TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Były związkowiec i pracownik MPK w Tarnowie odpowiada prezesowi zarządu MPK, Jerzemu Wiatrowi. Przypomnijmy – w ubiegłym miesiącu Jan Guty alarmował na sesji Rady Miejskiej Tarnowa, że autobusy, którymi MPK wozi tarnowian, są niesprawne technicznie i niebezpieczne dla pasażerów.  Prezes MKP zdementował tę informację, a działające w MPK związki zawodowe: Związek Zawodowy „Solidarność 80” i  Związek Zawodowy Pracowników MPK przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Tarnowie zdecydowanie odcięły się od stanowiska Jana Gutego.  Związkowcy i prezes zarządu MPK, Jerzy Wiatr podkreślali, że autobusy są bezpieczne i regularnie kontrolowane. Ich dobry stan techniczny potwierdzają również kontrole, prowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego. Jan Guty tak odpowiada na pismo prezesa MPK:

Zakład Karny w Tarnowie istnieje od 90 lat. 21 listopada, w tarnowskim teatrze zorganizowano uroczysty jubileusz placówki. Były podziękowania, odznaczenia i awanse. 

Firma TRANS–ALLEN z Jasła wygrała przetarg na budowę oświetlenia w Parku Biegowym Marcinka. To kolejny, po budowie alejek i siłowni na świeżym powietrzu, etap rozbudowy parku.

Obelisk w Mościcach, poświęcony harcmistrzowi Wincentemu Musze, został wyremontowany. Trwające dwa tygodnie prace objęły między innymi piaskowanie głazu z tablicą, poświęconą harcmistrzowi i uporządkowanie najbliższego otoczenia obelisku.

Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem w południowej części Małopolski. Wiatr z południa ma wiać z prędkością 50 kilometrów na godzinę, a w porywach może osiągać 75 kilometrów na godzinę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje również, że wiatr powinien się uspokoić jutro rano. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego apelują o rozwagę i unikanie niebezpiecznych sytuacji. 

W ciągu najbliższych czterech tygodni Tarnów będzie bliżej sztuki. Stanie się tak za sprawą rozpoczętego wczoraj, 18 listopada, festiwalu sztuki ArtFest. Na wieczorze inauguracyjnym w Centrum Sztuki Mościce mieliśmy okazję zobaczyć prace polskiego scenografa – Mariana Kołodzieja oraz usłyszeć co o szczęściu ma do zaśpiewania Dorota Miśkiewicz.

To będzie weekend pełen kultury. 18 listopada rusza trzynasta edycja festiwalu ArtFest. Jak zapewniają organizatorzy, wydarzenie łączy rożne odsłony sztuki, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. 

Opuszczona po pożarze w 2009 r. kamienica u zbiegu Rynku i Wielkich Schodów zostanie odbudowana. W pierwszej kolejności usunięte zostaną elementy grożące zawaleniem. 

W projekcie budżetu Tarnowa na 2017 rok zapisanych jest około 130 inwestycji na ogólną kwotę blisko 143 milionów złotych (to blisko 20 procent wszystkich miejskich przyszłorocznych wydatków).  Projekt przewiduje 50 inwestycji drogowych na kwotę 53 milionów złotych, w tym ponad 33 miliony złotych na inwestycje w drogi główne i ponad 19 milionów złotych na remonty dróg osiedlowych. Projekt przyszłorocznego budżetu miasta zakłada 36 inwestycji w drogi osiedlowe w Tarnowie w 2017 roku.  Te liczby są efektem spotkań prezydenta z mieszkańcami tarnowskich osiedli. 

Skwer Europejski przy ul. Romanowicza nabrał nowego wyglądu. Wokół obiektu wybudowano chodnik z kostki betonowej. Zamontowano ławki oraz kosze na śmieci. Pojawiła się także nowa roślinność. Wszystko to za kwotę około 97 tysięcy złotych.