TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Już w najbliższy wtorek (5 sierpnia) o godzinie 10 i 16, w Fabryce Przyszłości w Tarnowie (ul. Szeroka 7) odbędą się spotkania seniorów, zainteresowanymi wspomnieniami z życia Tarnowa w latach 1970-1990. W ich trakcie będzie można nauczyć się skanowania zdjęć i publikowana ich w nowopowstającym Tarnowskim Portalu wspomnień NOSTALGIKON.pl. 

Tegoroczne tarnowskie obchody Święta Policji miały wyjątkowo uroczystą oprawę. W tym bowiem roku przypada 95-ta rocznica powstania Policji Państwowej.

Mocno rozpoznawalny po sukcesie w Tour de France, Król Gór – Rafał Majka z podkrakowskich Zegartowic, swoją karierę kolarską zaczynał w Karpackim Wyścigu Kurierów. Jeden z największych wyścigów młodzieżowców w Europie zainicjowano przed laty w Tarnowie. Dziś koordynują go Marek Kosicki i Tomasz Wójcik. Wyścig, który biegnie przez cztery kraje Europy, finiszuje zwykle w Tarnowie. Cztery lata temu Rafał Majka wziął udział w KWK w składzie reprezentacji Polski i zajął wraz z drużyną - 1-sze miejsce.

W najbliższy piątek, 1 sierpnia, o godzinie 17.00, Tarnów zatrzyma się na moment. Podobnie jak w wielu innych miastach, przez minutę zawyją syreny. 

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 52
Nazwa biura IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
Zjawisko/stopień zagrożenia Upał/3
Obszar województwo małopolskie
Ważność (cz. urz.) od godz. 14:00 dnia 27.07.2014 do godz. 20:00 dnia 03.08.2014
Przebieg Prognozuje się temperaturę maksymalną od 29°C do 32 °C. Temperatura minimalna od 17°C do 19°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska (%) 90%
Uwagi Obowiązuje OSTRZEŻENIE Nr 51 o burzach z gradem wydane o godz. 07:27 dnia 27.07.2014 r.
Dyżurny synoptyk Grzegorz Mikutel
Godzina i data wydania godz. 13:52 dnia 27.07.2014
Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 53
Nazwa biura IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
Zjawisko/stopień zagrożenia Burze z gradem/1
Obszar województwo małopolskie
Ważność (cz. urz.) od godz. 11:00 dnia 28.07.2014 do godz. 23:00 dnia 28.07.2014
Przebieg Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm, oraz porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie opady gradu.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska (%) 80%
Uwagi Obowiązuje OSTRZEŻENIE Nr 52 o upałach wydane o godz. 13:52 dnia 27.07.2014 r.
Dyżurny synoptyk Adam Michniewski
Godzina i data wydania godz. 07:17 dnia 28.07.2014

Już 3 sierpnia najlepsi kolarze z całego świata wyruszą na trasę 71. edycji Tour de Pologne. Dzięki zaangażowaniu Partnera Społecznego tegorocznego wyścigu – Stowarzyszenia SIEMACHA oraz Prezesa Gemini Holding - Rafała Sonika, IV etap największej imprezy kolarskiej w Polsce wystartuje 6 sierpnia spod tarnowskiego Gemini Park. Logistycznie pomaga Urząd Miasta Tarnowa, przedsięwzięcie koordynuje dyrektor Wydziału Sportu Marek Baran. 

Od najbliższej środy, 30 lipca, na odcinku ulicy Krakowskiej, pomiędzy ulicami Przemysłową i Kochanowskiego nastąpią zmiany w organizacji ruchu związane z przebudową wiaduktu kolejowego i sieci infrastruktury technicznej.

W Tarnowie, już po raz drugi, odbędzie start honorowy do jednego z etapów Tour de Pologne UCI Word Tour 2014. Będzie to IV etap 71. Wyścigu, z Tarnowa do Katowic. Będą utrudnienia w ruchu, zamknięcia ulic i parkingów. Szczegóły poniżej. - Tour de Pologne startuje już 6 sierpnia. Służby już po specjalnej odprawie technicznej – mówi dyrektor Wydziału Sportu magistratu, koordynator przedsięwzięcia, Marek Baran. 

Odkryte 10 miesięcy temu polichromie ścienne doczekały się renowacji. Dzięki ministerialnej dotacji, datowane na lata 20-te XX wieku malowidła odzyskały dawną świetność. Dzisiaj Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Jacek Fabisiak wraz z Naczelnikiem Wydziału Inwestycji i Remontów KWP w Krakowie mł. insp. Mirosławem Widełką, odwiedził policjantów tarnowskiego komisariatu, by podziwiać końcowy efekt prac konserwatorskich. Komendant wraz z konserwatorkami dzieł sztuki Agnieszką Dziurawiec i Małgorzatą Zelek, przecinając wstęgę, dokonali również symbolicznego odsłonięcia blisko stu letnich malowideł.