TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

W najbliższy weekend nie będziecie się nudzić. Tarnowskie instytucje kultury i kluby sportowe przygotowały propozycje nawet dla najbardziej wymagającej publiczności.

To wydarzenie niezwykłe w skali kraju i bardzo dobra wiadomość dla miasta – tak prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, komentuje ugodę w sprawie 32 milionów złotych odszkodowania za zmowę przetargową przy budowie tak zwanego łącznika autostradowego w 2010 roku. Całą sumę firmy: Strabag Sp. z o. o. i Mota Engil Central Europe S. A. zapłacą miastu do 6 stycznia 2017 roku. Nie znamy podobnego przypadku, aby wskutek mediacji uzyskać tak wysokie odszkodowanie – mówi prezydent Tarnowa i dodaje, że odszkodowanie zasili miejski budżet i pozwoli na sfinansowanie najważniejszych inwestycji, między innymi przebudowy hali „Jaskółka”.

Klub Jagielloński z Krakowa kolejny raz zwyciężył w konkursie ofert na prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Tarnowa i poprowadzi je w 2017 roku. Takich punktów teraz jest osiem – cztery finansowane z budżetu miasta i cztery, finansowane z budżetu państwa.

Miasto Tarnów i gmina Skrzyszów razem wystąpią o unijne dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej, która poprowadzi przez tereny Tarnowa i Skrzyszowa. Taką uchwałę podjęła dziś, 1 grudnia, Rada Miejska Tarnowa, obradująca na XXXII sesji.

Nie będzie rozbudowy galerii Gemini. Tarnowska Rada Miejska w głosowaniu imiennym, czternastoma głosami radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości, przyjęła dziś (1 grudnia) projekt uchwały, zmieniający plan zagospodarowania przestrzennego, wprowadzający między innymi ograniczenia dla Gemini. Nie przekonały ich argumenty Rafała Sonika, właściciela Gemini, który podkreślał, że Gemini to firma w stu procentach polska, a petycję w sprawie jej rozbudowy podpisało 46 tysięcy osób. 

Podczas dzisiejszej (1 grudnia) sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni wprowadzili zmiany, które zmieniają uchwałę w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli. Chodzi o specjalne dodatki dla pedagogów, którzy realizują program nauczania określony przez International Baccalaureate Organization w Genewie, dotyczącym nauczania dwujęzycznego.

Mieszkańcy Tarnowa nie zapłacą więcej za odholowane pojazdy. Wczoraj, 30 listopada, podczas sesji radni przyjęli projekt uchwały, który utrzymuje dotychczasowe stawki za usunięcie samochodów z drogi. 

Niemal 800 tysięcy złotych wyda miasto na trwające remonty chodników. Prace powinny zakończyć się w grudniu.

Unikatowy sprzęt medyczny, kilka tysięcy przebadanych pacjentów i przeprowadzonych badań umożliwiających wczesne wykrycie chorób, to tylko niektóre sukcesy, jakimi może pochwalić się Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika. Zrealizowano w ramach dwuletniego projektu „Świadoma mama – zdrowie dziecko – lepsze jutro - program zwiększenia liczby urodzeń w Tarnowie i powiecie tarnowskim”. Koszt przedsięwzięcia przekroczył dwa miliony złotych, a większą część tej kwoty udało się pozyskać z tak zwanych funduszy norweskich.

Jak informują pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, w przyszłym roku będzie można zmienić system ogrzewania na ekologiczny w ramach europejskiego dofinansowania. Środki zarezerwowane na ten cel to około 2 mln złotych.