TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie / Jubileusz Powstania Węgierskiego

Jubileusz Powstania Węgierskiego

Jubileusz Powstania Węgierskiego

Z okazji 60 rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego w Centrum Sztuki Mościce odbył się koncert Orfeo Orkiestra. Uroczystość zbiegła się w czasie z jubileuszem 60-lecia powstania Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. 

- Każdy Polak i każdy Węgier zna to powiedzenie Polak, Węgier, dwa bratanki. To powiedzenie nie jest to tylko sloganem, wynika ono z wielowiekowej przyjaźni i współpracy. To, co nas łączy to oczywista i naturalna niezgoda na to, żeby jakikolwiek totalitaryzm rządził w naszych krajach. Dzisiejszy koncert jest darem Węgrów dla społeczności Tarnowa. Dzisiaj łączy nas pamięć, tradycja, ale i wspólne plany, dzisiejszy dzień otwiera kolejne perspektywy współpracy, a naszą przyjaźń budujemy na tych wspomnieniach sprzed sześćdziesięciu lat – podkreślał Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. O historii Powstania Węgierskiego i znaczącym wkładzie Polaków w historię tego wydarzenia opowiadała Adrienne Kormendy,  Konsul Generalna Węgier. - Węgrzy nie są samotni, mają braci. Polacy powstali w ich obronie i pomagali jak jeden mąż, wśród nich szczególnie wyróżnili się mieszkańcy Tarnowa. Naród węgierski nigdy tego Polakom nie zapomni. Dzisiejszy wieczór też jest aktem wdzięczności – mówiła.  

O wyjątkowej więzi, jaka łącza nasze narody mówił także Tamas Gergely Kuscera - Sekretarz Generalny Węgierskiej Akademii Sztuki. - Historia nam pokazała, Polacy i Węgrzy zawsze mogli liczyć na siebie. To jest odosobniony przypadek, że narody mieszkające tak blisko siebie zamiast doprowadzać do wojen czy konfliktów potrafiły stworzyć historyczna przyjaźń – podkreślał

Wyjątkowe wyróżnienie, Anioł Ciepła, przyznawane osobom, które swoimi czynami w istotny sposób zmieniły rzeczywistość, otrzymała Zofia Hosaja, nestorka Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, długoletni skarbnik Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. W jej imieniu wyróżnienie odebrała Wiesława Kozaka-Jaworska, Prezes TTPW. Wyróżnienie przyznano z okazji jubileuszu 60 – lecia powstania Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier.

Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu Orfeo Orkiestra z Węgier. Uczestnicy usłyszeli utwory Ludwiga van Beethovena,  między innymi: Uwerturę „Egmont” op. 84, Koncert fortepianowy c-moll op. 37, Symfonia nr 3 Es-dur op. 55 „Eroica”. Podczas koncertu orkiestrze towarzyszyła pianistka Petra Somlai. Utwory były wykonywane na klasycznych instrumentach z epoki. 

Zapis transmisji z koncertu dostępny tutaj

(ah)

zobacz galerie zdjęć

Znaczniki

Archiwalne