TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Samorządy dostosowują się do wymogów ustawowych dotyczących gospodarki odpadami. Wiąże się to z wprowadzeniem powszechnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą właściciel nieruchomości będzie musiał płacić w zamian za odebranie i zagospodarowanie śmieci. Zmiany wchodzą w życie od lipca przyszłego roku. Już wiemy, ile ta opłata będzie wynosić w Tarnowie. Została ona ustalona na poziomie 9.90 zł.

Jest to związane z rosnącymi cenami paliw i podniesieniem standardów taboru. Co ważne, osoby często korzystające z komunikacji miejskiej nie poniosą dodatkowych kosztów – ceny biletów okresowych nie będą zmieniane. Mieszkańcy Tarnowa mają zapewnioną bonifikatę cenową z racji wykorzystywania Karty Miejskiej, duże zniżki dotyczyć będą również posiadaczy Karty Tarnowskiej Rodziny.

Zgodnie z zaproszeniem skierowanym do kibiców podczas czwartkowej sesji, prezydent Ryszard Ścigała spotkał się z reprezentantami miłośników piłki nożnej. Rozmawiano o przyszłości tej dyscypliny sportu, w tym o możliwości pozyskiwania środków z konkursów ofert na realizację zadań publicznych ogłaszanych przez miasto. Dyskutowano na temat warunków, które muszą spełniać wnioskodawcy, aby w skuteczny sposób sięgać po pieniądze.

To konsekwencja prowadzonej polityki mającej na celu stały, stopniowy wzrost stawek podatkowych o wartość nie przekraczającą poziomu inflacji ale równocześnie zapewniającą wpływy do budżetu miasta na poziomie umożliwiającym realizację zaplanowanych inwestycji. Zmian praktycznie nie odczują mieszkańcy. Dla przykładu, właściciel 50 metrowego mieszkania wpłaci do miejskiej kasy zaledwie 3,5 zł rocznie więcej.

Zdecydowali o tym radni podczas dzisiejszej sesji (29.XI.br.). Zespół Przychodni Specjalistycznych i Mościckie Centrum Medyczne staną się spółkami ze 100% udziałem Miasta prawdopodobnie w I kwartale 2013.r. Radni podjęli także uchwały o wniesieniu do nowopowstających spółek, w formie aportu, majątku o wartości blisko 18 mln zł (ZPS) i ponad 11 mln (MCM).

Jest to związane z otwarciem autostrady do Tarnowa. Zarządzające drogą starostwo powiatowe zdecydowało o wprowadzeniu w tym miejscu ruchu wahadłowego. Decyzja podyktowana jest obawą, że po otwarciu A4 most nie wytrzyma zwiększonego natężenia ruchu.

44 - kilometrowy odcinek autostrady A4, pomiędzy węzłami w Bochni i Tarnowie – Krzyżu, będą patrolowali od czwartku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Służby są już w pełnej gotowości.

Radny pierwszej kadencji tarnowskiego samorządu w latach 1990 – 1994, wieloletni i zasłużony pracownik Zakładów Azotowych, z zamiłowania turysta, działacz PTTK, członek Klubu Górskiego „Karpaty” Tarnów spoczął na cmentarzu komunalnym w Tarnowie – Krzyżu. Zmarł 24 listopada w Tarnowie.

To efekt umowy z prywatnym przedsiębiorcą dotyczącej dzierżawy terenu pod posadowienie w centrum repliki tramwaju. To taki sam pojazd jaki jeździł po tarnowskich ulicach w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. W replice starego tramwaju funkcjonowała będzie mała kawiarenka.

Tarnowianie mistrzami w sztukach walki. Na początku listopada odbyły się V Mistrzostwa Świata Wushu Tradycyjnego w Haungshan (Chiny). Mistrzynią Świata została zawodniczka Tarnowskiej Szkoły Kung Fu Vo Thuat Thanh Quyen Gabriela Żmuda. Z najlepszymi sportowcami w tej dziedzinie spotkała się zastępca prezydenta Krystyna Latała.

Znaczniki

Archiwalne