TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Gra terenowa, test wiedzy, prelekcje podróżników, wykłady dla nauczycieli to tylko nielktóre atrakcje, z których mogli dzisiaj, 7 czerwca, skorzystać uczestnicy XVI Pikniku Geograficznego. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Jarosław Kret, dziennikarz i podróżnik, który opowie o swoich wyprawach do Indii. Spotkanie w auli Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej rozpocznie się o g. 18.

Chcesz zobaczyć, jak zmienił się Tarnów na przestrzeni niemal dwóch dekad? Specjalnie przygotowana aplikacja pokaże zdjęcia lotnicze miasta, zestawiając współczesne ujęcia Tarnowa z tymi sprzed kilkunastu lat.

Projekty sztućców, kolekcja piżam czy kalendarz inspirowany cytatami z książek Paulo Coelho, to niektóre z motywów, jakie wybrali studenci Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na temat swojej pracy dyplomowej. Wystawę „Pierwsze plony” prezentującą prace wszystkich tegorocznych dyplomantów można oglądać do końca lipca w budynku Muzeum Okręgowego. 

Ponad czterystu uczestników stanęło na starcie biegu poświęconego pamięci Agaty Mróz-Olszewskiej, reprezentantki Polski w piłce siatkowej. – Cieszę się, że tylu z was zdecydowało się wziąć udział w zawodach. Życzę wam powodzenia i oczywiście wygranej – mówiła Katarzyna Mróz, siostra zmarłej siatkarki, zwracając się do zgromadzonych na tarnowskim Rynku biegaczy. 

Koncerty klezmerskie, spektakl pod bimą oraz zwiedzanie kirchołu to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na uczestników tegorocznych Dni Pamięci Żydów Galicyjskich - Galicjaner Sztetl. Od 9 do 19 czerwca organizatorzy - Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej oraz Muzeum Okręgowym w Tarnowie – przygotowali kilkanaście propozycji, które pozwolą bliżej poznać kulturę żydowską, będącą przez wieku ważnym elementem historii miasta.  

W najbliższy weekend najmłodsi mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z porad specjalisty fizjoterapii i logopedii. Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie zaprasza dzieci w sobotę i niedzielę między godziną 14 a 18 do Gemini Park Tarnów, gdzie można skorzystać z bezpłatnych badań.

Już w najbliższą środę, 8 czerwca, będzie okazja, by podyskutować o wizji naszego miasta w 2030 roku. Podczas spotkania w Tarnowskim Centrum Kultury, odbywającym się w ramach Pracowni Miast, akcji społecznej Gazety Wyborczej, głos zabiorą eksperci, samorządowcy, przedstawiciele biznesu, a także mieszkańcy. Aby wziąć w nim udział, wystarczy się zarejestrować.

Już w najbliższy czwartek, 9 czerwca, na tarnowskim Rynku zabrzmi muzyka chrześcijańska. Tarnowski chór Gos.pl. wystąpi w towarzystwie swoich amerykańskich kolegów reprezentujących Johnson Ferry Baptist Choir z Marietty (Georgia). Początek koncertu o godzinie 18.

Ruszyły przygotowania do sezonu letniego w mieście. Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zlecił prace związane m.in. z modernizacją brodzików czy remontem nadbrzeży pływalni letnich. Koszt wszystkich robót to suma przeszło 200 tysięcy złotych.

Hala sportowo-widowiskowa Pałacu Młodzieży zostanie wyremontowana. Dzięki termomodernizacji obiekt przy ul. Gumniskiej nie tylko zyska nowy wygląd z zewnątrz, ale także stanie się bardziej ekologiczny i energooszczędny. Pierwsze prace ruszą najprawdopodobniej na początku lipca, a ich koszt to przeszło dwa miliony dwieście tysięcy złotych.