TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Tarnowska PWSZ konsekwentnie wzbogaca ofertę kształcenia proponując kandydatom na studia nowe specjalności w ramach prowadzonych kierunków. Dzięki zatwierdzonym przez Senat zmianom w planach studiów, studenci rozpoczynający I rok w roku akademickim 2013/2014 będą mogli wybierać spośród 16 kierunków i 23 specjalności na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich.

W poniedziałek 24 czerwca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie rozpoczęła się rekrutacja na rok akademicki 2013/2014. Dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na I rok studiów uczelnia przygotowała 1772 miejsca, w tym 1332 na studiach stacjonarnych i 440 na studiach niestacjonarnych. Rekrutacja potrwa do 19 lipca br.

Już 29 czerwca, w sobotę, zespół Oddziału Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Szpitala św. Łukasza organizuje Dzień Otwarty. Między godziną 9.00 a 13.00 odbywać się będą bezpłatne badania i porady dla rodziców wcześniaków z całego regionu tarnowskiego. 

Mowa o remoncie ulicy Rogoyskiego na odcinku od al. Solidarności do ulicy Słowackiego oraz zmianie w organizacji ruchu w ciągu al. Jana Pawła II. Zmiany nastąpią tuż po 1 lipca. Kierowców prosimy o ostrożność i dostosowanie się do obowiązującego oznakowania.

Uroczystą galą w tarnowskim teatrze podsumowano mijający rok szkolny w Tarnowie. Najlepsi uczniowie wszystkich typów szkół otrzymali nagrody „Tarnowski Prymus 2013”. W sumie wyróżniono 55 osób. Miejskie Zakończenie Roku Szkolnego to spotkanie w gronie najzdolniejszych spośród zdolnych uczniów i zarazem zapoczątkowana przed sześciu laty tradycja.

Zbliżają się wakacje. To wyczekiwany czas zasłużonego odpoczynku. Niestety to także okres zwiększonego ryzyka i zagrożenia życia podczas wypoczynku nad wodami. Corocznie w Polsce tonie około 500 osób, a w wyniku nierozważnych skoków do wody kilkaset doznaje urazów kręgosłupa, czaszki i układu nerwowego. To są wielkie rodzinne tragedie generujące znaczne koszty społeczne i ekonomiczne.

Promocja dobrych rozwiązań zarządzania usługami w samorządach – taki był cel konkursu pod hasłem Samorządowy Lider Zarządzania 2013 zorganizowanego m.in. przez Związek Miast Polskich. Urząd Miasta Tarnowa został nagrodzony za komercjalizację zakładów specjalistycznego lecznictwa ambulatoryjnego. 

To efekt spotkania posła Roberta Wardzały i prezydenta Ryszarda Ścigały z przedstawicielami Klubu ZKS Unia Tarnów, które odbyło się w Urzędzie Miasta Tarnowa. Rozmawiano na temat braku licencji na II ligę dla piłkarskiej Unii. Wystosowano wspólny apel do Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych.

Od 1 lipca rusza na nowo orzecznictwo lekarskie w Oddziale ZUS w Tarnowie. Oznacza to, że ubezpieczeni z terenu miasta Tarnowa i 4 powiatów – tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego na badanie do lekarza orzecznika będą wzywani do Oddziału ZUS w Tarnowie lub Inspektoratu w Bochni.

To szereg nowych zadań i funkcji dla Tarnowa. Dyskusja na ten temat zdominowała spotkanie prezydenta Ryszarda Ścigały z parlamentarzystami ziemi tarnowskiej. Dotyczyło ono najważniejszych, miejskich spraw w tym także m.in. rynku pracy i sytuacji tarnowskich firm, nowej perspektywy finansowej środków unijnych, a wraz z nimi kolejnych, dużych inwestycji do realizacji. Gośćmi gospodarza Tarnowa były posłanki Elżbieta Achinger i Urszula Augustyn, posłowie Józef Rojek i Robert Wardzała oraz senatorzy Maciej Klima i Kazimierz Wiatr.