TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Dwanaście projektów na kwotę w sumie trzech milionów złotych. Tak w największym skrócie można opisać wyniki głosowania w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Za pomocą głosowania sami mieszkańcy zadecydowali, które ze zgłoszonych inwestycji są ich zdaniem najpotrzebniejsze.

Wkraczają one w decydującą fazę. - Na pewno będzie to kolejny dobry budżet dla naszego miasta – mówi zastępca prezydenta Henryk Słomka – Narożański, który nie kryje, że celem numer jeden mają być drogi. Wielkość budżetu to ogółem 550 milionów złotych, a w planach, także m.in. rozbudowa miejskiego Szpitala im. Szczeklika, czy budowa nowych ścieżek rowerowych np. łączących ulicę Witosa z Jana Pawła II. 

Tarnowianin, Marcin Zaród, który zwyciężył w organizowanym m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej prestiżowym plebiscycie „Nauczyciel Roku 2013” został doceniony także przez władze miasta. – Jestem dumna z Marcina również dlatego, że to mój Uczeń. Pięknie mu gratuluję – mówi zastępca prezydenta Krystyna Latała.

Ruszyła trzecia edycja ogólnopolskiej akcji informacyjnej „NIE dla czadu”. Po raz kolejny aktywny udział w niej bierze również Tarnów. Celem jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom czadem.

Kapituła konkursu o Nagrodę im. Tadeusza Tertila wyłoniła zwycięzców w tegorocznej siódmej już edycji. Ich nazwiska poznamy podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej i Powiatu Tarnowskiego zaplanowanej na  30 października.

Znamy już wyniki konkursu „Tu… Kocham Tarnów” ogłoszonego przez Wydział Marki Miasta Urzędu Miasta Tarnowa oraz telewizje regionalną i portal tarwizja.pl. Głównym założeniem konkursu było promocyjne udokumentowanie obecności tarnowian w różnych zakątkach świata.

Mierzą prędkość i namawiają, żeby zwolnić. Tak właśnie działają dwa radary, które niedawno pojawiły się na tarnowskich ulicach. – Bardzo dobrze się sprawdzają – mówią policjanci z tarnowskiej drogówki.

16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. - To było psychologiczne trzęsienie ziemi dla całego wschodu Europy - powiedział wtedy austriacki kardynał Franz Koenig.

Obydwie fontanny znajdujące się na rynku zostały odrestaurowane. W 2014 roku znów poleje się w nich woda.

Dzień Białej Laski to święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone corocznie 15 października. Pierwsze oficjalne obchody w Polsce odbyły się w 1993 roku. W Tarnowie uroczystości zaplanowano na 19 października.