TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Czy wiesz, że w zeszłym roku aż 48% podatku dochodowego mieszkańców Tarnowa wróciło do miejsca zamieszkania podatników, zasilając budżet miasta kwotą ponad 104 mln złotych? Prezydent Roman Ciepiela zachęca osoby, które uczą się, pracują i mieszkają w Tarnowie, by zostawiły podatek w naszym mieście. Nie trzeba być zameldowanym, wystarczy złożyć odpowiedni formularz w urzędzie skarbowym, wskazując tarnowski adres zamieszkania.

Znamy terminy przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej dla osób zameldowanych w Tarnowie. Obowiązek stawienia się przed komisją wynika z ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej. Od 21 marca do 25 kwietnia najliczniejszą grupę osób, która musi zgłosić się do Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Miasta Tarnowa, będą stanowić mężczyźni urodzeni w 1997 roku.

System dwóch kamer  umożliwiający rejestrację przebiegu pracy funkcjonariusza przez dwa tygodnie testować będą strażnicy miejscy. - Wiele wskazuje na to, że taki sprzęt zostanie przez nas zakupiony jeszcze w tym roku - mówi Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie. - Dzięki kamerom będziemy mogli rejestrować interwencje na bieżąco i sprawdzać poprawność ich przeprowadzenia - dodaje. 

Jak wynika z informacji otrzymanych z Urzędu Skarbowego w ubiegłym roku 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zdecydowało się oddać więcej niż 66 tysięcy mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego. W efekcie na konta stowarzyszeń i fundacji wpłynęły ponad trzy miliony złotych. Przy wypełnianiu tegorocznych rozliczeń podatkowych warto pamiętać zwłaszcza o lokalnych organizacjach.

Ruszyły zapisy do Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej (MCAS). Wyjścia na basen, pilates, kursy komputerowe czy nauka tańca to tylko niektóre spośród wielu zajęć, z jakich mogą skorzystać tarnowscy seniorzy.  Zajęcia będą odbywać się w drugiej edycji MCAS.  Projekt będzie realizowany w ramach czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Tarnowa. Wszyscy zainteresowani już mogą zapisywać się na zajęcia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowie będą oprowadzać swoich rówieśników po wystawie „Anne Frank.Historia na dzień dzisiejszy”. Prace nawiązujące do wstrząsających wydarzeń z okresu Holokaustu widzianych oczami uczniów będzie można oglądać od 16 lutego w Biurze Wystaw Artystycznych. 

Ruszyły kolejne konsultacje społeczne. Tym razem tarnowianie mogą wypowiedzieć się w sprawie projektu uchwały, który dotyczy wyznaczenia na terenie miasta obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji. Jak informują pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta, konsultacje potrwają do 11 marca.

Rozważania dotyczące smart city były tematem konferencji "Inteligentny Rozwój Tarnowa". Na czym polega koncepcja inteligentnego miasta i co mogą na tym zyskać jego mieszkańcy tłumaczy dr Jacek Gądecki z Katedry Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej Akademii Górniczo-Hutniczej, który był jednym z prelegentów konferencji 10 lutego.

O tym, jak powinno wyglądać inteligentne miasto dyskutowano podczas konferencji 10 lutego w Sali Lustrzanej. Zaproszeni specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej tłumaczyli, że koncepcja smart city nie zakłada wykorzystania skomplikowanych i zaawansowanych technologii, lecz pomysłów, które będą odpowiadały na określone potrzeby i problemy społeczne. Krakowscy naukowcy wskazywali Tarnów jako miasto z dużym potencjałem. Podkreślano, że pomysły mieszkańców w połączeniu ze zintegrowanymi działaniami mogą poprawić jakość życia w mieście.

Kultura arabska widziana oczami europejczyków będzie głównym tematem wystawy autorstwa Ewy Potockiej „Euroarabeska”. Interaktywne ekspozycje będzie można oglądać  w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Wystawa rozpocznie się wernisażem prac już w najbliższy piątek, 12 lutego, o godzinie 18:30.

Ekspozycja opowiada o globalizacji, współistnieniu, zderzaniu się i przenikaniu kultur. O tym, jak my odbieramy kulturę arabską, jak ją przetwarzamy, czego się boimy i czego nie akceptujemy. Zobaczymy też odwrotne spostrzeganie, jak oni konsumują naszą kulturę europejską i co z tego wynika.