TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Blisko 41 tysięcy złotych na pomoc dla oddziału wcześniaków Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Winnicy na Ukrainie zebrano podczas Charytatywnego Rautu Konsularnego, który odbył się w piątek, 17 lutego, w tarnowskim teatrze.

Z 505 w styczniu ubiegłego roku do ponad 4,2 tysięcy w grudniu, czyli ponad ośmiokrotnie, wzrosła liczba korzystających „Parkuj i jedź” przy dworcu kolejowym w Tarnowie. Łącznie w minionym roku kierowcy zostawiali swoje pojazdy na P&R blisko 29 tysięcy razy. W styczniu tego roku na P&R parkowało już blisko 5 tysięcy samochodów.

Na początku przyszłego tygodnia, 27 lutego, ruszają zapisy na półkolonie „Lato w Mieście – Bezpieczne Wakacje Tarnów 2017”. Zajęcia dla dzieci i młodzieży z tarnowskich szkół zorganizowane będą w 10 placówkach. W tym roku dla chętnych przygotowano 930 miejsc. Na ten cel miasto wyda 210 tys. złotych.

Ostrzegamy przed oszustami, oferującymi mieszkańcom odpłatne wykonanie audytów energetycznych budynków, koniecznych do uzyskania dotacji na wymianę nieekologicznych przestarzałych pieców. Oszuści chcą za swoją „usługę” około 150 złotych. - Sporządzanie audytów jest dla mieszkańców bezpłatne – podkreśla Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa. Audyty będzie finansował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ze środków unijnych. Co równie ważne – legalni audytorzy, wybrani przez UMWM nawet jeszcze nie rozpoczęli pracy.

 

W Biurze Wystaw Artystycznych po raz czwarty odbędzie się Salon Wiosenny, na którym swoje prace zaprezentuje kilkudziesięciu artystów związanych z miastem i regionem. Wernisaż wystawy zaplanowano 23 lutego o godz. 18:30.

Szpital św. Łukasza doczekał się remontu oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego.  Po gruntownej modernizacji oddano dzisiaj, 17 lutego, do użytku kilkadziesiąt jasnych, przestronnych sal. Warunki są bardziej komfortowe, zarówno dla pacjentek, jak i personelu lekarskiego. Koszt inwestycji wyniósł niemal 4,5 mln złotych.

Rozbudowa Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie o salę koncertową znalazła się w gronie 13 ogólnopolskich projektów, których realizacja dofinansowana zostanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Decyzję o przyznaniu dotacji 15 lutego podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Około stu osób – między innymi byłych żołnierzy Armii Krajowej, uczniów szkół z Tarnowa i regionu, przedstawicieli parlamentu, służb mundurowych, władz miasta, województwa i ościennych gmin uczciło 16 lutego 75. rocznicę powołania Armii Krajowej.

Tarnów otrzyma dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na przebudowę ul. Lwowskiej. Umowa w tej sprawie zostanie oficjalnie podpisania we wtorek, 21 lutego, w Warszawie. Według wstępnych szacunków suma dotacji opiewa na kwotę ponad czternastu i pół miliona złotych, dzięki czemu uda się pokryć 85 procent kosztów inwestycji. 

O ponad tysiąc ton wzrosła w ciągu minionego roku ilość odpadów, oddanych przez mieszkańców w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), prowadzonych przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o. o. w Tarnowie. - To dlatego, że tarnowianie coraz chętniej dbają o środowisko – podkreśla prezes PUK, Tomasz Gut – Przybyło nam też klientów, bo z naszych usług korzystają również mieszkańcy Gminy Tarnów.