TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / „Tarnów – moja mała ojczyzna”

„Tarnów – moja mała ojczyzna”

Kolejne wydarzenie w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w subregionie tarnowskim za nami. W patriotycznej grze miejskiej, związanej z historią miasta Tarnowa, udział wzięło 9 drużyn. Finałem zabawy był obraz z puzzli na płytach Rynku.

W trakcie gry uczestnicy docierali do różnych punktów w mieście gdzie czekali na nich, przebrani w stroje z epoki, uczniowie SOSW z opiekunami, harcerki z 29. TDSH Hufca Tarnów oraz przedstawiciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Znaleźć ich można było przy pomnikach: W. Witosa, gen. J. Bema, króla Łokietka, J. Szczepanika, A. Małkowskiego, przy tarnowskim tramwaju, przy Bramie Seklerskiej, na tarnowskim dworcu kolejowym oraz na Starym Cmentarzu przy mogile powstańczej z 1863 r.

Uczestnicy wykonywali przygotowane dla nich zadania, takie jak uzupełnienie aktu nadania praw miejskich Tarnowowi, odnalezienie na obrazie Panorama Siedmiogrodzka fragmentu przedstawionego na muralu przy ul. Wałowej, dopasowanie zdjęć dziewiętnastowiecznego Tarnowa do współczesnych, śpiewanie pieśni patriotycznej z legionistami, szukanie informacji o powstańcach z 1863 r., odszyfrowanie hasła –„Tarnów, pierwsze wolne miasto w niepodległej Polsce” oraz rozwiązanie rebusu – „Polska Niepodległa”, wybranie wynalazków opracowanych przez J. Szczepanika, rozpoznanie postaci sławnych Polaków i Tarnowian czy poznanie z sympatycznymi „Węgierkami” przyczyn wielowiekowej przyjaźni Polsko – Węgierskiej i związków Tarnowa z Węgrami.

Po wykonaniu zadania każda drużyna otrzymywała puzzle, które następnie, na Rynku Tarnowa, złożyły się w jeden obraz naszego miasta. - Uświadomiliśmy sobie dzięki temu, że każdy z nas dokłada swoją małą cegiełkę do wizerunku i rozwoju Tarnowa, że wszyscy wspólnie tworzymy to miasto. A co najważniejsze, że możemy to robić bez względu na naszą kondycję, wiek, status społeczny – mówili organizatorzy gry

W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Klikowa, Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI, Warsztatów Terapii Zajęciowej Jana Pawła II oraz uczniowie Szkoły Podstawowej 10, Szkoły Podstawowej 8, Szkoły Podstawowej 9, Szkoły Podstawowej 11, Szkoły Podstawowej w ZSM, Szkoły Podstawowej w ZSSiN.

(lb)

Znaczniki

Archiwalne