TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Życie uchwycone obiektywem WYSTAWA

Życie uchwycone obiektywem WYSTAWA

Życie uchwycone obiektywem WYSTAWA

Zdjęcia wykonane przez najlepszych fotoreporterów z całej Polski będzie można obejrzeć w Galerii TCK. Ponad 200 fotografii zobaczymy w ramach wystawy pokonkursowej Grand Press Photo, która zawita do Tarnowa już 13 września. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 68 finałowych zdjęć pojedynczych, 10 fotoreportaży, dwa nagrodzone projekty dokumentalne i jedno portfolio. W konkursie nagrodzono między innymi zdjęcie Tadeusza Koniarza – tarnowskiego fotoreportera, który otrzymał w kategorii Życie Codzienne Nagrodę Adobe i Adobe Stock za zdjęcie małżonków, artystów ludowych w Miedzianej Górze, których domem od kilku lat jest przyczepa kempingowa. Będzie je można zobaczyć podczas tegorocznej wystawy.

Organizowany przez „Press” Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy w Polsce środowiskowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Tradycją tego konkursu jest, że przewodniczącym jury i osobą, do której należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć, jest laureat World Press Photo.

Autorem Zdjęcia Roku jest Anna Bedyńska, a zwycięska fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej (gdzie spędził 13 lat), udowadniając, że jest jednak niewinny. Wśród zdjęć pojedynczych i fotoreportaży nagrody przyznano w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W nowej kategorii Portfolio mogli konkurować studenci szkół fotograficznych, wydziałów i kierunków ze specjalizacją „fotografia”, którzy nie zajmują się zawodowo fotografią prasową.

Zwycięskie prace wybrano spośród 5,2 tys. nadesłanych na konkurs. Na wystawie zobaczymy m.in. przemawiające do wyobraźni zdjęcie zrobione podczas zamieszek pod komisariatem we Wrocławiu, gdzie zmarł 25-letni Igor Stachowiak, mocny kadr z Czarnego Marszu w Katowicach czy urzekającą pięknem fotografię znad jeziora Urma w Iranie, która otrzymała Nagrodę Nikona – Mecenasa Konkursu.

Oglądając wystawę, przypomnimy sobie przeżycia, jakie towarzyszyły Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie, poznamy opowieść o „boskich dzieciach” w Tajlandii czy przyczynach popularności lalek reborn w Polsce. 

Wystawę można oglądać do 30 września.

(ah)

Archiwalne