TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Przez blisko tydzień w Tarnowie gościć będzie nauczycielka języka polskiego z Tarnopola na Ukrainie. Podczas pięciodniowego stażu w tarnowskim Zespole Szkół Budowlanych będzie poznawać programy i metody dydaktyczne przydatne w nauczaniu języka polskiego. - Zapotrzebowanie na naukę języka polskiego w Tarnopolu jest na drugim miejscu po języku angielskim – informuje Volodymyr Kashytskyy, dyrektor Wydziału Współpracy Międzynarodowej Rady Miasta Tarnopol.

 

Tarnów włączył się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), który rozpocznie się w najbliższą sobotę 16 września. W jej ramach mieszkańcy będą mogli m.in. bezpłatnie podróżować komunikacją miejską, wziąć udział w pikniku w Parku Strzeleckim i rywalizować w konkursach z nagrodami. 

W niedzielę, 17 września, z okazji 78. rocznicy agresji Sowietów na Polskę, odbędą się obchody Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 zapaleniem zniczy i modlitwą na Starym Cmentarzu przy symbolicznym Grobie Sybiraka.

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w czwartek 21 września, radni debatować będą nad zmianami w systemie przyznawania nagród, wyróżnień i stypendiów sportowych. - Przyjęcie nowych rozwiązań spowoduje znaczne zmniejszenie liczby składanych wniosków o przyznanie nagród, wyróżnień i stypendiów sportowych, a zarazem podniesienie ich wysokości i rangi. Znacznie uprości także procedury dla wnioskodawców i co bardzo ważne będzie zgodne z postulatami środowisk sportowych – twierdzi dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Tarnowa, Marek Baran.

W dniach 21-30 września w Małopolsce przeprowadzona zostanie akcja ochronnego szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. – Zwracamy się do mieszkańców, aby w okresie wykonywania szczepień oraz czternaście dni po ich zakończeniu nie dotykali, nie podnosili, a tym bardziej nie rozłamywali przynęty. Znajdująca się wewnątrz szczepionka jest bowiem w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa – apeluje Justyna Polak z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa.

Nawet 60 procent dofinansowania kosztów mogą uzyskać mieszkańcy Tarnowa, zainteresowani montażem kolektorów słonecznych, pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych. Zgłoszenia w tej sprawie przyjmuje Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 4.

 

Tarnów dostanie z unijnych funduszy blisko 8 milionów złotych na walkę ze smogiem. Dzięki tej dotacji w ciągu trzech najbliższych lat miasto będzie mogło dofinansować właścicielom około 600 mieszkań wymianę palenisk węglowych na ekologiczne, opalane gazem piece lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej MPEC. - Ograniczymy niską emisję, której głównym źródłem są piece, opalane węglem i drewnem - podkreśla Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa.

Rozstrzygnięto przetarg na renowację murów miejskich przy ul. Bernardyńskiej w rejonie Małych Schodów. Inwestycję na kwotę ponad miliona złotych wykona firma z Wojnicza. Poza odnowieniem muru obronnego zostanie wykonana iluminacja świetlna fortyfikacji.  – Istniejące fragmenty murów mają historyczną wartość i powinniśmy o nie zadbać w sposób szczególny – tłumaczy Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. 

Rozpoczęła się kolejna edycja wieloletniego miejskiego programu szczepień ochronnych przeciwko grypie. Z programu mogą skorzystać mieszkańcy Tarnowa powyżej 65 roku życia. Na bezpłatne szczepienia dla seniorów miasto przeznaczyło 60 tys. złotych.

O tym, jak profesjonalnie dbać o ogród dowiedzą się wszyscy ci, którzy w najbliższą sobotę odwiedzą Park Sanguszków. O godz. 14:00 rozpocznie się tam Jesienny Piknik Ogrodniczy. 

Znaczniki

Archiwalne