TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

W ubiegłym roku miasto pozyskało dotację w kwocie  blisko 4,5 miliona złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki przekazano miedzy innymi na likwidację barier architektonicznych, program „Aktywny samorząd” oraz rehabilitację zawodową i społeczną. Z dofinansowania skorzystało ponad 1600 indywidualnych mieszkańców Tarnowa.

Ponad milion czterysta tysięcy złotych trafi do klubów i organizacji sportowych na realizację w tym roku zadań w zakresie kultury fizycznej. Podobnie jak w roku ubiegłym najwięcej pieniędzy, bo 660 tysięcy złotych, przeznaczono na poprawę warunków uprawiania sportu w klubach działających na terenie miasta.

Warsztaty dźwiękowe i aktorskie, kreatywne zajęcia plastyczne, odkrywanie muzeum – to propozycje na ferie zimowe dla dzieci i młodzieży, które znalazły się w ofercie BWA, Tarnowskiego Teatru im. Solskiego i Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Chętni powinni się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Tarnów znalazł się na 10. miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów na najbardziej rozwojowe samorządy przeprowadzonym przez Związek Powiatów Polskich. Tarnów oceniano w kategorii „miasta na prawach powiatu” i przyznano mu tytuł laureata rankingu.

Tarnowianie mogą składać wnioski on-line już o pięć różnych świadczeń na rzecz rodzin. Jest to możliwe dzięki portalowi Emp@tia, konieczne jest jednak założenie profilu zaufanego za pośrednictwem banku. By dodatkowo ułatwić mieszkańcom procedurę wszystkie niezbędne informacje uzyska bezpośrednio Urząd Miasta. 

Tarnów znalazł się na 374. miejscu w rankingu najbogatszych i najbiedniejszych gmin kraju opublikowanym przez Polską Agencję Prasową. Miasto w zestawieniu wyprzedziło m.in. Kielce, Nowy Sącz, Brzesko i Bochnię. Wyżej natomiast sklasyfikowano Kraków, Rzeszów i Mielec. Pod uwagę wzięto wszystkie gminy w Polsce, czyli 2478 samorządów. 

770 ton węgla trafiło w 2016 roku do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie. Zakup węgla i dowóz do potrzebujących został sfinansowany przez Gminę Miasta Tarnowa.

Dzięki usłudze Street View mamy możliwość wybrania się na wirtualną wycieczkę po tarnowskiej katedrze. Dzięki 360 stopniowym panoramom i płynnemu łączeniu zdjęć, oglądamy nie tylko pojedyncze ujęcia, ale możemy obracać się dookoła, zmieniać swoje położenie i poruszać się wewnątrz najważniejszej świątyni Diecezji Tarnowskiej. 

Tarnowski parking P&R stał się przykładem dla władz Oświęcimia. Niewykluczone, że podobne rozwiązanie – oparte na doświadczeniach Tarnowa - zostanie wprowadzone również w Oświęcimiu.

Ruszył nabór do drugiej edycji konkursu „Zaprośmy ptaki do Tarnowa”. To propozycja dla uczniów szkół i placówek oświatowych, którzy mają za zadanie wykonać budki lęgowe dla ptaków i tym samym przygotować dla nich przyjazne miejsca w Tarnowie.