TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Film i muzyka będą królować wśród atrakcji zbliżającego się weekendu. Tradycyjnie nie zapominamy też o najmłodszych mieszkańcach i miłośnikach emocji sportowych.

Trwa układanie nowej, granitowej kostki na remontowanym odcinku ulicy Krakowskiej, ułożone i zamontowane zostały stalowe szyny, nawiązujące do dawnego wyglądu ulicy, po której do początków lat 40. kursował tramwaj.

Trwa festiwal Emanacje, w ramach którego w Małopolsce odbędzie się 40 koncertów. W najbliższą niedzielę (30 lipca) o g. 19 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach będzie można posłuchać występu wirtuoza gitary Waldemara Gromolaka, któremu będzie towarzyszyć na fortepianie Dominik Zabłocki. Z kolei 4 sierpnia zaplanowano wieczór z gitarowym brzmieniem w wykonaniu Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego.

Blisko 100 uczestników zgromadził tegoroczny, 18. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, który dziś, 27 lipca, wyruszył przed południem z Tarnowa. Pierwszym przystankiem na jego trasie będzie Żabno, wśród kolejnych są okolice Borzęcina i Szczurowa.

 

Polska Orkiestra Muzyki Filmowej po raz kolejny wystąpi na tarnowskim Rynku. Najbardziej znane z małego i dużego ekranu utwory w symfonicznych aranżacjach usłyszymy już w najbliższą sobotę, 29 lipca o godzinie 19. 

Za kilkanaście miesięcy mieszkańcy Tarnowa nie będą już musieli jechać do Krakowa, Rzeszowa, Mielca czy Krosna, aby zrobić zakupy w Leroy Merlin. Jeszcze w tym roku ruszyć ma w Tarnowie budowa sklepu tej francuskiej sieci hipermarketów branży budowlanej.

Zakończył się montaż czujników przeciwpożarowych w 26 autobusach miejskich tarnowskiego MPK. Czujniki ostrzegają o podnoszącej się w komorach silników temperaturze i pomagają zapobiegać pożarom. - W kolejnych dziesięciu pojazdach przeprowadziliśmy przeglądy i naprawy systemów gaśniczych – mówi Jerzy Wiatr, prezes MPK.

 

912 nieodpłatnych porad prawnych udzielili mieszkańcom w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku adwokaci i radcowie prawni. To o blisko 200 więcej niż w tym samym czasie rok temu. - Widzimy potrzebę takiej pomocy i już od września tego roku będziemy organizować darmowe porady prawne w jeszcze szerszym zakresie – zapowiada Robert Rogala, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa.

 

Blisko 600 szczepionek przeciw pneumokokom dla najmłodszych tarnowian zostanie zakupionych i podanych jeszcze w tym roku. Program, na realizację którego przeznaczono niemal 170 tys. zł zostanie sfinansowany ze środków pochodzących z budżetu Województwa Małopolskiego oraz z Gminy Miasta Tarnowa. Z programu mogą skorzystać dzieci zameldowane w Tarnowie, które urodziły się w latach 2014 – 2016 i nie uczęszczają do żłobka.

W poniedziałek podpisana została umowa na dalszą przebudowę i rozbudowę terenów rekreacyjno-sportowych w parku Sanguszków. Drugi etap tej inwestycji zakończyć ma się najpóźniej pod koniec września.