TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydali dla całej Małopolski ostrzeżenie przed burzami z gradem. Można się ich spodziewać od dzisiejszego popołudnia do późnych godzin nocnych.

 

Dlaczego autyzm nie jest chorobą? Jak komunikować się z osobami z autyzmem? Gdzie szukać pomocy dla dziecka z takimi zaburzeniami? W jaki sposób zorganizować mu miejsce nauki i zabawy? Jak skutecznie wychowywać „niebieskie dzieci”? Odpowiedzi na te pytania przyniesie konferencja pt. „Życie na niebiesko – zrozumieć autyzm”. Odbędzie się ona w piątek, 15 czerwca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie w godz. 10.00-14.30.

Przed nami Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w subregionie tarnowskim - coroczne wydarzenie o charakterze edukacyjno-integracyjnym realizowane przez Województwo Małopolskie, Urząd Miasta Tarnowa i organizacje pozarządowe z terenu Tarnowa i jego subregionu. Tegoroczne obchody zostaną zainaugurowane w niedzielę 27 maja i potrwają do 21 czerwca.

 

Od jutra, 22 maja w Tarnowie zaczną działać dwa kolejne, nowe Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Jeden z nich zacznie działalność w na Osiedlu Zielonym, w siedzibie Rady Osiedla i biblioteki, a drugi – na Osiedlu Klikowa, również w siedzibie Rady Osiedla. - To odpowiedź na potrzeby mieszkańców – mówi Robert Rogala, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa. Zmienią się też godziny udzielania darmowych porad prawnych.

 

 

 

 

Wiemy już, jak będą się zmieniać ceny wody i odprowadzania ścieków dla mieszkańców Tarnowa w ciągu trzech najbliższych lat. W myśl nowej taryfy Tarnowskich Wodociągów, zatwierdzonej przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Krakowie,w najbliższym roku za wodę przeznaczoną do spożycia i na cele socjalno-bytowe trzeba będzie zapłacić o 3.05 proc. więcej, a opłata za odprowadzania ścieków wzrośnie o 2.96 proc. Nowa taryfa obowiązuje od dzisiaj.

Podczas tego weekendu odbędą się ostatnie imprezy juwenaliowe, zakończy się także XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej. Będzie można bezpłatnie zwiedzić tarnowskie muzea, wybrać się na kilka wystaw, zobaczyć ciekawe spektakle teatralne oraz kolejny film z cyklu „Cinemarzenie”. Spory wybór atrakcji czeka także kibiców sportowych.

Frédéric de Touchet, Konsul Generalny Francji w Krakowie, gościł dziś w Tarnowie. Jednym z elementów jego wizyty był udział w spotkaniu Frani Eisenbach-Haverland z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

W Tarnowie gości Frania Eisenbach - Haverland, autorka książki „Dopóki żyję”, świadectwa dramatycznej, wojennej przeszłości Frani i jej bliskich, obywateli Tarnowa, rodziny żydowskich muzyków. Frania Eisenbach Haverland spotka się dziś z uczniami tarnowskiego II LO.

 

Wczoraj, przed rozpoczęciem uroczystego posiedzenia Konferencji Rektorów Państwowych Szkół Zawodowych, zorganizowanego z okazji jubileuszu 20-lecia tarnowskiej PWSZ władzę w Tarnowie przejęli studenci. Klucz do miasta przekazał im prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, symbolicznie rozpoczynając w ten sposób studenckie święto – Juvenalia.

 

 

 

Z okazji jubileuszu dwudziestolecia PWSZ w Tarnowie w Sali Lustrzanej odbyło się dziś uroczyste posiedzenie Konferencji Rektorów Państwowych Szkół Zawodowych. Wzięli w nim udział rektorzy niemal wszystkich, 33 wyższych szkół zawodowych w Polsce. Święto tarnowskiej PWSZ jest jednocześnie świętem całego wyższego szkolnictwa zawodowego w Polsce. Otwierając posiedzenie JM Rektor PWSZ w Tarnowie, dr hab. inż. Jadwiga Laska podkreśliła, że to właśnie w Tarnowie 20 lat temu rozpoczęła się historia polskich wyższych szkół zawodowych. - Dzisiejsze spotkanie ma charakter wspomnieniowy, zachęcam Państwa do dzielenia się wspomnieniami dotyczącymi minionych dwóch dekad – mówiła. 

Znaczniki

Archiwalne