TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Ponad 3200 osób objęto działaniami miejskiego programu promocji zdrowia i profilaktyki chorób społecznych w 2016 r. Projekt, który niedawno się zakończył, skierowany był także do najmłodszych mieszkańców miasta. 

W związku ze złamaniem zasad pozwolenia na sprzedaż alkoholu wydano decyzję o cofnięciu zezwolenia właścicielowi sklepu przy ul. Bitwy o Wał Pomorski. Przedsiębiorca złamał zakaz sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Decyzja jest nieprawomocna i właściciel może się od niej odwołać do SKO.

Turniej kartingowy, planszowisko, zabawa w krainie bajek, akcja krwiodawstwa, bieg z pochodniami i koncert na Rynku – tak zapowiada się 25-ty, jubileuszowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 12-15 stycznia. Tym razem wolontariusze będą zbierać pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieciom na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Firma Strabag Sp. z o. o. wpłaciła na konto Gminy Miasta Tarnowa 17 milionów złotych odszkodowania za zmowę przetargową przy budowie łącznika w Krzyżu w 2010 roku. Kolejne 15 milionów ma wpłynąć od firmy Mota Engil Central Europe S.A. w terminie do 6 stycznia 2017 roku. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowie przypomina o zmianie harmonogramów odbioru odpadów od mieszkańców i firm. Mieszkańcy dostali harmonogramy w grudniu, a w styczniu spółka jako jedyna odbiera śmieci w Tarnowie. Zmieniły się też daty wywozu odpadów wielkogabarytowych, a do mieszkańców sukcesywnie dostarczane są nowe pojemniki na śmieci, oznaczone logo MPGK.

Jak zapowiadają przedstawiciele Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych, od 5 stycznia spodziewane są gwałtowne spadki temperatur. Apelujemy, aby nie pozostawać obojętnym na los bezdomnych i informować o miejscach ich pobytu Straż Miejską.

Tradycyjnie już 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego około godziny 13 spod Bazyliki Katedralnej wyruszy Pochód Trzech Króli. To już ósma edycja tego wydarzenia, a jego inicjatorem jest VII LO we współpracy z Urzędem Miasta Tarnowa. 

Jesion wyniosły, rosnący na terenie Specjalistycznego Szpitala imienia Edwarda Szczeklika przy ulicy Szpitalnej 13, został decyzją rady miejskiej, podczas sesji 29 grudnia 2016, roku ustanowiony kolejnym, 42. pomnikiem przyrody w Tarnowie.

Od 1 stycznia 2017 roku osoby fizyczne mogą wycinać drzewa na własnych posesjach bez wcześniejszego uzyskania zezwolenia. Bez zezwolenia można wyciąć również krzewy o powierzchni do 25 metrów kwadratowych. Tak stanowi znowelizowana ustawa o ochronie przyrody, która weszła w życie z początkiem nowego roku.

32 osoby skorzystały z zakończonego właśnie projektu “Nie jesteś sam 60+”, adresowanego dla seniorów, powracających do zdrowia po pobycie w szpitalu. Dzięki projektowi rekonwalescenci, którym z różnych przyczyn najbliżsi nie byli w stanie zapewnić wystarczającej opieki, dostali wsparcie rehabilitantów, dietetyków, psychologów i wolontariuszy.