TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą osiągnąć nawet 90 kilometrów na godzinę.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie przewidują, że mocno wiało będzie aż do wieczora. Średnia prędkość wiatru może osiągać od 30 do 45 kilometrów na godzinę, mocne podmuchy z zachodu – nawet do 90 kilometrów. Apelujemy o zachowanie ostrożności.

Rada Miejska w Tarnowie uchwaliła stawki opłaty za usunięcie drzew i krzewów. Ich wysokość będzie od pięciu do dziesięciu razy niższa niż dotychczas, przykładowo – opłata za wycięcie dębu, liczącego w obwodzie trzy metry wynosiła około 54 tysięcy złotych, teraz będzie to około 7,5 tysiąca.

Podczas dzisiejszej, 23 lutego, sesji Rady Miasta radni podjęli uchwały w sprawie kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli oraz szkół podstawowych. Kryteria te dotyczą przypadków, gdy placówki wciąż dysponują wolnymi miejscami. Dodajmy, że te same kryteria obowiązywały dotychczas. Zmieniła się jedynie podstawa prawna.

Osiem i pół milionów złotych wyniosą wydatki miasta w tym roku na rozbudowę Zespołu Szkół Muzycznych o salę koncertową, na którą Tarnów otrzyma ponad 13 milionów złotych dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wizualizacja projektu sali koncertowej wzbudziła kontrowersje podczas dzisiejszej (23 lutego) sesji Rady Miejskiej.

1 marca rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji Tarnowa. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu przez internet, pocztą lub osobiście. Konsultacje potrwają do 23 marca.

Gotowa jest już dokumentacja techniczna i projektowa dla nowego muzeum. Pokoszarowy budynek, w którym obecnie mieści się Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów, ma zostać zmodernizowany i zaadaptowany do potrzeb nowoczesnej ekspozycji. - Chciałbym zrealizować ten projekt jak najszybciej, żeby móc radość z niego dzielić z kombatantami AK – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którego częścią jest Izba. 

Przewodniczący Rady Miejskiej zwołał na dzisiaj, 23 lutego, XXXVI zwyczajną sesję Rady Miejskiej. Obrady rozpoczną się o godz. 9:00 w Sali Lustrzanej.

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, powołał na stanowiska dyrektorów w 11 przedszkolach publicznych. Dyrektorzy, wyłonieni w konkursach, przeprowadzonych w dniach 14 – 17 lutego, obejmą swoje stanowiska 1 września 2017 roku. W trzech przedszkolach – nr 24, 32, 35 - dojdzie do zmian na stanowiskach dyrektorskich, dziewięcioma pokierują dotychczasowi dyrektorzy.

 

Umowa o dofinansowanie przebudowy ul. Lwowskiej została podpisana. Oznacza to, że Tarnów otrzyma z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ponad czternaście i pół miliona złotych dotacji na to zadanie. – To bardzo dobra wiadomość dla miasta i budżetu. Dzięki dotacji uda się pokryć osiemdziesiąt pięć procent kosztów inwestycji - mówi prezydent Roman Ciepiela. 

Blisko 45 tysięcy decyzji, określających aktualną wysokość podatku od nieruchomości, zostanie doręczonych właścicielom gruntów i budynków w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Dokumenty doręczą pracownicy tarnowskiego magistratu, którzy, jak podkreśla Marek Witek, dyrektor Wydziału Podatków i Windykacji Urzędu Miasta Tarnowa – nie mogą pobierać podatków.