TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Kto najlepiej zna Tarnów? ROZWIĄŻ TEST

Kto najlepiej zna Tarnów? ROZWIĄŻ TEST

Kto najlepiej zna Tarnów? ROZWIĄŻ TEST

W którym roku pierwsze tramwaje pojawiły się na ulicach Tarnowa, kiedy ratusz przestał być siedzibą władz miejskich, dlaczego prochy generała Bema nie spoczęły na cmentarzu – to tylko niektóre pytania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy Wielkiego Testu o Mieście „Znam Tarnów”. Najlepszy z zawodników okazał się Jacek Litwin i to do niego trafił czek na 5 tys. złotych.

U podstaw pomysłu testu wiedzy o Tarnowie autorstwa Marii Zawady-Bilik i Grzegorza Pulita legło przekonanie, że wiedzę o mieście warto popularyzować. - To ważny element tożsamości tarnowian i wszystkich ludzi, którzy czują się związani z miastem. Zachęciliśmy do udziału we wspólnej zabawie, by wszyscy chętni mogli lepiej poznać miasto, pogłębić wiedzę, a przy tym powalczyć o atrakcyjne nagrody – tłumaczy Grzegorz Pulit, doradca prezydenta ds. komunikacji społecznej. Jak się okazało inicjatywa trafiła na podatny grunt. - Podczas rozmów w kuluarach padały stwierdzenia, że nieprawdopodobnie trudno było zdobyć w miejscowych bibliotekach książki o Tarnowie. Podobno niemal od razu wszystkie zostały wypożyczone, gdy tylko pojawiła się informacja o konkursie – dodaje Maria Zawada-Bilik, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej.

Do konkursowych zmagań zgłosiło się ponad 80 osób, a ostatecznie do rywalizacji przystąpiło niemal 70 uczestników. W tym gronie nie zabrakło również reprezentacji młodego pokolenia. - Zdecydowałem się na udział w konkursie, bo chciałem dowiedzieć się czegoś o mieście, w którym się urodziłem i w którym mieszkam – mówił 15-letni Wojciech Biedroń, któremu jako najmłodszemu udało się zakwalifikować do drugiego etapu. Na udział zdecydowali się nie tylko tarnowianie, lecz także mieszkańcy okolic. W pierwszym etapie musieli zmierzyć się z zestawem 100 pytań. - Test był bardzo zróżnicowany. Pojawiły się pytania zarówno ze sportu, jak również z historii i geografii. Przyznam, że było kilka trudnych tematów, przy których nie znałem kompletnie odpowiedzi i wówczas to był czysty strzał – relacjonował Piotr Wrona. – Najbardziej zaskoczyło mnie pytanie o pierwszą publiczną toaletę w Tarnowie – przypomniał sobie z kolei Andrzej Mleczko.

Do kolejnego etapu przeszło 15 zawodników z najlepszymi wynikami. W tej części losowali jeden spośród 30 zestawów, który zawierał po trzy pytania. Uczestnicy musieli m.in. odpowiedzieć: gdzie trafiła kolekcja ex librisów Norberta Lippóczego, kiedy Tarnów przestał być miastem prywatnym, kto jest patronką diecezji tarnowskiej, ilu pasażerów przewiozło w 1960 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Autobusowe czy jak nazywały się bale karnawałowe odbywające się niegdyś w Tarnowie. O tym, czy zawodnicy awansują do ścisłego finału decydowała suma punktów uzyskana z I i II części konkursu. Najlepsi po dwóch etapach okazali się: Andrzej Mleczko, Jacek Litwin, Grzegorz Szczerba, Ryszard Lis, Krzysztof Romaniewski, Leszek Słowik, Maciej Wietrzyk, Marek Sadko.

W finałowym starciu poprzeczka została podniesiona jeszcze wyżej i uczestnicy musieli odpowiadać na bardzo trudne pytania (np. gdzie są źródła rzeki Białej przepływającej przez Tarnów; czyje imię nosiły pierwotnie planty kolejowe). Zawodnikiem, który najlepiej poradził sobie we wszystkich trzech etapach (bezbłędnie odpowiedział na wszystkie pytania w II i III etapie) okazał się Jacek Litwin. W nagrodę otrzymał czek na kwotę 5 tys. złotych. Kolejne miejsca na podium oraz nagrody po 4 i 3 tys. zł zajęli odpowiednio Andrzej Mleczko i Maciej Wietrzyk. – Tego ogromu wiedzy nie da się przyswoić w krótkim czasie. Wszyscy pytają, jak długo się przygotowywałem. Odpowiadam, że kilkadziesiąt lat – wyjaśnia ze śmiechem Jacek Litwin, zwycięzca wielkiego testu „Znam Tarnów”.

W składzie jury konkursu znaleźli się: Janusz Kozioł (historyk, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie), Krzysztof Moskal (publicysta historyczny, przewodnik turystyczny, autor wydawnictw o Tarnowie), Marek Trusz (konserwator zabytków, znawca historii architektury i urbanistyki, autor wydawnictw o Tarnowie), Piotr Filip (historyk, dziennikarz, autor wydawnictw o najnowszej historii Tarnowa), Barbara Sawczyk (kierownik Działu Starodruków – Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego), Maria Zawada-Bilik oraz Grzegorz Pulit.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Chcesz się sprawdzić – rozwiąż test:

test_I_etap.pdf 414,99 kB

(ww)

Znaczniki

Archiwalne