TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Tarnowski finał akcji „Drzewko za butelkę”

Tarnowski finał akcji „Drzewko za butelkę”

W tarnowskim Parku Strzeleckim od dzisiaj rośnie jeszcze więcej drzew. Wszystko za sprawą kolejnego finału akcji „Drzewko za butelkę”. Przedsięwzięcie w 2003 roku zainicjowały Zakłady Azotowe oraz Branżowa Organizacja Odzysku S.A. – realizatorzy Programu „Odpowiedzialność i Troska”. Współorganizatorami akcji w Tarnowie są: EKOTAR Sp. z o.o., Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o., DEAL Sp. z o.o., Zakład Remontów Elektrycznych oraz Instalatorstwa Elektrycznego „ELZAT” Sp. z o.o. i Urząd Miasta Tarnowa.

Tarnów jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które w tym roku realizują akcję „Drzewko za butelkę”. Z okolicznych placówek, które w niej uczestniczą – oprócz tarnowskich szkół i przedszkoli – są także przedstawiciele: Szerzyn, Czermnej, Tarnowca, Mikołajowic, Bogumiłowic, Wierzchosławic, Ołpin, Rudki, Skrzyszowa, Pogórskiej Woli, Zgłobic, Żurowej i Ostrowa. To razem aż 38 placówek, w tym: 23 szkoły podstawowe, 9 przedszkoli, 4 gimnazja oraz 2 inne placówki. W tym roku akcja ma swojego ogólnopolskiego Ambasadora – jest nim Hania Humorek, bohaterka serii książeczek dla dzieci, która doskonale wie, że zbieranie niepotrzebnych butelek PET jest przede wszystkim pożyteczne, ale może być także doskonałą zabawą, integrującą najbliższe otoczenie.

W 2009 r. spośród wszystkich miast biorących udział w akcji to właśnie w Tarnowie udało się zebrać najwięcej zużytych butelek PET, bo aż 346.217 sztuk. W 2010 r. padł kolejny rekord – 490.269 szt. Butelek. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży zebranych butelek organizatorzy ufundują drzewka, nagrody oraz wyjście do kina dla uczniów tych placówek, które zebrały najwięcej butelek.

Akcja „Drzewko za butelkę” została zapoczątkowana przez firmy chemiczne realizujące Program „Odpowiedzialność i Troska” w 2003 r., z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Opiera się ona na prostych zasadach: dzieci i młodzież zbierają niepotrzebne butelki typu PET, te zostają sprzedane i poddane recyklingowi, za pieniądze uzyskane ze sprzedaży butelek kupuje się drzewka, te zaś są sadzone w sąsiedztwie placówek, biorących udział w akcji. W ciągu ośmiu poprzednich edycji akcji „Drzewko za butelkę” w całej Polsce zebrano ponad 9,5 mln plastikowych butelek. Za pieniądze uzyskane z ich sprzedaży przybyło ponad 15 tys. drzewek! Tylko w Tarnowie zebrano w tym czasie ponad 1,5 mln butelek i posadzono 2.150 drzewek.

Znaczniki

Archiwalne