TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Przy ul. Parkowej 25 uruchomiono specjalistyczną placówkę wsparcia dziennego. Mogą z niej bezpłatnie korzystać osoby między szóstym a 18. rokiem życia. Jest to możliwe dzięki dotacji (73 tys. zł.) przyznanej przez miasto Fundacji Partnerstwo dla Przyszłości, którą wybrano w konkursie ofert na realizację zadań publicznych z tego obszaru. 

Około 100 uczestników z Tarnowa i okolic wzięło udział w konkurencjach sportowych i grze terenowej zorganizowanych 5 maja w Parku Strzeleckim z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Czwartkowe wydarzenie było także zapowiedzią rozpoczynających się 9 maja Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. - To taki dobry wstęp do tego, co czeka nas w przyszłym tygodniu - mówi Maciej Żak z Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, jeden z pomysłodawców wydarzenia. 

W drugim dniu matur, 5 maja, uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych wystawili na próbę swoją wiedzę z matematyki. Zmagania z królową nauk na poziomie podstawowym rozpoczęły się punktualnie o godz. 9.00.  Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 170 minut.

Pięciu tarnowskich zawodników i czterech trenerów uhonorowano nagrodami „Małopolski Laur Sportu” za wybitne osiągnięcia sportowe w minionym roku. 

Tegoroczne Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek, 9 maja i potrwają do 14 maja. To wspólne przedsięwzięcie Urzędu Miasta, organizacji pozarządowych i tarnowskich instytucji edukacyjnych i kulturalnych.

Ruszyły egzaminy maturalne. Na początek 2392 maturzystów z tarnowskich szkół zmierzyło się z zadaniami z języka polskiego. W tym roku na arkuszach maturalnych dominowała „Lalka” Bolesława Prusa, wiersz Zbigniewa Herberta „Dałem słowo” i IV część „Dziadów” Adama Mickiewicza. 

Przypominamy, że 15 maja mija termin składania wniosków o przyznanie stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną.  Komplet dokumentów wraz z wnioskiem należy składać w Wydziale Kultury UMT, Rynek 7.

2392 maturzystów z tarnowskich szkół przystąpi dzisiaj do egzaminu dojrzałości. Na początek abiturienci liceów i techników zmierzą się z językiem polskim, następnie z matematyką, językiem obcym oraz wybranym przez siebie co najmniej jednym z przedmiotów dodatkowych. Matury pisemne potrwają do 24 maja.

Rusza Grupa Wsparcia dla Rodziców Dzieci z niepełnosprawnością lub mających trudności z adaptacją. Pierwsze spotkanie dla chętnych odbędzie się już 12 maja. 

Za nami XVII Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej.  W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z Tarnowa i okolic. Zgromadzona publiczność usłyszała między innymi Rotę, Ciszę- modlitwę katyńską czy fragmenty Pana Tadeusza.