TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Od 1 marca Tarnowskie Centrum Edukacji oraz Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 prowadzić będą kursy spawacza, fryzjera i grafika komputerowego. To oferta dla tych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje w tych zawodach, bądź uzyskać nowe umiejętności od podstaw.

37 dzieci poniżej 6. roku życia korzysta w tym roku szkolnym z zajęć zorganizowanych w ramach Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, działającego od września w Publicznym Przedszkolu nr 18 przy ulicy Westerplatte 10. Z maluchami pracują pedagog, psycholog i logopeda, a w razie konieczności także fizjoterapeuta.

Najprawdopodobniej zaprószenie ognia było przyczyną pożaru, który w nocy z poniedziałku na wtorek wybuchł w kamienicy przy Wielkich Schodach. Zginęły w nim dwie osoby.

Honorowy Obywatel Miasta Tarnowa ksiądz profesor dr hab. Michał Heller otrzymał tytuł doktora honoris causa warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W tym roku w naszym mieście przygotowane zostaną miejsca, w których będzie można pozostawić rower. Na „parkingach” jednośladów zaplanowano zamontowanie stojaków. To jeden z elementów programu „Tarnów – miastem przyjaznym rowerzystom”.

Blisko 7,5 miliona złotych będzie kosztował kolejny etap modernizacji Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie. Placówka planuje remonty i zakup nowoczesnego sprzętu. Ponad połowa kosztów pokryta zostanie z dofinansowania, które szpital uzyskał w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Tarnów był gospodarzem konferencji „Rynek giełdowy - źródło kapitału dla przedsiębiorstw”, zorganizowanej pod patronatem ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada. Otworzył ją wykład Ludwika Sobolewskiego, prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu firm działających w Tarnowie i regionie.

Rozstrzygnięto otwarte konkursy na realizowanie przez organizacje pozarządowe zadań publicznych miasta w roku 2009. Na przedsięwzięcia z zakresu kultury i sztuki, upowszechniania sportu i kultury fizycznej, ochrony zdrowia oraz promocji Tarnowa rozdysponowano ok. 1,1 miliona złotych, na działania związane z pomocą społeczną – 400 tysięcy złotych. Kolejny konkurs zostanie ogłoszony na przełomie marca i kwietnia.

Klub Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych organizuje nabór dla niepełnosprawnych bezrobotnych, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.

Prezydent Tarnowa wziął udział w spotkaniu opłatkowym prezydentów i burmistrzów „miast papieskich”, zorganizowanym w sali obrad plenarnych Sekretariatu Episkopatu Polski.