TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Wczoraj, 23. stycznia, Sejmik Województwa Małopolskiego jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową, ograniczającą używanie w Małopolsce pieców starej generacji, które są jednym z głównych źródeł smogu i wprowadzającą wymagania dla jakości węgla i drewna, którymi mieszkańcy ogrzewają domy. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

 

Zaledwie kilka dni dzieli uczniów tarnowskich szkół od rozpoczęcia ferii zimowych. Ci, którzy na ten czas zostają w mieście, nie będą mieli powodów do nudy. W tegorocznym programie znalazł się szereg ciekawych propozycji, zarówno sportowych, jak i artystycznych. Na organizację zajęć dla dzieci i młodzieży urząd miasta przeznaczył 100 tys. złotych.

Projekty uchwał, zmieniających sieć szkół w Tarnowie w związku z reformą edukacji, są gotowe, a w najbliższy czwartek, na sesji 26 stycznia, zajmie się nimi Rada Miejska w Tarnowie. Prezydent miasta, Roman Ciepiela podkreśla, że projekt zmian został przygotowany we współpracy z radami pedagogicznymi szkół i odpowiada na ich potrzeby, propozycje i oczekiwania. - Prowadząc całą jesień dyskusje - głównie ze środowiskami gimnazjów, bo to one zostały dotknięte zmianami - szukaliśmy takich rozwiązań, które efektywnie wdrożą reformę i zostaną zaakceptowane przez szkoły – mówi prezydent Tarnowa.

 

W związku z opublikowanymi w mediach społecznościowych informacjami na temat rzekomego znęcania się nad psem w tarnowskim azylu dla zwierząt otrzymaliśmy dementi podpisane przez Tomasza Guta, prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Tarnowie, które prowadzi azyl.  Obszerne fragmenty oświadczenia publikujemy niżej.

Chcesz zobaczyć Tarnów jak na dłoni? Dzięki fotografiom lotniczym wykonywanym pod kątem 45 stopni, przy zastosowaniu kilku kamer, można obejrzeć dowolną część miasta z kilku stron. Aplikację z ukośnymi fotomapami miasta opracowała tarnowska firma MGGP Aero.

Jak palić węglem oszczędnie i nie zatruwać powietrza – tego tarnowianie, właściciele domów i mieszkań, ogrzewanych piecami węglowymi, będą mogli się dowiedzieć na otwartym spotkaniu informacyjnym w najbliższą środę, 25. stycznia, o godzinie 17.00, w Pałacu Młodzieży. Wstęp wolny.

Miasto nie będzie musiało zwracać spadkobiercom pierwotnych właścicieli nieruchomości położonej na rogu ul. Brodzińskiego i Wałowej. Sąd Najwyższy przesądził o ostatecznym zwycięstwie Tarnowa w tej sprawie. 

Maria Kanior została wybrana prezesem Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie na kolejną kadencję.  Wczoraj, 20 stycznia, odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia, podczas którego poza wyborem nowych władz uczelni udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi.  

Tarnowski samorząd wzorowo wypełnia misję niesienia pomocy potrzebującym – ocenił kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przewodniczący Rady Fundacji Nowego Tysiąclecia. Okazją do wczorajszego (19 stycznia) spotkania w Warszawie był opłatek Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Miejscowości i Miast Papieskich, zorganizowany przez Fundację.

Będzie koncertowo, śmiesznie i górsko. Tak zapowiada się nadchodzący weekend w mieście.