unii Europejskiej do nowych wyzwań.

Na znaczenie gospodarczej edukacji zagranicą wskazywał prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Władysław Lizoń. - Byłoby niezwykle korzystne zarówno dla Polski, jak i dla Kanady, gdybyśmy mogli wymieniać się młodymi ludźmi, którzy przyjeżdżaliby do obu krajów w ramach stażu i poznawali warunki w jakich się pracuje. Spotkałem wielu młodych Kanadyjczyków, którzy przyjeżdżali do Polski i oni są Polską zachwyceni. Tego typu reklamy nie da się kupić za żadne pieniądze – podkreślał.  Równocześnie wskazał na barierę nie do przeskoczenia dla niektórych firm chcących wejść na rynek kanadyjski czy na amerykański, czyli na certyfikaty. Bez nich nie można sprzedawać niektórych produktów, tymczasem uzyskanie takiego certyfikatu bez milionowych nakładów jest niemożliwe. – Myślę, że na te pomysły, które są patentowane, jakoś te pieniądze powinny się znaleźć – dodał Władysław Lizoń.

Istnienie takich problemów potwierdziła prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. Współpracy z Zagranicą, ekspert w Ministerstwie Rozwoju, prof. Zofia Wysokińska. – Polskie firmy mają szczególne problemy z wchodzeniem na rynki krajów trzecich z powodu problemów ze spełnieniem warunków w tych bardzo różnorodnych systemach certyfikacyjnych.

(sm)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Znaczniki

Archiwalne