TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Wernisaż wystawy Józefa Panfila, 15 PAŹDZIERNIKA

Wernisaż wystawy Józefa Panfila, 15 PAŹDZIERNIKA

Wernisaż wystawy Józefa Panfila, 15 PAŹDZIERNIKA

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. W poniedziałek, 15 października o godz. 18, w „Piwnicy pod Trójką” (Rynek 3) odbędzie się wernisaż wystawy Józefa Panfila, który zaprezentuje 50 obrazów ze swojej kolekcji. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

Józef Panfil urodził się w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Mieszka w Smardzewicach, o których mówi, że jest to jego miejsce na ziemi. Po ukończeniu w 1978 roku Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi, gdzie w 1984 roku otrzymał dyplom w Pracowni Litografii prowadzonej przez Jerzego Grabowskiego.

Jest jednym z najwybitniejszych polskich pejzażystów, z ogromnym dorobkiem zarówno w dziedzinie pejzażu, jak i portretu, martwej natury, architektury, wnętrz oraz rysunku. W jego pejzażach, oprócz perfekcyjnego rysunku i kompozycji ogromną rolę odgrywa kolor i światło. Kadrując kolejne fragmenty krajobrazu doskonale wyczuwa nastrój, porę dnia, a używając rozległej palety barw oddaje piękno zaobserwowanych miejsc.

Zaliczane do realizmu, malarstwo Józefa Panfila porównuje się do malarstwa polskiego z końca XIX i początku XX wieku – najlepszego w dziejach polskiej sztuki. Przez ponad 40 lat pracy twórczej, wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, zyskując uznanie na całym świecie.

W swoim dorobku ma udział w ponad stu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i zagranicznych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, galeriach, muzeach na całym świecie, są reprodukowane w wielu wydawnictwach związanych ze sztuką.

Wystawę, której kuratorem jest Bożena Szczupak, oglądać będzie można do 4 listopada.

(sm)

Archiwalne