TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Wolontariusze z Młodzieżowego Centrum Wolontariatu Pałacu Młodzieży w Tarnowie po raz kolejny włączyli się w działania Fundacji „Dobry Uczynek”. Młodzi tarnowianie wezmą udział w odbywającej się już po raz siódmy Akcji Pisania Listów do Chorych Dzieci „Marzycielska Poczta”.

Dodatkowe miejsca postojowe, oznakowane dojazdy do cmentarzy, na wybranych ulicach jeden kierunek ruchu zamiast dwóch – między innymi takie zmiany organizacji ruchu będą obowiązywać w rejonie cmentarzy komunalnych i parafialnych w Tarnowie 31 października i 1 listopada.

 

Kilkadziesiąt biało – czerwonych dekoracji świetlnych ozdobiło ulice w centrum Tarnowa i trzy ronda. Światełka zostały rozwieszone z okazji jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości.

 

1500 flag czeka na tarnowian, którzy wezmą udział w organizowanej przez Urząd Miasta Tarnowa akcji „Flaga na samochód”. Flagi można odbierać od jutra od godziny 9.00.

Na placu zabaw w Parku Strzeleckim powstaje niewielki budynek gospodarczo – socjalny, przeznaczony dla rodziców i opiekunów małych dzieci. W drewnianym domku będzie można przewinąć czy umyć dziecko.

 

W poniedziałek, 29 października, czyli tuż przed rozpoczęciem dwudniowego Święta Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe” Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym, w kinie „Marzenie” odbędzie się Gala Inauguracyjna VII Festiwalu Niepodległości. Początek o godz. 19.30.

30 października 1918 roku burmistrz Tarnowa Tadeusz Tertil, będący już wówczas członkiem prezydium działającej w Krakowie Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej, podczas którego zaproponował przyjęcie wniosku: - Rada Miejska oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu, utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch. Rada wniosek przyjęła.

Podczas ostatniego październikowego weekendu zobaczyć będzie można spektakle kończące 8. Międzynarodowy Festiwal Tańca „Scena Otwarta” oraz wybrać się do tarnowskiego Teatru nie tylko na jedno z dwóch przedstawień, ale również na „Salon Poezji”.  Miłośników muzyki zaprosić możemy do katedry, kina „Marzenie” i do hali przy ul. Gumniskiej. Otwarta zostanie także nowa wystawa w BWA (połączona ze spacerem po sarmackim Tarnowie), jak zwykle nie zabraknie również emocji sportowych.

Blisko 1700 razy tarnowianie wypożyczyli miejskie rowery w ciągu pierwszych dwóch tygodni funkcjonowania Tarnowskiego Roweru Miejskiego. Przejechali w tym czasie prawie 5200 kilometrów. To dystans równy bezpośredniej odległości w linii prostej z Tarnowa do Delhi w Indiach lub z Tarnowa na Gibraltar i z powrotem. Łączny czas przejażdżek wyniósł niemal 20 dni.

 

 

We wtorek, 30 października o godz. 13.15 na tarnowskim rynku odsłonięty zostanie pomnik burmistrza Tarnowa w latach 1907-1923, Tadeusza Tertila. Pomnik powstał z inicjatywy Rady Osiedla „Starówka”.

Znaczniki

Archiwalne