TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Kolejne spotkanie, podczas którego mieszkańcy będą mogli się dowiedzieć, jak palić węglem oszczędnie i czysto, odbędzie się 15 lutego, tym razem – na Osiedlu Krzyż. Podczas spotkania ekodoradca z Urzędu Miasta Tarnowa odpowie na pytania, dotyczące  dofinansowania do wymiany pieców, pomoże też chętnym w wypełnieniu związanej z tą procedurą ankiety.

Fotografik Tadeusz Koniarz, może pochwalić się kolejną nagrodą na swoim koncie. Stowarzyszenie Fotoreporterów wybierając najlepsze kadry 2016 roku, zdecydowało, że to właśnie do tarnowianina należy najciekawsze zdjęcie wykonane w kategorii #fotoraportPolska.

W tarnowskim sądzie zapadł wyrok, skazujący na prace społeczne dwójkę nastolatków, którzy na budynku fundacji AntySchematy 2, propagującej tolerancję i wielokulturowość, namalowali antysemickie symbole i napisy. Sąd uznał ich czyn za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. Wyrok jest nieprawomocny.

 

Z Tomaszem Malcem, nauczycielem, prezesem fundacji AntySchematy 2, oskarżycielem posiłkowym w procesie, rozmawia Daniela Motak

Dziś, 6 lutego, zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Krynica – Kraków (przez Tarnów) i Tarnów – Nowy Sącz/Krynica. Korekty rozkładu są niewielkie, warto jednak przed wyjazdem sprawdzić, co się zmieniło. Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał do 11 marca.

Tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych zajęło dziewiąte miejsce rankingu najlepszych polskich galerii sztuki, przygotowanym przez tygodnik "Polityka”. Autor rankingu, dziennikarz Piotr Sarzyński, specjalizujący się w problematyce kulturalnej i popularyzacji sztuki, docenił BWA między innymi za „wytrwałe i skuteczne budowanie więzi między mieszkańcami a estetyką”.

Przy Szkole Podstawowej nr 18 powstanie hala sportowa. Miasto ogłosiło właśnie przetarg w tej sprawie. Zadanie realizowane będzie metodą „projektuj i buduj”. Oznacza to, że ta sama firma wykona zarówno dokumentację techniczną, jak i przystąpi do robót budowlanych.

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, zwróci się do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, z prośbą o objęcie patronatem honorowym obchodów stulecia odzyskania niepodległości w 2018 roku. W liście do Prezydenta RP prezydent miasta podkreśla, że zrzucenie zaborczego jarzma 30 października 1918 roku było najdonioślejszym wydarzeniem w historii Tarnowa, który stał się w ten sposób Pierwszym Niepodległym.

Budynek Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie został zgłoszony do konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”. Konkurs skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Tarnów przystąpił do projektu, który pomoże w zaplanowaniu działań, chroniących miasto przed powodziami, podtopieniami, suszą czy skrajnie wysokimi temperaturami, wywoływanymi przez niekorzystne zmiany klimatu. W projekcie, realizowanym przez Ministerstwo Środowiska, biorą udział 44 miasta z całej Polski.

Kolejne zajęcia z cyklu „sportowe soboty” odbędą się już 4 lutego. Jak zapowiadają organizatorzy w hali sportowej przy ul. Krupniczej, nie zabraknie dobrej zabawy i sportowej rywalizacji. Start o godz. 11.00.