TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Dla młodych i nieco starszych miłośników nauki przygotowano szereg atrakcji podczas Małopolskiej Nocy Naukowców w Tarnowie. Już jutro, 30 października, chętni będą mogli wziąć udział w licznych pokazach i warsztatach, dowiedzieć się ciekawostek, zobaczyć studio radiowe od kuchni, a także skorzystać z kriokomory. Początek wydarzenia o godz. 17.

Znamy wyniki konkursu „Zielony Tarnów” na najpiękniejszy ogród i balkon. Do tegorocznej edycji zgłoszono 51 obiektów. W kategorii ogród przy domu jednorodzinnym jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Bogusławie i Marianowi Słowikom. W przypadku ogrodu przy budynku wielorodzinnym najlepiej wypadł ten zgłoszony przez Teresę Buczek, a przy instytucji jest to ogród znajdujący się przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Z kolei najpiękniejszym balkonem może pochwalić się Tomasz Stachura.

Jak informuje Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie, od 1 października ulegają zmianie trasy linii autobusowych nr 12, 14 i 224. Zmiany te związane są z oddaniem do użytkowania nowo wybudowanego wiaduktu kolejowego na ul. Zbylitowskiej.

Bezpłatne, kompleksowe badania dla dorosłych przygotowały Zespół Przychodni Specjalistycznych oraz Szpital Wojewódzki św. Łukasza w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia, które wyznaczono pod koniec września. Chętni mogą skorzystać m.in. z badania spirometrycznego, mammografii, densytometrycznego, EKG, a także zmierzyć poziom cukru.

Nie głosowałeś w piątej edycji budżetu obywatelskiego? Masz na to czas jeszcze tylko dzisiaj (28 września) do północy. Głos można oddać na jeden z 20 projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji. Z takiej możliwości do tej pory skorzystało ponad 5 tysięcy mieszkańców.

Najstarsi mieszkańcy Tarnowa przez tydzień będą dzierżyć klucze do bram miasta i świętować  Tydzień oraz Dzień Seniora, podczas których organizacje senioralne zaproszą do swoich siedzib na dni otwarte, zajęcia artystyczne, tańce i kulinarne spotkania. A wszystko po to, żeby tych seniorów, którzy do tej pory rzadko wychodzili z domów, zachęcić do codziennego korzystania z przygotowanej specjalnie dla nich miejskiej oferty.

W najbliższą sobotę, 1 października, zapraszamy wszystkich mieszkańców Tarnowa na Dzień Babiego Lata - Piknik Rodzinny na Tarnowskich BłoniachBędzie wielkie grillowanie, wspólne śpiewanie przy ognisku, prezentacje artystyczne oraz konkursy i zabawy z nagrodami dla dzieci i  dorosłych. Początek spotkania o godzinie 14.00

Mszą świętą za Ojczyznę, złożeniem kwiatów i świateł pamięci pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz apelem pamięci mieszkańcy, przedstawiciele samorządu i kombatanci uczcili w Tarnowie 77. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Była to też okazja, by pasować na kadetów niemal stu uczniów pierwszych klas XVI Liceum Ogólnokształcącego, którzy tego dnia obchodzili również święto patrona szkoły – Armii Krajowej.

- Jesteśmy z was dumni. Reprezentowaliście Polskę, ale i reprezentowaliście Tarnów – mówił prezydent Roman Ciepiela, zwracając się do zawodników Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych START, którzy z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro przywieźli trzy medale. Dzisiejsze (27 września) spotkanie we foyer teatru im. L. Solskiego było okazją, aby podziękować im za radość, którą dostarczyli wszystkim kibicom i za trud, który włożyli, by stanąć na podium. 

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI od 1 września realizuje projekt pod nazwą Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.