TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Tarnów wzorem dla Białej Cerkwi

Tarnów wzorem dla Białej Cerkwi

Tarnów wzorem dla Białej Cerkwi

Budżet obywatelski, zwolnienia z podatku od nieruchomości, Strefy Aktywności Gospodarczej i innowacyjne rozwiązania stosowane w Tarnowie to tematy, które najbardziej zainteresowały przedstawicieli ukraińskiej Białej Cerkwi, goszczących w Tarnowie na zaproszenie prezydenta Romana Ciepieli. Wizyta studyjna w ramach współpracy miast partnerskich była okazją, by zapoznać się z przykładami dobrych praktyk w lokalnym samorządzie. Goście odwiedzili inkubator przedsiębiorczości oraz zapoznali się z działalnością tarnowskich instytucji otoczenia biznesu.

W kilkudziesięcioosobowej delegacji z Białej Cerkwi znaleźli się przedstawiciele Regionalnej Agencji Rozwoju oraz pracownicy administracji publicznej, współpracujący z agencją. Podczas spotkania w Sali Lustrzanej zagraniczni goście mogli poznać zasady działania tarnowskiego magistratu. Wśród prezentowanych tematów znalazł się m.in. system rekrutacji pracowników, funkcjonowanie Rady Miasta czy współpraca z organizacjami samorządowymi. Przedstawiciele magistratu zaprezentowali także ofertę inwestycyjną Tarnowa oraz udogodnienia i systemy zachęt wprowadzone dla lokalnych przedsiębiorców i przyszłych inwestorów. Uwagę gości zwróciły zwolnienia z podatku od nieruchomości, które obowiązują w Tarnowie od ubiegłego roku. Zainteresowania nie kryli również pomysłem tzw. jednego okienka dla przedsiębiorców oraz kompleksową obsługą inwestora, która polega na przydzieleniu każdemu inwestorowi zgłaszającemu się do Wydziału Rozwoju Gospodarczego magistratu specjalnego opiekuna. Delegacja z Ukrainy zapoznała się także z popularyzacją przedsiębiorczości na etapie edukacji szkolnej na przykładzie konkursu „Tarnowski Junior Biznesu”, a także „Tarnowska Innowacja 2016”.

Podczas spotkania nie zabrakło również tematyki inteligentnych rozwiązań, których przykładem może być wielofunkcyjna Tarnowska Karta Miejska. Urzędnicy zaprezentowali także zasady działania budżetu obywatelskiego, dzięki któremu mieszkańcy mogą bezpośrednio decydować o realizowanych inwestycjach. Goście wyrazili chęć wprowadzenia podobnej formuły w swoim mieście, szczegółowo dopytując o praktyczno-formalną stronę takiego rozwiązania. Zwrócili się nawet do władz miasta o pomoc w przypadku wdrażania projektu budżetu obywatelskiego.

W programie wizyty znalazło się również spotkanie w Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Goście mieli okazję nie tylko poznać projekty realizowane przez TARR, lecz także porównać działanie tego typu instytucji w Polsce i na Ukrainie. Z kolei podczas spotkania z przedstawicielami Tarnowskiego Klastera Przemysłowego mogli dowiedzieć się, jak działają strefy aktywności gospodarczej, czyli specjalnie wydzielone i przygotowane do inwestycji obszary, odpowiadające potrzebom potencjalnych inwestorów.

Wizyta w Tarnowie obejmowała również zwiedzanie inkubatora przedsiębiorczości, czyli miejsca, które mogą wynająć nowo powstałe firmy w bardzo atrakcyjnej cenie. Przypomnijmy, że oddany pod koniec zeszłego roku obiekt powstał z myślą o wsparciu młodych przedsiębiorców, którzy mogą wynająć biuro lub powierzchnię pod działalność usługową, produkcyjną lub magazynową.

Uczestnicy wizyty studyjnej spotkali się również z Krzysztofem Siwkiem, przedstawicielem Ministerstwa Rozwoju. Radca ministra tłumaczył, jakie znaczenie mają innowacje. Wskazywał, że wdrażanie ich może pomóc Ukrainie zyskać podnieść atrakcyjność i konkurencyjność oferty gospodarczej kraju.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

(ww)

Znaczniki

Archiwalne