TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Psychologia nie ma złudzeń - spośród wielu wyzwań, jakie niesie Życie, śmierć kogoś bliskiego, jest bodaj najtrudniejszym przeżyciem. Krokiem milowym w duchowej drodze, traumatyczną lekcją, emocjami i uczuciami, których nie sposób opowiedzieć. Których nie sposób właściwie nazwać i opisać. Przed nami Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – pamiętajmy, wspomnijmy tych, którzy odeszli. W spokoju, w refleksji, w zadumie. Z wiarą i optymizmem, że świat pozornie tak chaotyczny, czasem niesprawiedliwy, jest jakoś mądrze poukładany.

Nominację ogłoszono w sobotnie południe w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. - Przyjmuję w pokorze decyzję Ojca Świętego. Nie wracam do takiego Śląska, jaki zostawiłem 14 lat temu. Chcę podjąć nowe wyzwania w duchu służby - powiedział w wywiadzie dla Radia RDN Małopolska nowy metropolita katowicki. Arcybiskup Wiktor Skworc podkreśla, że będzie mu żal opuścić diecezję tarnowską.

Policjanci w pełnej gotowości. Tarnowscy stróże prawa czuwać będą nad bezpieczeństwem osób wybierających się w podróż i odwiedzających groby swoich najbliższych. Apelujemy o ostrożną i rozsądną jazdę oraz dostosowanie się do zmian w organizacji ruchu.

Trwają ostatnie przygotowania do dorocznej kwesty na Starym Cmentarzu w Tarnowie. W tym roku zbiórka, w której uczestniczą znane osobistości, odbędzie się w dniach 1 i 2 listopada. Będzie to już 18 edycja kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Jak wielokrotnie informowaliśmy, zabytkowe mogiły na tej najstarszej tarnowskiej nekropolii, podlegają systematycznej renowacji. Remonty i konserwacje wykonuje Miejski Zarząd Budynków oraz, organizujący zbiórkę, Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem.

Zły stan techniczny budynku przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej, jego niska funkcjonalność i koszty utrzymania powodują, że przeprowadzka mieszczących się w tym miejscu instytucji jest nieunikniona. Straż Miejska oraz Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna muszą zmienić swoje siedziby. Taką rekomendację wystawiła miejska komisja zajmująca się przeglądem budynków komunalnych, ich lepszego i bardziej funkcjonalnego wykorzystania.

Nagroda Imienia Tadeusza Tertila to ustanowiony w 2007 roku, w setną rocznicę objęcia urzędu burmistrzowskiego przez tego najsłynniejszego tarnowskiego burmistrza, konkurs na najlepsze prace licencjackie i magisterskie o tematyce związanej z Tarnowem.

Radni miejscy w najbliższym czasie ustosunkują się do propozycji wzrostu stawek podatkowych o około 4 % w stosunku do obowiązujących w 2011 r. Co ważne, wzrost ten jest mniejszy niż wzrost stawek maksymalnych ogłoszonych przez ministra finansów.

Pracująca od kilku miesięcy komisja do spraw wykorzystania nieruchomości komunalnych podsumowała swoją pracę. Komisja miała za zadanie opracowanie bardziej ekonomicznego i efektywnego modelu wykorzystania budynków komunalnych. Zagospodarowane zostaną niewykorzystane pomieszczenia, a nieruchomości, które nie będą wykorzystywane zostaną sprzedane bądź zagospodarowane w alternatywny sposób. Te zmiany oznaczają poprawę warunków lokalowych oraz mniejsze wydatki na utrzymanie miejskich jednostek.

Spośród 55 przebadanych osób, aż u 19 stwierdzono osteoporozę, a u dalszych 9 osteopenię, czyli fazę przejściową pomiędzy normą a osteoporozą. Takie są efekty akcji bezpłatnych badań densytometrycznych przeprowadzonych po raz kolejny w Pracowni Densytometrii Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

To generalny wniosek z odbywającej się w mieście pod Górą Św. Marcina konferencji dotyczącej bezpieczeństwa chemicznego na świecie – Conference on chemical safety and security. W Tarnowie goszczą przedstawiciele różnych państw i kontynentów, przede wszystkim przedstawiciele rządów Stanów Zjednoczonych oraz Afryki. Podczas spotkania, w którym uczestniczą także przedsiębiorcy, szefowie instytucji i służb omawiane są szczegóły koncepcyjne mającego powstać ośrodka naukowo – szkoleniowego.

Znaczniki

Archiwalne