TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

O jakości powietrza w Tarnowie z Markiem Kaczanowskim, Dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa, rozmawia Daniela Motak

 

 

Sprawdziły się niekorzystne prognozy zanieczyszczenia powietrza w Tarnowie. Dziś, 11 stycznia, dopuszczalne normy stężenia pyłu PM 10 są poważnie przekroczone. Tak może być do końca dnia, prognozy na jutro są bardziej optymistyczne – jeżeli się sprawdzą, poziom zanieczyszczeń spadnie rano do „umiarkowanego”.

 

Uczniowie, studenci czy osoby podnoszące kwalifikacje zawodowe mogą korzystać z nowej formy udostępniania wybranych pozycji ze zbiorów Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dotychczas były one dostępne wyłącznie na miejscu. Wraz z wprowadzeniem nowej usługi wybrane książki będzie można przeczytać również w domu.

Dziś, 11 stycznia, zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM 10 w Tarnowie może poważnie przekroczyć dopuszczalne normy. Z prognozy, opracowanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że w godzinach 6.00 – 18.00 stężenie pyłu może być wyższe niż 150 mikrogramów na metr sześcienny. Dopuszczalna norma to 50 mikrogramów na metr sześcienny.

 

Kolejny rok tłumacz języka migowego będzie bezpłatnie pomagał osobom niesłyszącym, głuchoniemym i głuchoniewidomym przy załatwianiu spraw urzędowych we wszystkich wydziałach Urzędu Miasta Tarnowa. Usługa jest świadczona od ponad 4 lat (od 1. kwietnia 2012 roku) i będzie kontynuowana również w roku bieżącym.

Tradycyjnie już w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 15 stycznia, odbędzie się bieg z pochodniami. Biegacze wyruszą o godz. 19.25 z parkingu obok hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Zbiórkę uczestników zaplanowano czterdzieści pięć minut wcześniej. 

Co zrobić z żywą choinką po świętach? Jeśli jest to świąteczne drzewko zasadzone w doniczce, można je przekazać przedstawicielom Rady Osiedla Starówka, którzy odbiorą je od zainteresowanego, a następnie zasadzą w specjalnie wyznaczonym miejscu.

Przybywa samochodów na tarnowskich ulicach. Na koniec 2016 roku w rejestrze prowadzonym przez wydział komunikacji znajdowało się 71964 pojazdów, z czego ponad 51 tys. stanowiły samochody osobowe. Najczęściej rejestrowanymi autami w ubiegłym roku były te marki opel.

Do godzin wczesnopopołudniowych nie sprawdziły się prognozy, przewidujące na dziś, 9. stycznia, poważne przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza w Tarnowie. Stacja pomiarowa przy ulicy Bitwy Pod Studziankami odnotowała w południe 48 mikrogramów pyłu zawieszonego PM 10 na metr sześcienny. Dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów. Podobnie było przy ulicy Księdza Romana Sitki - o godzinie 13.00 stacja wskazywała nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej normy – 69 mikrogramów na metr sześcienny.

 

Dom dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej przy ulicy Prostopadłej 9a w ostatnie, bardzo mroźne dni i noce, ma więcej podopiecznych niż zwykle. Dom liczy sto miejsc, ale od początku stycznia gromadził codziennie od 103 do 110 mieszkańców. 9. stycznia w placówce przebywało 113 osób.