fTARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Co najmniej 400 tarnowskich seniorów skorzysta z bezpłatnych zajęć w Międzyosiedlowych Centrach Aktywności Senioralnej w bieżącym roku. Ruszyły właśnie zapisy, deklaracje można składać w jednej z czterech placówek. Na realizację projektu miasto przeznacza 400 tys. złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Miasto przekazało ponad sto tysięcy złotych dotacji na prowadzenie nowo otwartej placówki wsparcia dziennego. Świetlicę prowadzi Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA, a pomoc znajdzie tam 30 dzieci.

Już w najbliższą w środę, 22 marca, w tarnowskim Ratuszu odbędzie się konferencja naukowa, która zainauguruje makroregionalny projekt badawczo-edukacyjno-filmowy "PIERWSI NIEPODLEGLI". Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:00.

Setne urodziny świętuje dzisiaj, 20 marca, Stanisław Jarmuła. Życzenia jubilatowi złożył osobiście prezydent Roman Ciepiela. W tym dniu oprócz licznych życzeń, przekazanych m.in. przez premiera i wojewodę małopolskiego, nie zabrakło szampana, bukietów kwiatów i urodzinowego tortu, który samodzielnie wykonał… sam jubilat.

Aż 108 uczniom przyznano w tym roku Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa. Do rozdysponowania było 200 tys. złotych – kwotę tą podzielono pomiędzy osoby, które w ubiegłym roku szkolnym wykazały się wybitnymi osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi. Uroczysta gala wręczenia dyplomów odbyła się dzisiaj, 20 marca, w Sali Lustrzanej.

Eksperci i mieszkańcy Tarnowa pomogą w wypracowaniu strategii, która ochroni miasto przed zjawiskami, wywoływanymi przez niekorzystne zmiany klimatu, takie jak powodzie, podtopienia, susza, czy skrajnie wysokie temperatury. Warsztaty – wiosną dla specjalistów, a jesienią – otwarte dla wszystkich mieszkańców – odbędą się w ramach projektu, prowadzonego przez Ministerstwo Środowiska, do którego przystąpiły 44 polskie miasta.

 

Na początek wiosennych porządków pomalowanych zostanie 60 ławek, w około 80 trzeba wymienić uszkodzone deski w siedzeniach i oparciach. Potem, aż do jesieni, ławki będą - jak co roku - malowane i naprawiane na bieżąco, w miarę potrzeb. - Malowanie i naprawy ruszą, gdy tylko się ociepli i pogoda się ustabilizuje – mówi Daniel Antoniewski z Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Tarnowa.

 

Poznawanie od kulis przybytku Melpomeny i ulubione spektakle publiczności to propozycja „Solskiego” na Międzynarodowy Dzień Teatru. Tarnowski teatr w tym roku po raz czwarty włączył się w ogólnopolski projekt „Dotknij Teatru”. Imprezy odbędą się od 27 marca do 3 kwietnia. 

Biskup Władysław Bobowski świętuje 85. urodziny i jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Dziś z tej okazji w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła poświęcona jubilatowi uroczystość i promocja dedykowanej mu książki.

Najbliższy weekend zapowiada się szczególnie obficie dla miłośników teatru, na tarnowskiej scenie odnajdziemy kilka propozycji. Nie zabraknie także emocji sportowych i humorystycznych akcentów.