TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Tarnowski ratownik odznaczony

Tarnowski ratownik odznaczony

Tarnowski ratownik odznaczony

Tarnowianin Jakub Ochnio został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę medalem za ofiarność i odwagę. Wyróżnienie to przyznano mu za działania ratowniczo-poszukiwawcze, w których brał udział po trzęsieniu ziemi we Włoszech.

Jakub Ochnio jest ratownikiem ochotniczej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Search & Rescue Poland, która współpracuje z MON i MSWiA. Jednostka jest dobrze przygotowana do prowadzenia działań ratowniczych także podczas klęsk żywiołowych i kataklizmów. GRS SAR jest szkolony do prowadzenia działań ratowniczo-poszukiwawczych w jaskiniach, terenie górskim, skalistym, budynkach oraz wszystkich miejscach, gdzie konieczna jest znajomość technik dostępu linowego.

Jakub Ochnio, wraz z Zuzanną Honisz i Mariuszem Olkowski, przebywali w Alpach, gdy dowiedzieli się, że w Amatrice, około 600 km od nich, znajdowało się epicentrum tragicznego w skutkach trzęsienia.– Żaden kraj nie ma wystarczających sił i środków do prowadzenia akcji ratowniczej w sytuacjach nadzwyczajnych. Wiedzieliśmy, że dodatkowe ręce do pracy w kluczowych godzinach po zdarzeniu na pewno będą potrzebne – wyjaśnia Jakub Ochnio, szef wyszkolenia wysokościowego.

Włoskie miasteczko Amatrice zostało najbardziej dotknięte skutkami kataklizmu. Polscy ratownicy prowadzili działania poszukiwawcze wspólnie z Soccorso Alpino e Speleologico – włoską grupą ratownictwa jaskiniowego. W trakcie akcji ratunkowej pojawiły się wstrząsy wtórne, dlatego oprócz rutynowego przeczesywania gruzowiska, ratownicy wykonywali także zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych na zawalisku.

(ww)

fot. Zuzanna Honisz

Znaczniki

Archiwalne